אלפים מחו סמוך למעון רה"מ בירושלים, עימותים פרצו בין שוטרים למפגינים

מאות מפגינים, ישראלים ופלסטינים, הפגינו קודם לכן בשכונת סילוואן במזרח ירושלים, נגד ההתנחלויות, ומשם המשיכו למעון ראש הממשלה בהפגנה הנערכת זה השבוע ה-33. הפגנות נוספות נערכו בגשרים ובצמתים ברחבי הארץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירושלים, הערב

אלפים הפגינו הערב (שבת) מול מעון ראש הממשלה בירושלים. עימותים פרצו בין שוטרים למפגינים, לאחר שהמשטרה חסמה את אחת היציאות מכיכר פריז, בה מתקיימת המחאה. מפגין אחד, אסף אגמון, נפגע בראשו ופונה לקבלת טיפול. אגמון סיפר כי שוטר שהיה במקום תקף אותו עד שהכרתו התערפלה, והוא נפל על הרצפה. 

קודם לכן הפגינו מאות, ישראלים ופלסטינים, נגד ההתנחלויות בשכונת סילוואן שבמזרח ירושלים. משם המשיכו המפגינים בצעדה להפגנה השבועית ליד מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בבירה, שמתקיימת בפעם ה-33 ברציפות. כמה עשרות מפגינים צעדו לביתו הפרטי של נתניהו ברחוב הפורצים.

מפגינים בבלפור, הערבצילום: אוהד צויגנברג

לקראת ההפגנה, המשטרה חסמה לתנועה את הרחובות הסמוכים למעון ראש הממשלה, ובהם בן מימון, עזה, כיכר פריז, אגרון, קינג ג'ורג' וקרן היסוד. כוחות משטרה נפרסו באזור. בד בבד, מאות בני אדם צעדו בקיסריה לכיוון הרחוב בו נמצא ביתו הפרטי של ראש הממשלה.

פעילי תנועת "אין מצב" קיימו במהלך ההפגנה מיצג מחאה, שנועד לדבריהם להמחיש את ההתנהלות האגרסיבית של המשטרה בשימוש במכ"תזיות. מהתנועה נמסר כי "האלימות המשטרתית המופעלת למול המפגינים והמפגינות מנוגדת לחוק, ומערבת שיקולים זרים, בשירות הנאשם בפלילים. אנו נמשיך להפגין עד שסגנון הביביזם הזה יעלם".

ישראלים ופלסטינים מפגינים בסילוואן, הערבצילום: שלום עכשיו

המפגינים בסילוואן מחו נגד פינויין המתוכנן של עשרות משפחות פלסטיניות מבתיהן, על ידי עמותות המתנחלים עטרת כהנים ואלע"ד. העמותות טוענות כי הקרקע שעליה נבנו הבתים היתה לפני 1948 בבעלות יהודית.

המפגינים צעקו ססמאות בערבית ובעברית, כגון "אין קדושה בעיר כבושה" ו-"סילוואן אל ייאוש עוד נגמור עם הכיבוש". במהלך הצעדה אירעו שתי תקריות חריגות, כאשר באחת מהן שוטרים החרימו בכוח דגל פלסטין שהחזיקה אחת המפגינות. בתקרית נוספת, מספר ילדים פלסטינים קיללו מפגינים ישראלים שהגיעו להפגנה ליד מעון רה"מ כשהם נושאים דגלי ישראל.

ההפגנה המשותפת היא אירוע חריג, שכן באופן מסורתי, פלסטינים המתגוררים במזרח ירושלים אינם נוהגים לצאת להפגין במערב העיר, בפרט לא בנושאים פוליטיים. בנוסף, זוהי ההפגנה הראשונה מזה שנים נגד פעילותן של עמותות הימין בסילוואן, שבה משתתפים ישראלים ופלסטינים.

זוהיר רג'בי, תושב סילוואן שביתו נמצא בסכנת פינוי, אמר כי "הרבה זמן לא הפגנו בסילוואן, כי היה פחד שיתקיפו אותנו. אבל דווקא עבר בסדר. לכן אמרנו שנמשיך גם לבלפור. זה באמת מדהים. לא האמנתי שכל כך הרבה אנשים מגיעים". מזכ"לית שלום עכשיו, שקד מורג, מסרה: "הערב ‏נוכחנו לראות שיהודים וערבים לא רק מסרבים להיות אויבים, אלא גם בוחרים להיות שותפים. מחאות בלפור וסילוואן התאחדו למאבק אחד גדול ומרגש נגד העוול ובעד דמוקרטיה". 

במהלך היום התקיימו הפגנות בגשרים ובצמתים ברחבי הארץ. עשרות הגיעו לצומת הקניותר בנס ציונה, שם הועבר "חוזה המדינה" שקורא לנבחרי הציבור לחתום על מגילת ערכים משותפים. שקמה שוורצמן מתנועת הדגלים השחורים אמרה בהפגנה כי "בכל רחבי הארץ ישנם אנשים שמחזיקים את גחלת הדמוקרטיה... התפקיד שלנו מעכשיו ועד הבחירות הוא ללחוץ בכל הכח כדי שכל האנשים ייצאו להצביע".

הפגנה נוספת התקיימה בקיסריה, לא הרחק מביתו הפרטי של ראש הממשלה. התנועה לאיכות השלטון, שארגנה את ההפגנה, מסרה: "ביום שני הקרוב יעמוד נתניהו למשפט ויגיב על כתבי האישום נגדו. הסיטואציה בה הוא ממשיך לכהן במקביל כראש ממשלה בלתי מתקבלת על הדעת. אם הוא מאמין בחפותו - עליו להוכיח זאת בבית המשפט כאחד האדם, מבלי לקחת מדינה שלמה כבת ערובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ