בג"ץ ביטל את הנחיית המשטרה למנוע ממפגינים בבלפור להשמיע מוזיקה עד 23:00

השופטים קבעו כי החלטת המשטרה לאסור על המפגינים להשמיע מוזיקה אחרי 21:30 חורגת מהחלטת בג"ץ בעניין מאוגוסט. לדברי השופט פוגלמן, ההוראה "אינה ברורה לחלוטין מבחינת ההיגיון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה מול מעון רה"מ בירושלים, בחודש שעבר

בג"ץ קבע היום (שלישי) כי מפגינים מול מעון ראש הממשלה בירושלים רשאים להשמיע מוזיקה באמצעות הגברה עד השעה 23:00, בניגוד לעמדת המשטרה. השופטים קבעו פה אחד שיש לבטל את הוראות מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, שאסרה על השמעת מוזיקה אחרי 21:30.

לפי המשטרה, השמעת מוזיקה מקבילה לשימוש ב"אמצעי הרעשה" אחרים כמו צופרי אוויר וכלי הקשה, ולכן אסרה על כך אחרי 21:30. המשטרה אפשרה למפגינים להשתמש באמצעי הגברה עד 23:00 לצורך השמעת נאומים, אך לא לטובת מוזיקה ואמצעי הרעשה. מגיש העתירה, הארגון חוזה חדש (קרים מיניסטר), ביקש מבג"ץ להורות למשטרה לאפשר למוחים להשמיע מוזיקה עד 23:00.

הפגנה נגד נתניהו בגבעתיים, החודשצילום: תומר אפלבאום

שופט העליון עוזי פוגלמן ציין היום בפסק הדין כי הוראות המשטרה אינן תואמות לפסק הדין הקודם של בג"ץ בנושא, שבו נקבע כי תותר "השמעת דברים" בין 21:30 ל-23:00. פוגלמן קבע כי "השמעת שירי מחאה או השמעת מוזיקה לליווי ההפגנה היא אחת הדרכים לקיבוץ מפגינים תחת מטרה משותפת ולהעברת מסריהם, והם חלק בלתי נפרד מחירות ההפגנה והביטוי". פוגלמן הוסיף כי "האיסור הנוכחי שמטילה המשטרה על השמעת שירים ומוזיקה אינו נובע מהוראותיו של פסק הדין שניתן והוא חורג מהאיזון שנמצא ראוי להגבלת הרעש המוקם בהפגנות", וכן "מן ההנחיה הנוהגת שלפיה הגבלת הזכות להפגין תתאפשר רק כאשר מתקיימת ודאות קרובה לפגיעה קשה בסדר הציבורי או בשלום הציבור".

עוד קבע פוגלמן כי הנחיית המשטרה, שלפיה תותר שירה בקולו של אדם אך לא בהשמעת הקלטה, "אינה ברורה לחלוטין מבחינת ההיגיון המסדר שביסודה, ואיני סבור כי יש בה כדי לתרום להנחיות ברורות להתנהגות המפגינים". בדיון בשבוע שעבר אמר פוגלמן כי "המוזיקה היא דבר מרעיש, ולכן בתקנות זה הוגבל עד 23:00. אבל היא לא נופלת בגדר הזמבורות". לדבריו, "ברור שבהפגנות לא שומעים רסיטל כלי מיתר".

בית משפט השלום בירושלים דחה בחודש שעבר בקשה של המשטרה להרחיק מפגין מההפגנות מול מעון ראש הממשלה ל-60 ימים, כי עבר על החוק בכך שהשמיע מוזיקה במערכות ההגברה לאחר 21:30. בית המשפט קבע כי החלטת בג"ץ מאוגוסט בנוגע ל"השמעת דברים" כוללת גם השמעת מוזיקה. בית המשפט המחוזי החזיק בעמדה דומה ודחה אף הוא את בקשת המשטרה.

קביעת בג"ץ מלפני כחודשיים ניתנה במסגרת עתירה של תושבי השכונות רחביה וטלביה, הסמוכות למעון ראש הממשלה, בדרישה למנוע מהמפגינים להפגין במקום. השופטים דחו את העתירה, אך במסגרתה מסרה המשטרה לבית המשפט כי מ-21:30 ייאסר שימוש בצופרי אוויר, תופים, כלי הקשה ו"אמצעי הרעשה אחרים שאינם אמצעי כריזה והגברה, כגון רמקול ומגפון", ומ-23:00 ייאסר השימוש גם באמצעי כריזה והגברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ