משרד המשפטים: בשלב זה לא ניתן יהיה להפגין בשיירות כלי רכב

נציג המשרד בוועדת החוקה אמר כי הסוגיה תיבחן, אך רק לקראת הארכת הסגר בשבוע נוסף ב-7 באוקטובר. משרד הבריאות צפוי לאשר להתפלל בקבוצות של עד 20 איש בסוכות פתוחות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיירת מכוניות של מפגינים חולפת במחלף חמד בדרכה לבלפור, בשבת
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת החוקה דנה משעות הצהריים (חמישי) באשרור תקנות הקורונה שאישרה הלילה הממשלה, ובהחרגה של ההגבלות על ההפגנות באמצעות שיירות כלי רכב. נציג משרד המשפטים בדיון אמר כי הסוגיה תיבחן בשבוע הבא, לקראת אישור הארכת הסגר בשבוע נוסף ב-7 באוקטובר. במשרד ביקשו חוות דעת בנושא של משרד הבריאות, המשרד לביטחון הפנים והמשטרה. עד שתתקבל החלטה אחרת, הפגנה בשיירות כלי רכב תהיה אסורה. 

המשרד נדרש לנושא עקב בקשה של ח"כ יואב סגלוביץ' (יש עתיד), שאמר כי יש לאפשר למפגינים למחות בתוך כלי רכב, ללא מגבלת מרחק, וטען שניתן למצוא פתרונות שימנעו מאנשים לנצל את הפרצה ולנסוע למטרות שאינן הפגנה. סגלוביץ' פנה בדיון לסגן שר הבריאות, יואב קיש, ואמר: "אין כאן בעיה אפידמיולוגית אלא בעיה אכיפתית, ואפשר למצוא לה פתרונות מקצועיים. לדוגמה, כיום לא צריך לבקש אישור מאף גורם כדי ללכת להפגנה. אפשר להוסיף סעיף לחוק ולתקנות שיקבע שתותר הפגנה רק אם תועבר התראה מראש למשטרה על קיומה. כך, מפגינים יוכלו להגיע רק למקום הזה". קיש השיב לו, "אני מקבל את ההערכה שלך בשמחה. אני מקבל בהחלט שאם נצליח למצוא דרך אפקטיבית... אבדוק מול המשטרה והאכיפה אם יש דרך לאשר את זה".

סוכה במאה שערים בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן

משרד הבריאות צפוי לאשר התקהלויות של עד 20 איש בסוכות שלפחות חצי מדפנותיהן פתוחות. המשרד נעתר בכך לפנייתם של שר הפנים אריה דרעי, יו"ר ועדת החוקה ח"כ יעקב אשר ומשרד הדתות, שביקשו לאפשר תפילה בקבוצות בתוך סוכות במהלך החג. לדברי המשנה ליועמ"ש משרד הבריאות, עו"ד מיכל גולדברג, התפילה תותר תוך שמירה על מרחק של שני מטרים מאדם לאדם, ולפי גורמים בסביבת השר יולי אדלשטיין, הסוכות שבהן תותר תפילה יהיו למעשה מעין ציליות פתוחות. 

גורם המעורה במתווה המתגבש אמר ל"הארץ" כי המהלך נועד לסייע לבתי כנסת שהקימו פרגולות מחוץ למבניהן לרגל החג. לדבריו, המתווה לא נועד לאפשר אירוח או סעודה בסוכות. מטעמו של ח"כ אשר נמסר כי המתווה לא יאפשר תפילה בסוכות פרטיות, אליהן נאסרה כניסה - על פי התקנות שאישרה הלילה הממשלה, שהייה של אדם בסוכה של אדם שאינו מתגורר עמו אסורה והקנס על כך יעמוד על 500 שקלים.

ח"כ אלי אבידר (ישראל ביתנו) טען בדיון כי "הממשלה מצויה בניגוד עניינים. במצב כזה של ניגוד עניינים היה ראוי שההגבלות על שהיה במרחב הציבורי היו מתקבלות על ידי גוף ציבורי בלתי תלוי. ראש הממשלה לא היה רשאי להשתתף בהצבעה ובוודאי לא בתיקון התקנות ובתקנה על הגבלת ההפגנות".

הפגנה בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

יו"ר ועדת החוקה יעקב אשר דרש ממשרד הבריאות תשובות לסוגיות שעלו בדיון, בטרם חברי הוועדה יצביעו על התקנות. בין הסוגיות שמשרד הבריאות נדרש אליהן: האפשרות להפגין בכלי רכב, האפשרות לצאת לטיפול ברפואה משלימה חיונית, מדוע אסורות טיסות כאשר ממילא החוזרים מחו"ל נכנסים לבידוד, והאם שוטרים רשאים להפעיל כוח סביר כדי להגביל יציאה מיישוב בניגוד לתקנות. 

הממשלה אישרה הלילה תקנות חדשות לתיקון לחוק סמכויות הקורונה, והן ייכנסו לתוקף לאחר שוועדת החוקה של הכנסת תאשרר אותן. התקנות החדשות קובעות כי הסגר המלא, שתוכנן להסתיים ב-11 באוקטובר, יוארך עד 14 באוקטובר. בנוסף, הן מגבילות למשך שבוע הפגנות לטווח של קילומטר ממקום המגורים, ומתירה לקיימן בקבוצות של עד 20 בני אדם ובמרחק של שני מטרים זה מזה. עוד אוסרות התקנות על שהייה של אדם בסוכה של אדם שאינו מתגורר עמו וקובעות קנס של 500 שקל למי שעובר על כך. 

התקנות אף מקנות לשוטרים סמכות להפעיל כוח על מנת למנוע יציאה של אדם מהיישוב שבו הוא מתגורר. "ללא סמכות למנוע את היציאה ממקום היישוב במצבים שבהם נאסרה, ניתן יהיה רק להטיל קנס אך לא למנוע את היציאה עצמה", נכתב בדברי ההסבר לתקנה. "לשם מימוש הסמכות במקרים שבהם היציאה ממקום היישוב אסורה נדרשת הקניה של סמכות השימוש בכוח. יובהר כי מימוש כלל הסמכויות, ובכלל זה סמכות השימוש בכוח, כפופים לכללי הסבירות והמידתיות". 

בנוסף, התקנות החדשות מגבילות את היציאה מהארץ - טיסות לחו"ל מותנות באישור שהכרטיסים נרכשו עד 25 בספטמבר, או בקבלת אישור בכתב מהמינהל הכללי של משרד התחבורה, או בהחזקת דרכון חוץ דיפלומטי או אשרה דיפלומטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ