עדכונים

מאות מפגינים פונו בכוח לרחוב אגרון בירושלים; 12 נעצרו

סביב השעה 1:30 החלו להיערך מאות שוטרים, רובם שוטרי מג"ב, לפינוי דבוקה של כ-400 מפגינים שישבו ונאחזו ברצפה, וסירבו להתפנות מהמקום. המפגינים פונו על ידי המשטרה אחד-אחד, כאשר כל מפגין פונה על ידי קבוצה של ארבעה שוטרים. המשטרה הפעילה כוח רב כדי לפנות את המפגינים, ואף הפעילה כוח רב כלפי עיתונאים וצלמים, בהם כתב "הארץ" ג'וש בריינר והעיתונאית אור-לי ברלב, ממובילות המחאה. המפגינים פונו לרחוב אגרון, עד מעבר לגן העצמאות. 12 מפגינים נעצרו. 

במענה לשאלת העיתונאי משה נוסבאום מחדשות 12 על הפעלת הכוח נגד עיתונאים, אמר מפקד מרחב ציון, תנ"צ עופר שומר, כי "העיקרון הוא שאנחנו לא מתעסקים עם התקשורת ומאפשרים להם לבוא לסקר בצורה דמוקרטית. היה הליך של פינוי, אם היה משהו חריג נבדוק את זה. בכל הפגנה אנחנו עושים תחקיר ונפיק לקחים".  

(בר פלג, יהושע ג'וש בריינר וניר חסון)

מפגין נעצר בירושלים; המשטרה: קוראים למפגינים להתפזר

המשטרה הודיעה כי היא כורזת בקריאה למפגינים להתפזר. במקביל, שוטרים החלו להחרים צופרי אוויר מהמפגינים, ומפגין אחד נעצר לאחר שניסה למנוע זאת מהם. המפגינים מתיישבים על הרצפה, במטרה למנוע את הפינוי הצפוי, וקוראים "דור שלם דורש עתיד", ו-"המדינה שלנו ולא של נתניהו".

(בר פלג ויהושע ג'וש בריינר)

המשטרה: ההפגנה בתל אביב הסתיימה

המשטרה הודיעה כי תהלוכת ההפגנה שהחלה בפארק צ'ארלס קלור בתל אביב הסתיימה בכיכר רבין. בהודעת המשטרה נכתב כי שוטרים ליוו את המפגינים לאורך התהלוכה, וכי בסיומה "הודו המפגינים למשטרה על פעילותם". 

(בר פלג)

עשרות מפגינים מול ביתה של אסתר חיות

עשרות בני אדם מפגינים מול ביתה של נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, במחאה על דחיית העתירה של תושבי רחביה נגד ההפגנות מול מעון ראש הממשלה. את ההפגנה ארגנו תנועת אם תרצו והחזית לשחרור דרום תל אביב, שבראשה עומדת שפי פז. המפגינים, שהצטיידו בחצוצרות ובתופים, קוראים "דין צהלה כדין רחביה".

(בר פלג)

מפקד מחוז ירושלים עזב את ההפגנה לאחר שהתברר שהוא נזקק לבידוד

מ"מ המפכ"ל מוטי כהן ומפקד מחוז ירושלים ניצב דורון ידיד, הערב בהפגנהצילום: אמיל סלמן

מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב דורון ידיד, עזב את ההפגנה מול מעון ראש הממשלה לאחר שהתגלה שנפגש השבוע עם השר רפי פרץ - שחלה בקורונה. ידיד שוחח בהפגנה עם ממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן ועם בכירי המחוז.

מהמשטרה נמסר כי "לאחר היוועצות עם קצין הרפואה הראשי של המשטרה, מפקד המחוז ייכנס לבידוד בהתאם להנחיות משרד הבריאות. סגן מפקד מחוז ירושלים, תת ניצב אלי כזרי, יחליף את מפקד המחוז בהיעדרו".

(יהושע ג'וש בריינר וניר חסון)

הסתיימה ההפגנה בקיסריה

ההפגנה בקיסריהצילום: רמי שלוש

הסתיימה ההפגנה שהתקיימה בקיסריה בסמוך לביתו הפרטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבה השתתפו מאות בני אדם.

(נעה שפיגל)

תיעוד מחיפה: אדם זורק אבן על מפגינים

בתיעוד שהתפרסם מחיפה הערב נראה אדם זורק אבנים לכיוון מפגינים בצומת מקסים בעיר. תושבת נשר בת 63 נפצעה באורח קל ופונתה למרכז הרפואי רמב"ם לקבלת טיפול. מוקדם יותר מסרה המשטרה כי מדובר בדר רחוב בשנות ה-40 לחייו. ואולם, מפגינים שנכחו במקום טענו כי ראו אותו יוצא מכלי רכב.

(נעה שפיגל)

עשרת אלפים בני אדם מפגינים בירושלים; החלה התהלוכה ברחובות הסמוכים

מפגינים בירושלים הערבצילום: אוהד צויגנברג

כעשרת אלפים בני אדם מפגינים כעת מול מעון ראש הממשלה בירושלים. המפגינים החלו לצעוד לכיוון רחוב קינג ג'ורג', כחלק מתהלוכה שאושרה מראש על ידי המשטרה. חלק מהמפגינים צועקים "ביבי לכלא", "הון שלטון" ו"במקום לעניים נותנים לעשירים".

מהמשטרה נמסר כי היא מאפשרת את קיום התהלוכה, אך "לא תאפשר לה להפוך למפגן של הפרת הסדר הציבורי, וכי תפעל בנחישות ואפס סובלנות נגד כל ניסיון שכזה". ממלא מקום מפכ"ל המשטרה מוטי כהן הגיע להפגנה בבלפור, ואמר כי "השוטרים יעשו כל שנדרש כדי להבטיח את מימוש זכויותיהם של המוחים". עם זאת, הוסיף, שהמשטרה לא תאפשר אלימות מכל סוג שהוא.

(יהושע (ג'וש) בריינר, ניר חסון ובר פלג)

מפגינים בצומת ביל"ו: נהגת ניסתה לדרוס אותנו וקיללה "שמאלנים אפסים"

מכונית שבה שתי נשים וילד ניסתה לדרוס מפגינים בצומת ביל"ו - כך לפי עדויות המפגינים שהגיעו לידי "הארץ". לפי העדויות, המכונית הגיעה לצומת במהירות, עלתה עם שני גלגלים על המדרכה, המשיכה לנסוע ואז עשתה פרסה כדי לנסות ולדרוס גם בכיוון הנגדי. המשטרה, שגבתה עדויות מהמפגינים בצומת, פתחה בבדיקת האירוע ותנסה לאתר את הנהגת שנסעה לכיוון רמלה. 

"הנהגת קיללה אותנו 'שמאלנים אפסים' וזרקה לעברנו בקבוקים", אמר אהוד גייגר, שהפגין בצומת. "היה לה מבט של שנאה בעיניים". לדבריו הצטרפה גם הדר שירין שנכחה במקום: "הייתי בשוק שהיה לה ילד באוטו. היא ניסתה לדרוס אותי וקפצנו, היא לא יכולה לומר שזו היתה סטייה מנתיב. היא עלתה עם שני גלגלים על המדרכה ונסעה לעבר אנשים קשישים".

(בר פלג)

מאות מפגינים בצ'רלס קלור בת"א; "אף פעם לא חששתי להביע את דעתי"

מאות מפגינים התאספו הערב בפארק צ'רלס קלור בתל אביב, ובמקום החלו נאומים והופעות. אחד הנואמים היה המעצב מושיק גלאמין, שבעבר שיתף פעולה עם סרטון על בית ראש הממשלה. לדבריו, "אם היה לנו עכשיו שאלטר בידיים שלנו, לא היינו במצב הזה. בואו ניקח את הכוח שלנו ונעשה איתו משהו אחראי, בואו נפסיק להיות פראיירים, בואו נשים סוף לממשלה הבזויה המושחתת הזו". עם זאת, הוא התקבל  בקריאות "בושה" מהקהל.

אחת המפגינות היא יפה בן פורת, בת 83 מפתח תקוה. היא סיפרה: "זו פעם ראשונה שאני מגיעה להפגנה. כל השבוע אני כואבת מהכנסת והדברים הם עושים, השבוע כבר עלה לי עד לפה. הם שקרנים, הם רמאים, יש לביבי אימפריה בקיסריה". לדבריה, כולם צריכים להגיע ולהפגין. "אני חושבת על כל האנשים שפיטרו אותם, מה זה צריך להיות? האנשים צריכים לקבל את הכסף, לא הפרזיטים".

אחד המפוטרים הללו הוא שי פלג מתל אביב, בשנות ה-40 לחייו. הוא סיפר שהוא כבר לא עובד חצי שנה: "אני צלם קולנוע, וסרטים שלי נדחו לשנה. גם אמא של הבת שלי שחקנית ולא עובדת".

רונית, שגרה באזור המרכז, סיפרה שהיא מפחדת להזדהות: "אני חוששת למקום עבודתי. אף פעם לא הרגשתי שאני צריכה לפחד להביע את דעתי". היא הוסיפה שהגיעה להפגנה יחד עם בתה: "הבאתי את הדור הבא, כדי לוודא שגם הזכויות שלהם יישמרו".

(הגר שיזף)

מצ"ח פתחה בבדיקה לאחר שחייל קרא לירות במפגינים

ההפגנה בירושלים הערבצילום: אוהד צויגנברג

המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) פתחה בבדיקה לאחר שחייל אמר כי יש לירות במפגינים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. החייל אינו נושא נשק.

(יניב קובוביץ)

מפגינים על גשר ההלכה: אופנוע עבר וריסס אותנו בגז מדמיע

מפגינים על גשר ההלכה בתל אביב אומרים כי אופנוע שעבר מולם ריסס אותם בגז מדמיע. אחת המפגינות, הדר סימון, סיפרה: "אופנוע עם שני אנשים עבר, ומי שישב מאחור ריסס עלינו. השוטרים לא ראו, ניגשתי להגיד להם והם היו די אדישים". לדבריה הם היו כ-150 אנשים בגשר, ולאחר הריסוס החלו לשרוף לחלקם העיניים ורבים עזבו את המקום. 

בתוך כך, המשטרה פתחה בבדיקה לאחר ששני מפגינים בצומת ביל"ו טענו שניסו לדרוס אותם וברחו.

(בר פלג)

הפגנת הדגלים השחורים בגשר ההלכה בתל אביב הערבצילום: תומר אפלבאום

תושב קיסריה: נארח את נתניהו בשמחה, אבל את בלפור עליו לעזוב

ההפגנה בקיסריה הערבצילום: רמי שלוש

תושב קיסריה אמר בהפגנה ביישוב ביחס לראש הממשלה בנימין נתניהו: "תישאר בקיסריה, נשמח לארח אותך. אבל את המעון הרשמי בבלפור עליך לעזוב". לדבריו, "אני כאן בשביל נכדי, בשביל דור העתיד של מדינת ישראל. מי שמכיר אותי יודע שמעולם לא הייתי איש מחאות ולא הפגנות, רק בנימין נתניהו וחבר סניגוריו - מירי רגב ואמסלם ומיקי זוהר - הצליחו להוציא אותי לרחוב".

אלוף (מיל') עמירם לוין אמר בהפגנה בקיסריה שלאזרחי ישראל מגיע יותר. "אני כאן בשביל הצעירים, בשביל העובדות הסוציאליות, בשביל אנשי הבמה, בשביל הלוחמים, בשביל אנשי האוויר שלא מבינים למה ראש הממשלה צריך מטוס במיליונים, בשביל הצוותים הרפואים, אחינו, רבים מהם ערבים...

"אתם פה בשביל להגיד לנתניהו למלחכי הפנכה: מגיע לנו יותר, מגיע לנו שישרתו אותנו, שיעבדו בשבילנו ולא בשביל עצמם, ולא נעצור עד שהממשלה הזאת תלך למקומה הטבעי".

(נעה שפיגל)

אלפי מפגינים מול מעון רה"מ בבלפור; "אם לא היה כעס לא היינו פה"

מפגינים בירושלים, הערבצילום: אוהד צויגנברג

אלפי בני אדם מפגינים הערב נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו מול מעונו בירושלים. לצדם כמה תומכים בודדים שהגיעו להפגין בעדו.

דנה מילס, פעילת "שלום עכשיו" מזיכרון יעקב, אמרה שעל האזרחים לעמוד ולצעוק נגד ההסתה. "ההסתה בעידודה של הממשלה מאוד מפחידה אותי, בתור מי שגדלה פה וראתה לאן היא יכולה להוביל. האחריות שלנו היא לעצור את השלטון שמחפה ומגבה את האלימות ברחובות".

ההפגנה בירושלים הערבצילום: אוהד צויגנברג

ניצן מינץ מתל אביב מחלקת בהפגנה דגלי ישראל מורכבים מפלסטרים, שהכין האמן דדה. "אני באה כדי להביע סולידריות עם חברים שלי שאיבדו את הפרנסה וחשבו שיש להם על מי לסמוך ברגעי משבר ולא קיבלו מענה". לדבריה, "אני אופטימית אבל יש כעס. בלי כעס לא היינו פה".

גלי שורר משפיים סיפרה כי זוהי הפעם הראשונה שהיא מגיעה להפגנה נגד נתניהו. "פתאום קיבלתי את הבום בבטן: לאן אנחנו הולכים? לאיזו מציאות הילדים שלי גדלים? אני לא יודעת לאן זה מוביל אבל אני מקווה שיקרה פה משהו אחר. אני עצמאית, אכלתי את כל הכאפות כמו כולם ואני פה כדי לתמוך, פשוט להיות".

(יהושע (ג'וש) בריינר וניר חסון)

עצור חמישי: המשטרה עצרה דר רחוב שהשליך אבן על מפגינים בחיפה

המשטרה עצרה דר רחוב בחשד שהשליך אבן על מפגינים בצומת מקסים בחיפה. הוא גרם לפציעתה באורח קל של תושבת נשר, בת 63, והיא פונתה למרכז הרפואי רמב"ם לקבלת טיפול.

לפי הודעת המשטרה, "החשוד דר רחוב בשנות ה-40 לחייו, עוכב לחקירה בתחנת המשטרה בחיפה. עם סיום החקירה ובהתאם לחומר הראיות בתיק יוחלט אם לבקש מחר להאריך את מעצרו בבית משפט השלום בחיפה".

מאות מפגינים בקיסריה; אחת הנואמות: "מתי הפכנו לשמאלנים מסריחים?"

מאות מפגינים הערב בקיסריה, כקילומטר מביתו הפרטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו. ליד כוחות המשטרה הרבים באזור עומדים שני מפגינים עטויי דגלי ישראל כשהם מניפים שלט שעליו נכתב "רק ביבי". 

אחת המפגינות נאמה ואמרה: "מתי הפכנו לשמאלנים מסריחים? גם כשאני עומדת ליד הקברים של החברים שלי שמתו בצבא אני עוכרת ישראל? אתה מסית נגדנו כדי לפלג, כדי שלא ישימו לב לכתב האישום נגדך. אני קראתי אותו ביבי".

(נעה שפיגל)

ארבעה עוכבו בחשד שירקו על מפגינים והתיזו עליהם מים

המשטרה עצרה שלושה בני אדם שחשודים בכך שהתיזו מים על מפגינים בצומת שדרות. לפי הודעת המשטרה, "שוטרים שהיו בקרבת מקום זיהו את הרכב עם החשודים ותוך שניות עצרו אותם בצומת שער הנגב". הם עוכבו והועברו לחקירה במשטרת שדרות. החשודים הם תושבי באר שבע בשנות ה-20 לחייהם. 

בנוסף, המשטרה עצרה חשוד בצומת אשקלון, שנעמד לצד מפגינים ובשלב מסוים החל לירוק עליהם, לצעוק ולקלל אותם. מהמשטרה נמסר שבתחילה השוטרים עיכבו את הצעיר, בשנות ה-20 לחייו, אך כשהמשיך לקלל ולהתפרע הוא נעצר. הוא נלקח לחקירה במשטרת אשקלון.

"המשטרה תאפשר את חופש המחאה, אך תפעל באפס סובלנות כלפי כל גילוי אלימות", נמסר.

(אלמוג בן זכרי)

אלפי אנשי ארגון "הדגלים השחורים" מפגינים על גשרים ברחבי הארץ

הפגנת הדגלים השחורים היום בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

אלפי אנשים מטעם ארגון "הדגלים השחורים" מפגינים כעת על יותר מ-250 גשרים ברחבי הארץ נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, כך לפי המארגנים. מטעם הארגון נמסר כי "ההסתה והשנאה שיוצאות מבלפור כלפי האזרחיות והאזרחים הן הוכחה נוספת לכך שנתניהו אינו כשיר לתפקיד".

הפגנת הדגלים השחורים היום ליד דימונהצילום: דודו בכר

אמין עזמה, דוקטורנט לקרימינולוגיה בן 30 מעוספייה, אמר שהגיע להפגין בכמה כובעים. עזמה, שחוקר את סוגיית האמון במוסדות הממשלתיים, אמר כי "התקופה האחרונה מראה עד כמה יש חוסר אמון של האזרחים בממשלה. זו זעקה למצוא דרך". לדבריו, הגיע גם להפגין כבן מיעוטים: "אני מרגיש שאנחנו נפגעים כפליים, וצריכים לקחת חלק גדול יותר במחאה". הוא מחה במחלף אליקים, שבו נכחו עוד כ-250 בני אדם. "הכי חשוב - באנו להגן על הדמוקרטיה", הוסיף.

פאדי מקלדה מדלית אל כרמל, סטודנט למשפטים וקצין מילואים במודיעין, הגיע גם הוא להפגין במחלף אליקים. הוא סיפר שהפגין כבר בבלפור והוסיף: "החברה הדרוזית היא חלק מהחברה הישראלית, אין לנו את הפריבילגיה לעמוד מנגד כאשר הדמוקרטיה מתערערת". מקלדה ועזמה ציינו את דחיית ההצעה לכלול את הזכות לשוויון בחוק הלאום השבוע בכנסת. "הפירוש הוא שהמיעוטים הם לא שווי ערך, שהמעמד החברתי שלהם לא חשוב ושהם לא רצויים", אמר עזמה.

ממחאת הדגלים השחורים נמסר: "האלימות שיוצאת מבלפור לא תפחיד אותנו, ככל שיסיתו כך נגדל, ככל שיתקפו אותנו כך נפרוץ. לעם ישראל כולו מגיעה מנהיגות שעובדת למען העם, לא למען הטבות מס, לא למען גזירת קופונים מעסקאות כלי שיט וצוללות - מנהיגות שעסוקה מבוקר עד ערב בפתרון המשבר הבריאותי כלכלי. נמשיך כל שבוע - עד שביבי יתפטר".

(נעה שפיגל ובר פלג)

הפגנת הדגלים השחורים בתל אביב הערבצילום: תומר אפלבאום

יאיר נתניהו זומן לביהמ"ש לאחר שפרסם פרטים אישיים של מובילי המחאה

בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, זומן להגיע בית משפט השלום בירושלים מחר (ראשון), לאחר שפרסם קריאה להגיע לבתיהם של כמה ממובילי המחאה נגד בנימין נתניהו, לצד פרטיהם האישיים. נתניהו העלה לטוויטר מסמך ובו שמותיהם של חברי הוועד המנהל של עמותת "חוזה חדש", כתובותיהם ומספרי תעודת הזהות שלהם והטלפון שלהם. בתגובה, הגישו חברי הוועד המנהל בקשה לבית המשפט למתן צו למניעת הטרדה מאיימת.

הציוץ שפרסם נתניהו

לקריאת הכתבה המלאה של יהושע (ג'וש) בריינר

14 אנשי לה פמיליה נעצרו בהפגנה בחמישי ושוחררו

הפגנת אנשי לה פמיליה בחמישיצילום: אמיל סלמן

14 אנשי הארגון הקיצוני של אוהדי בית"ר ירושלים, לה פמיליה, נעצרו בהפגנה שאירגנו ביום חמישי בירושלים. המטרה המוצהרת של ההפגנה, לפי הודעת הארגון, היתה להראות "לשמאלנים הסמרטוטים" ש"כללי המשחק השתנו". העצורים שוחררו אתמול בבוקר.

כ-80 אנשי הארגון הגיעו להפגנה בחמישי במתחם התחנה בעיר, חלקם גם ניסו להתקדם לכיוון ההפגנה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו - שהתקיימה מול מעונו. הגיל הממוצע של אנשי לה פמיליה היה 16. רובם לבושים בשחור, חלקם רעולי פנים, האותיות LF רקומות בצהוב על המסיכות, הכובעים והחולצות.

הארגון הוא מיעוט זניח, כמעט פתטי בפסיפס הירושלמי. אבל הבעיה היא לא בכמות, אלא ביחידים - שימשיכו לחפש קורבן מזדמן ברחובות חשוכים בשולי ההפגנות.

לקריאת הכתבה המלאה של ניר חסון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ