בג"ץ נמנע מהוצאת צו ביניים נגד החוק להגבלת הפגנות בסגר

השופט ניל הנדל הורה למדינה לענות בתוך שבוע לטענות נגד החוק שהציגה התנועה לאיכות השלטון, אך לא הקפיא את יישומו. בעתירה נטען כי החוק "מרוקן מתוכן את אחת מזכויות היסוד המובהקות במשטר דמוקרטי"

נטעאל בנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה של "הדגלים השחורים" מחוץ לכנסת, אתמול
נטעאל בנדל

בג"ץ נמנע היום (רביעי) מהוצאת צו ביניים לכניסתו לתוקף של החוק להגבלת הפגנות במהלך סגר הקורונה. השופט ניל הנדל הורה למדינה להגיב לטענות שהועלו בעתירה של התנועה לאיכות השלטון, שגם הגישה את הבקשה למתן צו ביניים, בתוך שבוע - לכל המאוחר ב-7 באוקטובר. 

לפי התנועה לאיכות השלטון, החוק שאושר הלילה בכנסת "מרוקן מתוכן את אחת מזכויות היסוד המובהקות במשטר דמוקרטי" ו"מניעים בריאותיים אינם עומדים בבסיס התיקון לחוק". בעתירה נכתב כי "הגבלת ההפגנות למיקום המתייחס רק למרחק ממקום מגוריו של המפגין, תוביל לאיבוד האלמנט הפומבי בקיום ההפגנה – ולמעשה תפגע אנושות בהדהוד הפומבי המתבקש בעת קיום הפגנות. בשל כך, ניתן להניח כי הדבר יפגע באופן דרמטי בהפגנות ויוביל, הלכה למעשה, לביטולן כמעט לחלוטין".

הפגנה נגד נתניהו בתל אביב, אתמולצילום: תומר אפלבאום

התיקון לחוק שאושר הלילה יאפשר לממשלה למנוע מאזרחים להפגין היכן שהם רוצים ולקבוע הגבלת מרחק להפגנה שעשויה להשתנות בהתאם לחומרת התקנות. עד היום החריג החוק את ההפגנות מהגבלת מרחק היציאה מהבית, ולמעשה לא הוטלו עליהן הגבלות מלבד שמירת מרחק בין המפגינים ועטיית מסכות. 

רוב חברי הכנסת בכחול לבן תמכו בחוק, לאחר שהליכוד משך הסתייגויות שהגיש ושנועדו להחמיר עוד יותר את ההגבלות על המפגינים. ח"כ מיקי חיימוביץ' וח"כ רם שפע מכחול לבן הצביעו נגד החוק, וח"כים רבים מהקואליציה נעדרו מההצבעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ