מפגינים נגד נתניהו נעצרו בדרכם להפגנה והורחקו מבלפור; ביהמ"ש: הם לא תמימים

שני הפעילים נעצרו בחשד להשתתפות בהתפרעות בעת שהיו באוטובוס בשכונת עין כרם, המרוחקת מהמעון. פעיל שלישי, שהשתתף בהפגנה, נשאל בחקירתו אם בכוונתו לפגוע בראש הממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ההפגנה מול מעון ראש הממשלה, בשבת בצהריים
ההפגנה מול מעון ראש הממשלה, בשבת בצהרייםצילום: אוהד צויגנברג

שופטת בית משפט השלום בירושלים הורתה אתמול (ראשון) להרחיק ממעון ראש הממשלה לשלושה שבועות ולמרחק של קילומטר, שלושה פעילים מרכזיים במחאות נגד נתניהו. שניים מהפעילים נעצרו בשבת, כשהיו בדרכם להפגנה מול מעון ראש הממשלה, בחשד להשתתפות בהתפרעות, השתתפות בהתקהלות אסורה והתנהגות העלולה להפר את שלום הציבור. הפעיל השלישי, שנעצר בהפגנה מול המעון, נשאל בחקירתו בתחנת המשטרה אם בכוונתו לפגוע בראש הממשלה.

השלושה, דניאל אוחנה, נירון מזרחי וזיו ברטפלד הם פעילים מובילים במחאת בלפור. בשבת עצרה המשטרה, בסמוך למתנ"ס בשכונת עין כרם המרוחקת ממעון ראש הממשלה - שני אוטובוסים שהובילו פעילים להפגנה מול המעון, עליהם היו מזרחי וברטפלד. השניים נעצרו בחשד לעבירות של השתתפות בהתפרעות אף שכלל לא הגיעו להפגנה. אוחנה נעצר בשעות הצהריים במהלך ההפגנה שבה השתתפו כמה עשרות מפגינים. השלושה סירבו להשתחרר בתום חקירתם בתנאים מגבילים של הרחקה ממעון ראש הממשלה ועל כן נעצרו והובאו לדיון בהארכת מעצרם בבית המשפט.

במהלך הדיון בבית המשפט התברר כי אוחנה נשאל בחקירתו "האם בכוונתך לפגוע בראש הממשלה?". נציג המשטרה בדיון טען כי השאלה נשאלה מכיוון ש"פעם אחר פעם הוא מגיע למצור על בלפור". סנגורם של השלושה עו"ד גונן בן יצחק טען כי המעצרים הם פגיעה בחופש הביטוי, אלא שהשופטת עדי בר-טל קיבלה את עמדת המשטרה.

ההפגנה מול מעון ראש הממשלה, בשבתצילום: אמיל סלמן

"מהראיות שהוצגו בפניי, אין מדובר באוטובוס תמים שהסיע מטיילים אלא בפעילות מתוכננת היטב של פעילים שהגיעו במטרה להפגין וזאת בניגוד להנחיות המשטרה", קבעה השופטת. "אוחנה נעצר בעת קיומה של התקהלות בלתי חוקית מול ביתו של ראש הממשלה בעודו מחזיק מגאפון ולאחר שהתבקש להפסיק לעשות שימוש במגאפון ולא פעל בהתאם להנחיות. זכות ההפגנה אינה עומדת לבדה ואין היא יכולה לפגוע באופן בלתי סביר בזכויות אחרות".

בר-טל קבעה גם כי מעצרם של נוסעי האוטובוס מזרחי וברטפלד הינו "מעצר מניעתי" והורתה על הרחקתם של השלושה ממעון ראש הממשלה לצד ערבות עצמית ואי יצירת קשר עם מעורבים בחקירה. השלושה מתכוונים להגיש ערר על ההחלטה לבית המשפט המחוזי. בג"ץ קבע בעבר כי אין צורך בקבלת רישיון להפגנה מהמשטרה, אולם במחוז ירושלים עומדים על כך כי מתוקף סמכותה הכללית של המשטרה על שמירת הסדר בסמכותה להציב תנאים לקיומן של מחאות.

בארגון קריים מניסטר ביקרו את פסיקת השופטת ואמרו כי "מצער מאוד שבית משפט השלום גיבה את המשטרה ואיפשר שלילת חירות ופגיעה כה חמורה בחופש הביטוי, פרקטיקות שיש להשתמש בהן במקרים חריגים בהם נשקפת סכנה ולא כלפי מפגינים שומרי חוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ