עתירה לבג"ץ: הורו ליועמ"ש לחקור את מובילי קמפיין "שמאלנים בוגדים"

35 מפגינים ואנשי תרבות חתמו על עתירה בדרישה להפסיק את הקמפיין שמופיע על שלטים ומדבקות בהפגנות תמיכה בנתניהו. עד כה לא חקרה אותו הפרקליטות כיוון שאינו מוגדר כהסתה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה של תומכי ליכוד שבה הונפו שלטי "שמאלנים בוגדים" בנס ציונה, בדצמבר

קבוצה של 35 מפגינים ואנשי תרבות עתרו היום (ראשון) לבג"ץ נגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בדרישה שיחקור את מובילי קמפיין "שמאלנים בוגדים" ויורה להפסיקו. הקמפיין שמופיע על שלטים ומדבקות אינו מוגדר כהסתה לאלימות על ידי הפרקליטות.

בעתירה נכתב כי "שתיקתו של היועץ, למרות הפניות אליו והתעלמותו הגורפת מהצורך לטפל משפטית בפורעי החוק מעצימה מיום ליום את מעשי האלימות מול המפגינים מחד גיסא ומאידך מעבירה מסר חד וברור לכל אזרח שמעוניין להביע את מחאתו הלגיטימית נגד המשך כהונתו של ראש הממשלה הנאשם בפלילים, לפיו – מי שיעז לצאת למחות – שם את נפשו בכפו". העותרים הגישו את העתירה באמצעות עורכי הדין יאיר נהוראי ואיתן להמן.

בין העותרים נמצאים אמנים כמו אורנה בנאי, רמי פורטיס ואייל שני. גם מפגינים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו שבהם שני תושבי נס ציונה, צבי פלטיאל ומני שני שסמוך לבתיהם רוססו או הודבקו מסרים נגד מפגינים השתתפו בעתירה. בעתירה מוגדרים המפגינים כנפגעי ההסתה של הקמפיין.

העותרים טוענים כי הם מבינים את ההסתייגות מחקירה לפי חוק איסור לשון הרע אלא "שאין אנו מצויים בימים רגילים", לדבריהם. הם הוסיפו כי "משמעות סחבת כזו בימים אלה של מערכת בחירות היא חוסר סבירות קיצונית ואי הפעלת הסמכויות הנתונות ואי נקיטת צעדים נדרשים מצד מנדלבליט כנגדם".

מפגין נושא שלט "שמאלנים בוגדים" מחוץ לבית המשפט המחוזי בירושלים, החודשצילום: אוהד צויגנברג

עוד כתבו העותרים כי "הימנעות המשיב (מנדלבליט, ב"פ) מלפעול הינה בלתי עניינית, בלתי סבירה באופן קיצוני ובוודאי סותרת באופן קשה את תקנת הציבור ואת האינטרס הציבורי ומהווה בפועל כניעה לבריונות". לדבריהם "אף אם כוונתו טובה, לא שקל המשיב את הפגיעות הקשות באינטרס הציבורי בכלל ובבעלי דעה שאינה דעת הממשלה בפרט. התנהלותו מצביעה על התעלמות ולכל הפחות איזון לא נכון ולא סביר של השיקולים והאינטרסים המונחים על הכף".

בדצמבר פורסם ב"הארץ" כי המשטרה לא תחקור שימוש בשלטים שעליהם נכתב "שמאלנים בוגדים", נוכח עמדת הפרקליטות כי לא מדובר בהסתה. בהפגנות תומכי נתניהו נושאים פעילי ימין שלטים ומדבקות עם הכתובת לצד דגלי ליכוד. בפרקליטות בחנו את הנושא והוחלט כי הדברים אינם מגיעים לידי עבירה של הסתה לאלימות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ