עו"ד ברק כהן נחקר במשטרה בעקבות שיר ששר בגנות המשטרה בהפגנה בבלפור

הפעיל החברתי נחקר בחשד להעלבת עובד ציבור. המשטרה זימנה השבוע לחקירה פעילת מחאה נוספת, בת 62, בגין שימוש במגפון, אף שבג"ץ התיר את השימוש בו טרם זימונה לחקירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כהן בבית המשפט, בשנה שעברה

הפעיל החברתי עו"ד ברק כהן נחקר היום (רביעי) במשטרת מחוז ירושלים בחשד להעלבת עובד ציבור, לאחר שהשמיע שיר בגנות המשטרה בהפגנה שנערכה בשבת מול מעון ראש הממשלה בירושלים. כהן הורשע בעבר בהעלבת עובד ציבור בגין פרסומים בפייסבוק נגד רכז מודיעין במשטרה - שעליו שר גם בהפגנה שבגינה הוא נחקר היום. כהן חזר על השיר בהפגנה בשבת, אך במקום לנקוב בשמו של השוטר כפי שעשה בעבר, השתמש בכינוי "בכייני".

בשיר שפרסם כהן, המוכר מפעילותו בתנועת "באים לבנקאים", מכונה השוטר "נחש ירוק עיניים", וכן "שוטר זוטר, רכז מידע למען המשטר". במאי חויב כהן לפצות את השוטר בסכום של 150 אלף שקלים, בגין הוצאת לשון הרע.

ההפגנה מול מעון ראש הממשלה בירושלים, בשבת האחרונהצילום: אוהד צויגנברג

סנגורו של כהן, עו"ד גיל נמיר, אמר כי "המשטרה פוגעת בחופש הביטוי ובזכות ההפגנה. פעם אחר פעם מרשי מוזמן לתחנת המשטרה משום שהעז למתוח עליה ביקורת לגיטימית".

בתחילת השבוע נחקרה באזהרה פעילה נוספת במחאה נגד ראש הממשלה, בגין שימוש במגפון במהלך הפגנה, אף שבג"ץ התיר את השימוש בו טרם זימונה לחקירה. המשטרה החרימה לדורית שיינמן, בת 62 מכפר ויתקין, את המגפון שבו השתמשה בהפגנה שנערכה באוקטובר, בטענה כי חל איסור על שימוש באמצעי הגברה לאחר השעה 21:30, שלא לצורך נאומים. על אף ששבועיים לאחר אותה הפגנה דחה בג"ץ את עמדת המשטרה, והתיר למפגינים להשתמש באמצעי הגברה עד השעה 23:00 - המשטרה זימנה את שיינמן לחקירה בחשד לעבירות על חוק הרעש ולהפרעה לסדר הציבורי, ורק לאחר שנחקרה באזהרה השיבה לה את המגפון שהוחרם.

דורית שיינמן, במאהל מחאה מול מעון ראש הממשלה, ביוני. "היה לי ברור שמדובר בחקירה פוליטית"צילום: אמיל סלמן

שיינמן סיפרה ל"הארץ" כי זומנה לחקירה לאחר שפנתה למפקד מחוז ירושלים, ואיימה לפנות לערכאות אם לא יוחזר לה המגפון. "היה לי ברור שמדובר בחקירה פוליטית", אמרה שיינמן, "הרי המשטרה כבר יודעת שמותר להשתמש במגפון אחרי תשע וחצי. שאלו אותי גם שאלות הזויות כמו אם קיבלתי אישור לנאום מטעם מארגני המחאה. בפירוש ניסו להפחיד אותי". בסיום החקירה שוחררה שיינמן בתנאים מגבילים, לאחר ששילמה ערבות.

מהמשטרה נמסר בתגובה כי היא פועלת לאפשר את חופש הביטוי והמחאה ללא קשר לזהות המפגינים או לעמדותיהם, תוך "שמירה על איכות חייהם של התושבים, הכל בהתאם לחוק ולפסיקות בית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ