הפגנות נגד נתניהו התקיימו ברחבי הארץ; מפגינים דיווחו על אלימות כלפיהם

המשטרה עיכבה בן 22 בחשד שתקף מפגינים בנהריה, צעירה שנחשדה שכיוונה אקדח פלסטיק לעבר מוחים ליד קרית אונו, ואדם שתקף מפגינים וקרע שלטים בראשל"צ. כ-1,500 בני אדם הפגינו בכיכר פריז בירושלים, מאות בקיסריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בירושלים, הערב

ההפגנות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו התקיימו הערב (שבת) ברחבי הארץ, זה השבוע ה-34 ברציפות. בירושלים התקיימה צעדה מגשר המיתרים לכיוון כיכר פריז בקרבת מעון ראש הממשלה, שם הפגינו כ-1,500 בני אדם. בקיסריה צעדו מאות מכיכר הראלי אל סמוך לביתו הפרטי של נתניהו והפגינו במקום. בנוסף, מפגינים מחו בצמתים ובגשרים ברחבי הארץ. ארגון הדגלים השחורים דיווח על כמה מקרי אלימות כלפי מפגינים במוקדים שונים. 

בנהריה עוכב לחקירה תושב העיר בן 22 בחשד שתקף מפגינים בצומת הכניסה לעיר. לפי המשטרה, החשוד עבר במקום עם רכבו ולאחר דין ודברים בינו לבין המפגינים במקום, הוא השליך לעבר אחד המפגינים דגל ופחית שתייה שפגעו בו - ונמלט מהמקום.

באותו הצומת דיווחו מאוחר יותר מפגינים כי עברו ניסיון תקיפה נוסף. "לצערי זה לא אירוע חריג, זו מציאות כמעט שגרתית", אמר איתמר ברגר, ממובילי המחאה בצומת, שהדגיש כי המשטרה הגיבה מהר ובנחישות. "אותו תוקף לא פעל על דעת עצמו, מישהו מסית אותו נגדנו" הוסיף.

לפי הדגלים השחורים, בהפגנה ליד קרית אונו איימה אישה שאחזה באקדח לירות במפגינים. אחד מהם, אבי שמואלי, הגיש תלונה במשטרה ומסר את מספר הרכב של האישה. "הגיע רכב שממנו יצאה בחורה צעירה עם אקדח שלוף, לא יודע אם אמיתי או לא, וכיוונה אותו כלפינו", סיפר שמואלי. "אנשים קצת נכנסו לפאניקה. אחרי כמה שניות היא חזרה לרכב ונסעה".

לאחר כמה שעות עדכנה המשטרה כי עיכבה לחקירה את האישה ואת האדם שנהג ברכב, בני 18 ו-19 מגבעת שמואל. לפי המשטרה, נתפס גם אקדח פלסטיק ששימש את הצעירה. מהדגלים השחורים נמסר: "כשההסתה נגד המפגינים כחוק מחריפה, איש לא מופתע שאקדח נשלף לעברם. אין לנו ציפיות שהנאשם או מי מסביבתו יגנה את המעשה".

צעדת המפגינים בקיסריה, הערבצילום: רמי שלוש

בראשון לציון דיווחו מפגינים כי אדם תקף אותם וקרע שלטים, והמשטרה אישרה כי עוכב חשוד במעשה. "זו פעם ראשונה שיש בצומת שלנו אלימות פיזית", אמרה רוזי קידר שהפגינה במקום.

עוד נמסר מהדגלים השחורים כי בנתניה הושלכו אבנים לעבר מפגינים, וכי בצומת דבירה נופץ חלון של רכב. ברמת גן דיווחו מפגינים על שני בני אדם שתקפו אותם בהפגנה בכיכר אורדע בעיר. "הגיעו שני ביביסטים לכיכר בו הפגנו והחלו לצעוק צעקות גנאי", סיפרה יפית עזר, ממובילי המחאה בכיכר. "בשלב מסוים הם ניסו לחבל בשלטים שתלינו, חטפו את המיקרופון והחלו להתעמת עם המבוגר ששמר על השלט, התקיפו אותו כמעט עד חבלה ובחורה נוספת הותקפה". לדבריה, המשטרה הגיעה למקום תוך 25 דקות. "צלצלנו אליהם שלוש פעמים וזה היה מפחיד. המשטרה עכבה אותם לבירור. לא יפחידו אותנו", אמרה עזר.

תנועת קריים מיניסטר מסרה לקראת ההפגנות הערב כי "ישראל באובדן שליטה מוחלט וזקוקה לראש ממשלה במשרה מלאה, ולא לנאשם שעסוק בענייניו המשפטיים וכורת ברית עם כהניסטים כדי להעביר חוק צרפתי ולהימלט מהדין".

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר כי "השבוע נפל דבר בישראל, כשלראשונה בתולדות המדינה ישב ראש ממשלה מכהן על ספסל הנאשמים בבית המשפט... נתניהו מצוי בניגוד עניינים מהותי יום יום שעה שעה, ועליו להילחם על חפותו במסגרת הליכו המשפטי, מבלי לקחת את אזרחי המדינה כבני ערובה במקביל. הכישלון העצום בניהול משבר הקורונה מושפע במידה רבה ממצבו המשפטי".

מתנועת הצעירים קומי ישראל נמסר כי "נתניהו לקח מדינה שלמה בת ערובה ושיעבד אותה לאינטרסים הפליליים שלו... הוא עסוק עכשיו בלהכשיר כהניסטים וחסידי תורת הגזע על מנת לחוקק את החוק הצרפתי ולהימלט ממשפט. אין תחתית שנתניהו לא יגיע אליה בשביל חסינות".

השבוע חתמו 19 מהארגונים הבולטים במחאה על מסמך עקרונות משותף בשם "חוזה המדינה", לקראת הבחירות בחודש הבא. במסמך מנוסחים שלושה עקרונות יסוד: שמירה על הדמוקרטה, קיום בכבוד והעצמת חוסן החברה. לפי הארגונים, המסמך מקובל על מיליוני ישראלים, והוא תשתית לריפוי המערכת הפוליטית המפולגת והשסועה.

אמש הפגינו אנשי תנועת "חקירה עכשיו" בתל אביב, כאשר מאות צעדו מכיכר דיזינגוף לפארק הירקון - שם נערך משט צוללות מתנפחות. המפגינים קראו לפתוח בוועדות חקירה על פרשת הצוללות ועל מחדלי ניהול משבר הקורונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ