עשרות מפגינים בשכונת מגוריו של גנץ, לאחר שקרא לאפשר הפגנות באזור

המשטרה הרחיקה את המפגינים מאות מטרים מביתו של יו"ר כחול לבן, וחרף בקשתו מונעת מהם לנוע בחופשיות באזור. גנץ פנה לאוחנה וביקש להפעיל שיקול דעת כלפי המפגינים, לאחר ש-12 מהם עוכבו בימים האחרונים

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בראש העין, הערב
בר פלג
בר פלג

עשרות משתתפים הערב (רביעי) בהפגנה בשכונת מגוריו של יו"ר כחול לבן, בני גנץ בראש העין. שוטרים רבים שהוצבו באזור הרחיקו את המפגינים מאות מטרים מביתו של גנץ, וחרף בקשתו אינם מאפשרים להם לנוע בחופשיות בשכונה. 

הבוקר עיכבה המשטרה שתי מפגינות שמחו מול ביתו של ראש הממשלה החליפי, וביומיים הקודמים עוכבו עוד עשרה מפגינים. שר הביטחון מסר היום כי שוחח עם אוחנה והעביר לו מכתב ש"בו הוא מבקש לאפשר את ההפגנות בסמיכות לביתו, תוך הפעלת שיקול דעת מרחיב לפני כל מעצר או הרחקה של המפגינים". מטעם גנץ נמסר עוד כי הוא "מבקש להדגיש כי זכות המחאה הנה ערך יסוד ולאנשי ציבור יש חובה לשמש דוגמה ולאפשר את קיומן של הפגנות".

מאבטחים ליד ביתו של גנץ בראש העין, שלשוםצילום: עופר וקנין
המפגינות שעוכבו מול ביתו של גנץ, הבוקר

אוריאן קריבושי, פעילה במפלגת יש עתיד שעוכבה הבוקר, שבה להפגין הערב: "עיכבו אותנו משהו כמו שעה", סיפרה ל"הארץ". "אמרתי לחוקר שמבחינתי המכתב של מפקד המחוז לא חוקי, כי בג"ץ קבע שאין שום סיבה שלא יתנו לי להפגין מול ביתו של נבחר ציבור. הגעתי להפגין מול הבית של גנץ בגלל המעצרים. אני רוצה להפגין מול המעון של נבחר הציבור שצריך לשמוע את הדברים שלי. אני יכולה להפגין בכל ראש העין, אבל אני רוצה להגיד מה שיש לי להגיד מול הווילון השחור הזה".

המשטרה טוענת כי המפגינים לא עומדים בתנאים שקבע בחודש שעבר מפקד מחוז המרכז במשטרה, ניצב עמי אשד, בהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה הנוגעות להפגנות ליד בתים של אנשי ציבור. לפי ההנחיות, מותר למפגינים לקיים משמרת מחאה שקטה של עד חמישה אנשים בצומת המרוחק מאות מטרים מביתו של גנץ. ואולם, ביתו של גנץ מוגדר מעון רשמי והנחיות היועץ המשפטי אינן חלות עליו.

כל המפגינים שעוכבו השבוע לא הסכימו להשתחרר בתנאים מגבילים, ושוחררו לבסוף בלא תנאים. "העובדה הזו רק מחזקת את הטענה שלנו, שמדובר במעצרי שווא ושאין כל סמכות להרחיק את המפגינים מהבית של ראש הממשלה החליפי", אמרה עורכת הדין המייצגת את המעוכבים, גבי לסקי. לדבריה, "המשטרה מפחדת שבתי המשפט יבחנו את ההוראה של ניצב אשד".

תנועת "קריים מיניסטר" כתבה אתמול למפקד המחוז כי מסמך ההגבלות שהוצג למפגינים במקום "שגוי ומנותק". לדברי נציגי התנועה, אשד "שולח את המפגינים להפגין במקום מרוחק ולא רלוונטי, ללא קשר עין וזיקה למושא ההפגנה". 

לצד הגבלת התנאים, שלשום דווח ב"הארץ" כי שב"כ הציב בכניסה לרחוב של גנץ וילון שחור, בדומה לזה שהוצב ליד מעון ראש הממשלה בירושלים. עובדה זו הביאה אף היא לביקורת מצד המפגינים. "הווילון השחור שתלה בכניסה לביתו, זה הכי קרוב שהוא יגיע לבלפור", נמסר מתנועת "קומי ישראל". "הוא בגד בבוחריו והרג את שבב התקווה שנותרה בלבם. עכשיו הוא החליט לשלוח את המיליציות החמושות של אוחנה נגד מפגינים ולכלוא אותם בניגוד לחוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ