עיריית ראש העין חזרה בה מדרישתה להסיר שלט מחאה מגדר ביתה של תושבת

במכתב ששלחה העירייה נטען שראש העיר החליט כי "לאור נסיבות ימים אלו", לא תתבצע אכיפה בעניין. ביום רביעי פורסם כי פקח העירייה אמר לתושבת העיר כי אם לא תסיר את השלטים, שעליהם נכתב "מנותקים נמאסתם", היא תיקנס

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלטי המחאה שנתלו בראש העין אותם דרשה העירייה להוריד, אתמול
שלטי המחאה שנתלו בראש העין אותם דרשה העירייה להוריד, אתמולצילום: רותי ארז
בר פלג
בר פלג

עיריית ראש העין חזרה בה אתמול (חמישי) מדרישתה כי על תושבת העיר להסיר שלטי מחאה שעליהם נכתב "מנותקים נמאסתם", שאותם תלתה על גדר ביתה. במכתב שנשלח לתושבת נטען כי ראש העיר בחן את הנושא והחליט כי "לאור נסיבות ימים אלו", לא תתבצע אכיפה בעניין. לצד זאת ציינה העירייה כי פעלה בהתאם לחוק עזר על מודעות ושלטים, וכי בדרישתה לא היו "מעורבים שיקולים זרים או פוליטיים". 

כי פקח עירוני הבהיר לתושבת, רותי ארז, כי אם לא תסיר את שלטי המחאה מגדר ביתה היא תיקנס. הגדר, שפונה למרכז מסחרי בעיר, היא אמנם פרטית - אולם מוגדרת בחוק כמרחב ציבורי. הפקח רשם לתושבת אזהרה, שבה נכתב כי השלט הוא מפגע שיש להסירו, לפי חוק עזר לשמירת הניקיון והסדר. 

אולם, לפי העירייה, בבדיקה שבוצעה עולה כי סעיף עבירה זה, שנכתב בטופס האזהרה, הינו שגוי. לפי העירייה, התושבת עברה למעשה על סעיף חוק העזר על מודעות ושלטים. לכן, בשל הטעות שבוצעה בטופס, החליטה העירייה לדבריה לבטל את דרישתה ולא לבצע אכיפה בעניין.   

במכתב ששלחה אתמול העירייה נטען עוד כי החלטת ראש העיר תקפה כל עוד "מדובר בתליית שלטים בצורה מידתית וסבירה, ללא תוכן בוטה וכזו שאינה פוגעת בנראות העיר או שיש בה סכנה בטיחותית". 

עורכת דינה של ארז, הדס בן נפתלי, שלחה ביום רביעי מכתב לעיריית ראש העין ובו הבהירה כי המעשה מנוגד לפסיקת בג"ץ ולהנחיית היועמ"ש. "העירייה איננה מוסמכת לייתן את ההתראה ו/או דו"ח בגין מימוש הזכות של בני הזוג ארז להביע את מחאתם על המצב הנוכחי, כל עוד השילוט שתלו בביתם הפרטי ובשטחם שלהם אין בו כדי להוות מפגע שמפריע למעבר".

בשבוע שעבר קבע בית המשפט העליון בפסק דין כי אין בסמכותה של רשות מקומית להסיר שילוט במסגרת חוק העזר לשמירת הניקיון. פסק הדין ניתן במסגרת ערעור שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד החלטת עיריית ירושלים להסיר שלטים שתלו חברי התנועה בקרבת בית הנשיא. השופט אלרון קבע בהערת צד כי חוק העזר לשמירת הנקיון אינו מסמיך את העירייה להסרת שילוט אלא להסרת מכשולים ברחוב. עוד אמר כי ראש עיריית ירושלים חרג מסמכותו לפי חוק העזר העירוני כשהורה להסיר את השלטים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ