ח"כ מארק ציטטה מידע שקרי על מפגינים נגד נתניהו והגיבה: זה לא משנה אם הוא פייק

חברת הכנסת מהליכוד הזכירה בדיון בכנסת פוסט פיקטיבי שציטט קצין משטרה ושקרא למפגינים להצטייד בגז מדמיע, אף שהמשטרה חזרה בה. בהמשך מארק חזרה בה, אך אמרה כי "זה לא משנה את תכלית הדיון"

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מארק בכנסת, בחודש שעבר
בר פלג
בר פלג

ח"כ אוסנת מארק (הליכוד) ציטטה היום (שלישי) בדיון בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת פוסט פיקטיבי בפייסבוק, שקרא למפגינים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו להצטייד בגז מדמיע ושוקרים חשמליים. הפוסט צוטט במקור על ידי המשטרה, והעובדה שמדובר בזיוף דווחה בכלי תקשורת המרכזיים. גם המשטרה הודתה לאחר מכן כי טעתה. בתחילה מסרה מארק בתגובה כי "זה לא משנה אם זה פייק", ולאחר מכן הודתה כי הוא שקרי וחזרה בה - אך לא התנצלה.

הפוסט שעליו חזרה מארק נכתב בעמוד שהתחזה לעמוד של ארגון "קריים מיניסטר", ונכתב בו: "חברים יקרים, במוקדי ההפגנות המרכזיים נגד הצורר מבלפור נחלק למפגינים גז מדמיע אישי ושוקרים לראשי צוותים, ובמידה ומישהו מרגיש מאוים על ידי אזרחים סוררים או שוטרים ניתן להשתמש ולהשפריץ עליהם באופן חוקי. זכרו לשים מסכה כדי לא להיפגע, זה גז חריף מאוד". העמוד המזויף הוקם עשרה ימים לפני פרסום הפוסט והיו לו שמונה עוקבים בלבד, לעומת 65 אלף לעמוד האמיתי של הארגון.

הפוסט צוטט לפני כשבועיים בריאיון בחדשות 13 על ידי ראש מדור חקירות באגף החקירות במשטרה, סגן ניצב זיו שגיב. "אם דיברנו על בלפור, לפני מספר דקות אני מקבל הודעה של צילום מסך של הודעה מ'קריים מיניסטר'", אמר שגיב, "הם מבקשים לצייד את המפגינים בגז מדמיע ובשוקרים כשהמטרה היא להשתמש בהם נגד השוטרים. לא יעלה על הדעת. אנחנו לפני חציית קו אדום של מה מותר ומה אסור בהפגנה. יש דברים שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו". בנוסף, בהודעה רשמית של המשטרה נכתב: "ברשתות החברתיות פורסמו קריאות של גורמים שונים הקוראים להצטייד בגז מדמיע ובאמצעים פוגעניים אחרים, בהם בכוונת המפגינים להשתמש נגד שוטרים".

מארק התייחסה לפוסט בדיון שעסק בחסימת חשבונות של אנשי ימין ברשתות החברתיות. "כתוב פה נגד הצורר מבלפור למפגינים נחלק גז מדמיע אישי ושוקרים", אמר, "פייסבוק הגדולה שדואגת לחופש הביטוי והאיזון לא יכלה לחסום את קריים מיניסטר?" יו"ר הוועדה, עינב קבאלה (כחול לבן), העירה כי מדובר בפוסט מזויף, ומארק השיבה: "את אומרת שאמרתי פייק ניוז? זה מה שאת אומרת? את לא תגידי שאני אמרתי פייק ניוז".

הפגנה נגד נתניהו בירושלים, בשבתצילום: תומר אפלבאום

לאחר שהיותו של הפוסט שקרי הובאה לידיעתה, נמסר מטעמה של ח"כ מארק כי "את מה שהיה לה להגיד היא אמרה בוועדה", וכי "הסיפור הוא לא הפוסט של קריים מיניסטר אלא חסימת חשבונות של אנשי ימין. גם אם הפוסט פייק, זה לא משנה את תכלית הדיון". בהמשך כתבה: "כמי שנלחמת בפייק ניוז אודותי, אני מבקשת להבהיר כי הציטוט של ארגון הבלע שהקראתי היום בדיון על חסימת חשבונות הפייסבוק הוא פייק. לא ידעתי ולא הקראתי אותו מתוך ידיעה שהוא שקרי. משהובהרה לי עמדת המשטרה בעניין אני מבקשת לחזור בי. זה לא משנה כהוא זה את תכלית הדיון שהתקיים".

"קריים מיניסטר" דרש ממארק להתנצל. "אסנת מארק היא חברה בכירה בארגון הפשע של נתניהו שלא מפספסת אף הזדמנות להסית נגד המפגינים", נמסר מהארגון, "בין אם הגברת מארק משקרת ביודעין ובין אם היא הוטעתה, הדבר מעיד על רמת ההכנה שלה לדיוני הכנסת. אנו דורשים מהגברת מארק לחזור בה מיד מדברי הבלע ומההשמצות כלפינו וקוראים לה, אם היא מתעקשת שמדובר בפרסום אמין, אנא הסכימי להסרת חסינותך והתמודדי בבית המשפט עם הטענות נגדנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ