"כאן גר שמאלן בוגד": כתובות בגנות פעילים במחאה נגד נתניהו רוססו בנס ציונה

פעיל שליד ביתו רוססה הכתובת אמר כי "כשזה הופך לאישי זה חוצה את הגבול". ריבלין: המונח "בוגדים" הופך את הבטן, זהו צעד נורא ואיום ואסור לנו לשתוק מולו

בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתובת הנאצה שרוססה ליד ביתו של צבי פלטיאל, הבוקר. "אם כאן גר שמאלן בוגד אז יודעים מה צריך לעשות איתו"
בר פלג

שלוש כתובות נאצה שבהן נכתב כי שמאלנים הם בוגדים רוססו הבוקר (שני) בנס ציונה. כתובת אחת, שבה נכתב "כאן גר סמאלן בוגד" (הטעות במקור, ב"פ), רוססה ליד ביתו של פעיל במחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, צבי פלטיאל, שתלה שלט עם הכתובת "לך" על הגדר ההיקפית של בית שכנו. כתובת נוספת רוססה ברחוב שבו נתלו על כמה בתים שלטי מחאה נגד נתניהו. המשטרה פתחה בחקירה.

פלטיאל סיפר כי גילה את כתובת הנאצה כשקם בבוקר. "אנחנו כבר רגילים ל'שמאלנים בוגדים', אבל כאן זה יותר אישי", אמר, "אם כאן גר שמאלן בוגד אז יודעים מה צריך לעשות איתו. תומכי נתניהו קוראים בשמי במערכת הכריזה שלהם, אני מסומן". פלטיאל הוסיף כי בשבת האחרונה לא הגיעו תומכי נתניהו להפגין מול פעילי המחאה, כפי שהם נוהגים לעשות מדי שבוע. "אולי הם החליטו לשנות דרכי פעולה. הודעתי למשטרה על הגרפיטי, וככל הנראה אגיש תלונה".

כתובת נאצה שרוססה בנס ציונה. עליית מדרגה באיומים כלפי המפגינים צילום: תומר אפלבאום

עוד אמר פלטיאל כי הוא מקבל את עמדת הפרקליטות שלפיה הביטוי "שמאלנים בוגדים" אינו מהווה הסתה לאלימות. עם זאת, אמר, "ברגע שזה הופך לאישי זה חוצה את הגבול". 

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר הבוקר כי "לתלות על בתיהם של אנשים שלטים המסמנים את הגרים בהם כבוגדים, זהו צעד נורא ואיום ואסור לנו לשתוק מולו". ריבלין הוסיף כי "המונח 'בוגדים' הופך את הבטן כשהוא נאמר מימין ומשמאל ולצערי בימים אלה הוא נאמר מכל עבר".

נס ציונה

ראש העיר נס ציונה שמואל בוקסר גינה את המעשה. לדבריו, "לא נסבול אמירות כאלה, ומעשי אלימות והשחתה. העירייה הגישה תלונה למשטרה ותפעל לאיתור המשחיתים ולמיצוי הדין. נכון לרגע זה, המחלקה לשיפור פני העיר הסירה את כל הכתובות שרוססו". 

בשבועות האחרונים התגברו האיומים נגד מפגינים בנס ציונה. בנו של אחד הפעילים סיפר כי שניים מתומכי ראש הממשלה עקבו אחריו כשיצא מבית הוריו. בנוסף, מדבקות עם הביטוי "שמאלנים בוגדים" הודבקו בשבוע שעבר על בתיהם של שני פעילי מחאה בעיר. המשטרה סגרה את החקירה בנושא בשל היעדר חשד לפלילים.

הדס ענבר, שבשכונת מגוריה רוססה אחת הכתובות, סיפרה כי מדובר ב"עליית מדרגה". לדבריה, "העיר שלנו מרושתת במצלמות, כך שבטוח ראו משהו, אך מעולם לא הראו לנו את סרטוני האבטחה". ענבר, מהמפגינות הבולטות בעיר, סיפרה כי המפגינים אינם יודעים כיצד להתמודד עם התופעה. "זה מלחיץ, אבל זה לא ימנע מאיתנו להמשיך למחות ואפילו להתחזק".

מארגון "הדגלים השחורים" נמסר כי "בשבוע שעבר נחשף כי בחודשים האחרונים היו מעל 400 מקרי תקיפה של מפגינים בידי תומכי נתניהו. חלק גדול מהתקיפות בוצעו במקומות בהם מתנהל קמפיין 'שמאלנים בוגדים'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ