המחאה נגד נתניהו |

אלפים הפגינו מול מעון רה"מ בירושלים; 12 מפגינים עוכבו או נעצרו, שני שוטרים נפצעו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עימותים בין מפגינים לשוטרים סמוך לשער יפו, הערב
עימותים בין מפגינים לשוטרים סמוך לשער יפו, הערבצילום: אמיל סלמן
עדכונים

המשטרה עצרה או עיכבה לחקירה 12 מפגינים

המשטרה עצרה או עיכבה לחקירה 12 מהמפגינים מול מעון ראש הממשלה בירושלים בגין הפרת הסדר הציבורי ותקיפת שוטרים. מהמשטרה נמסר כי כלל הרחובות שנסגרו במהלך ההפגנה נפתחו לתנועה.

אנגלמאיר: "יש במשטרה חוסר הבנה לגבי מה זה חופש ביטוי"

האמן זאב אנגלמאיר, שנעצר בהפגנה בירושלים כי היה לבוש בתחפושת של אשה עירומה, סיפר ל"הארץ" על חקירתו. "זו היתה חקירה מגוחכת", אמר, "שאלו אותי 'למה אני מסתובב בעירום?', 'למה ללכת בעירום ברחוב?', 'ומה יקרה אם ילדים רואים את זה?' הסברתי להם בתסכול שזו דרכה של אמנות, שהיא בודקת גבולות, שזה חופש הביטוי".

אנגלמאיר נחקר בחשד להטרדה מינית של הציבור והפרעה לסדר הציבורי, אף שמדובר בשתי עבירות שלא קיימות בחוק העונשין. "הם לא הפסיקו לשאול אותי למה אני מסתובב בעירום והסברתי שזה עירום מבד", סיפר, "שאלו את מי אני מחקה והסברתי שאני לא מחקה אף אחד - שושקה היא התממשות של דמות קומיקס. זה מאוד מתסכל כי יש שם חוסר הבנה מה זה מחאה ומה זה חופש ביטוי". לדברי אנגלמאיר, הוא חש "שמנסים להוביל אותי לזה שאני מחקה את שרה נתניהו, אבל לא שאלו אותי במפורש".

"זה בדיוק חופש הביטוי, לבטא את עצמך כל עוד אתה לא פוגע במישהו אחר. אבל הרגע הזה שהופכים אותך לפושע היא תחושה מאוד מתסכלת. ביצעו בי חיפוש בעירום, לקחו טביעות אצבעות. זה מגוחך", סיכם.

(יהושע ג'וש בריינר)

האמן זאב אנגלמאיר שוחרר ממעצר ללא תנאים מגבילים

האמן זאב אנגלמאיר שוחרר ללא תנאים מגבילים לאחר שנעצר בהפגנה בירושלים כי היה לבוש בתחפושת של אשה עירומה ונחקר בתחנת מוריה. לדברי אנגלמאיר, המשטרה ביקשה להחתימו על צו הרחקה מירושלים, אך הוא סירב. עורך דינו, יאיר נהוראי, מסר כי "מעצרו מהווה פגיעה עמוקה ובוטה בחופש הביטוי. יש לקוות שזה לא מסמל תהליך של איראנזציה של ישראל".

ניצב משנה אמיר ברזני אמר הלילה על המעצר: "זה היה מייצג של אשה עירומה במטרה להעליב". הוא הוסיף שהמשטרה תבדוק את סרטונים מההפגנה הערב ותעצור של מפגינים שלדבריו שתקפו שוטרים במהלך הצעדה.

(ניר חסון)

מאות חסידי ברסלב עושים את דרכם להפגנה מול מעון רה"מ

ההפגנה מול מעון ראש הממשלה בירושלים, הערבצילום: תומר אפלבאום

מאות חסידי ברסלב החלו לצעוד מרחוב הנביאים בירושלים לכיוון ההפגנה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ברחוב בלפור, כשהם מלווים בכמה כלי רכב. החסידים דורשים לאפשר להם לטוס לקברו של הרב נחמן מברסלב באומן.

(אהרן רבינוביץ) 

ביהמ"ש דחה את בקשת המשטרה להאריך מעצר של חמישה חשודים בפינוי מחסומים משטרתיים

בית המשפט דחה את בקשת המשטרה להאריך את מעצרם של חמישה חשודים בניסיון לפנות מחסומי משטרה בכיכר פריז בירושלים. המשטרה ערערה על ההחלטה, ולכן שחרורם של החמישה יעוכב עד מחר בצהריים. הלילה נעצרו 13 חשודים במעשה, והיתר שוחררו. 

בית המשפט שחרר את העצורים, בתנאי שישלמו ערבויות, יתרחקו מכל אזור הפגנות עד התאריך 20 בספטמבר ולא יצרו קשר עם שאר המעורבים בתקרית למשך שבועיים. 

(אהרן רבינוביץ)

ההפגנה ליד בית ראש הממשלה בקיסריה הסתיימה

ההפגנה בקיסריה, הערבצילום: רמי שלוש

ההפגנה ליד מעון ראש הממשלה בנימין נתניהו בקיסריה הסתיימה. במקום הפגינו מאות, כשמולם כ-40 תומכי נתניהו.

(נעה שפיגל)

הצועדים בירושלים הגיעו לרחוב בלפור; במקום מפגינים אלפים רבים

הצועדים ליד שער יפו בירושלים, הערבצילום: אמיל סלמן

הצעדה שיצאה מגשר המיתרים בירושלים הסתיימה, והמפגינים הגיעו לרחוב בלפור. במקום מפגינים בשעה זו אלפים רבים.

(ניר חסון)

ההפגנה ברחוב בלפור בירושלים, הערב

המשטרה: שני שוטרים נפצעו כשמפגינים פרצו מחסומים בירושלים

עימותים בין שוטרים למפגינים סמוך לשער יפו, הערבצילום: אמיל סלמן

המשטרה מסרה כי שני שוטרים נפצעו כשהצועדים בירושלים פרצו מחסומים משטרתיים באזור צומת כיכר צה"ל. במקום מתקיימים עימותים בין המפגינים לשוטרים. 

(ניר חסון)

מאות מפגינים הגיעו סמוך לבית רה"מ בקיסריה; במקום מפגינים כ-40 תומכי נתניהו

ההפגנה בקיסריה, הערבצילום: רמי שלוש

מאות המפגינים בקיסריה הגיעו לכניסה לרחוב שבו מתגורר ראש הממשלה בנימין נתניהו. במקום מתקיימת הפגנה תמיכה בנתניהו, ובה משתתפים כ-40 איש. כוחות משטרה חוצצים בין שתי ההפגנות.

(נעה שפיגל)

האמן אנגלמאיר נעצר בתחפושת "שושקה"; המשטרה: דמות אשה עירומה עלולה להטריד מינית את הציבור

האמן זאב אנגלמאיר, שהגיע להפגנה ליד מעון ראש הממשלה בירושלים כמדי שבת כשהוא מחופש לדמות "שושקה", נעצר בכניסה למתחם המחאה והשוטרים מנעו ממנו להיכנס אליה. לפי המשטרה, הוא נעצר בגין הטרדה מינית, משום שלבש תחפושת של אשה עירומה.

לפי עדת ראיה, שוטרים עיכבו את אנגלמאיר והעלו אותו לאוטובוס לאחר ויכוח בעניין עטיית מסכה. אנגלמאיר אמר לאחר מעצרו: "זה חופש הביטוי ואני נמצאת בכל הפגנה. במקום שהמשטרה תעצור את ראש הממשלה המושחת שלנו, ביבי נתניהו, שיש לו תיקים ורימה ומסית את העם אחד נגד השני, עוצרים אותי על תלבושת בד". 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "כוחות משטרת ישראל עיכבו לחקירה אדם שהגיע למתחם המחאה כשהוא לבוש בדמות אשה עירומה, ובאופן שעלול להוות הטרדה מינית כלפי הציבור".

לדברי סנגורו של אנגלמאיר, עו"ד יאיר נהוראי, השוטרים הודיעו לאמן כי בכוונתם לחקור אותו בחשד להפרת הסדר הציבורי. "זו פגיעה בוטה בחופש הביטוי", הוסיף נהוראי.

(בר פלג ויהושע ג'וש בריינר)

המשטרה תבקש להאריך את מעצרם של חמישה פעילים החשודים בניסיון לפנות מחסומים משטרתיים

המשטרה תבקש להאריך את מעצרם של חמישה מתוך 13 פעילי המחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנעצרו הלילה (שבת) בכיכר פריז בירושלים לאחר שניסו להעמיס כמה מחסומי לחץ של המשטרה על משאית. לדבריהם, הם עשו זאת כפעולת מחאה - מכיוון שהמחסומים מסכנים את המפגינים בכך שהם מאלצים אותם להצטופף, מה שמגביר את הסיכון להידבקות בקורונה. לפי עורכת דינם, גבי לסקי, המשטרה מייחסת להם ניסיון גניבה. 

(ניר חסון)

הצועדים בירושלים התעמתו עם שוטרים שחסמו את דרכם ופרצו את המחסומים בכוח

כוחות המשטרה חסמו את אלפי הצועדים בירושלים מלהמשיך לצעוד לשער יפו שבעיר. המפגינים פרצו את החסימה בכוח, ואז החלו עימותים בין הצועדים לשוטרים. המפגינים עושים את דרכם מגשר המיתרים למעון ראש הממשלה ברחוב בלפור.

המפגינים ליד גשר המיתרים בירושלים, הערבצילום: אמיל סלמן

(ניר חסון)

המפגינים הצועדים למעון רה"מ בירושלים חוסמים את אזור כיכר ציון

המפגינים הצועדים מגשר המיתרים בירושלים למעון ראש הממשלה ברחוב בלפור חוסמים בשעה זו את אזור כיכר ציון. י', מפגין דתי שמתגורר בארבעת השבועות האחרונים במאהל המחאה בגן העצמאות, אמר: "אני לא מסכים בהרבה דברים עם כל מי שפה, אבל יש לנו מטרה משותפת. צריך קצת יותר חמלה והגינות". הוא הוסיף: "לאט לאט מצטרפים יותר דתיים אבל הם פוחדים שיצלמו אותם. לא רוצים להיחשף".

(ניר חסון)

אלוף במילואים נעם תיבון בהפגנה בקיסריה: "המחאה הזו תשלח את ביבי הביתה"

מפקד הגיס הצפוני לשעבר, אלוף (במיל') נעם תיבון, נאם הערב בהפגנה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בקיסריה, במרחק של כקילומטר מביתו. "דור שלם מצא עצמו כאן ללא תקווה", אמר, "משום כך אני כאן". לדבריו, "המחאה הזאת מול המחדלים תשלח את ביבי הביתה. ביבי הוא כישלון מוחלט. בדיוק כמו גולדה מאיר. בדיוק אותה אטימות והתעלמות".

מפקד פיקוד הצפון לשעבר, אלוף (במיל') עמירם לוין, אמר כי "אחרי 72 שנה של מלחמות, של עשייה, של טיפוח - מגיע לכם, לנו, שנחיה באושר ובביטחון". הוא הוסיף: "הצעירים צריכים שהכסף שלהם יחזור לכיס שלהם, כדי שהם יהיו מאושרים. לא לשחד את החרדים ולא את הפודלים של המשטרה".

ראש האגף המשפטי בתנועה לאיכות השלטון, עו"ד תומר נאור, הודה לשוטרים המאבטחים את ההפגנה, ואמר: "אתם האחים שלנו". לפי התנועה לאיכות השלטון, המשטרה אוסרת על המפגינים להתקרב לבית ראש הממשלה, והשבוע יקיים בג"ץ דיון בעתירה שהגיש הארגון בנושא.

(נעה שפיגל)

מאות מפגינים נגד נתניהו בקיסריה: "באנו חושך לגרש"

מאות מפגינים בשעה זו בכיכר מוזיאון ראלי בקיסריה, מרחק קילומטר מבית ראש הממשלה בנימין נתניהו. הם נושאים שלטים שעליהם נכתב בין היתר "ביבי, השבט אמר את דברו" ו"באנו חושך לגרש". המדענית הראשית לשעבר, ד"ר ארנה ברי, נשאה דברים על הבמה שהוקמה במקום, ואמרה: "הנאשם ניכס לעצמו את המדינה, וכשהעם הביט נכוחה במציאות – נשארנו חסרי אמון במערכת כולה ובוודאי בממשלה הבלתי מתפקדת". היא הוסיפה כי "מפאת חוסר האמון במערכת, אנו מוצאים קבוצות ומגזרים המתכחשים למגפה".

(נעה שפיגל)

עשרות מפגינים על גשרים בנצרת ובטייבה: "הקורונה לא תמנע מאיתנו למחות"

ההפגנה בנצרת, היוםצילום: עומדים ביחד

כמה עשרות אנשים מפגינים הערב נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו על גשרים בטייבה ובנצרת. וואג'די חאג' יחיא, תושב טייבה, מפגין על גשר בכניסה לעיר כבר שישה שבועות. "אנחנו גדלים משבוע לשבוע", סיפר, "אנחנו נפגשים בגשר הסובלנות יחד עם תושבים מטייבה ושותפים מהמגזר היהודי. היום הפגנו גם על הרצח של שריפה אבו מועמר (המורה שנרצחה ברמלה השבוע, ב"פ), זה חלק מהמאבק". הוא אמר כי ההפגנות בעיר נמשכות אף שהעיר הוגדרה כאדומה בשל התחלואה הגבוהה בקורונה. "הקורונה לא תמנע מאיתנו להפגין ולמחות", אמר, "זה קשה להוציא אנשים מהבית, אנשים פה מאוד מתוסכלים, סובלים מאלימות ולא מאמינים בהפגנות. במיוחד בחום שכזה".

סלים עבאס, חבר בתנועה הערבית-יהודית "עומדים ביחד" המפגין הערב בנצרת, אמר כי גם למקום הגיעו מפגינים ערבים ויהודים כאחד. "אנחנו דורשים שהממשלה תתחיל לעבודה בשבילנו בבריאות, בפרנסה וברווחה", אמר, "אנחנו דורשים תקווה". 

(בר פלג ונעה שפיגל)

שיירת כלי רכב עוברת מתחת לגשרים באזור השרון שמתקיימות עליהם הפגנות

שיירה של כלי רכב עוברת הערב מתחת לגשרים באזור השרון, שעליהן מתקיימות הפגנות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. השיירה נוסעת על כביש 4 ממחלף דרור דרך געש, נתניה וצומת בית ליד. "אנשים יוצאים לגשרים שקרובים לבית שלהם", אמר עמרי רייזמן, אחד מיוזמי ה"רונדו", "מטרת השיירה היא לחבר ביניהם ולהביע בהם תמיכה, שהם חלק ממשהו רחב יותר". יעל, שנהגה באחד מכלי הרכב, אמרה: "הרונדו הזה הוא דבר גאוני. הגענו לרחבת התארגנות, העמדנו את כל הרכבים במעגל והיה צוות שלם שקישט את המכוניות. הרבה משטרה ליוותה אותנו בדרך". מלבד באזור השרון מתקיימות הערב הפגנות בצמתים ועל גשרים בכל רחבי הארץ.

(בר פלג)

לקראת ההפגנה: המשטרה חסמה רחובות במרכז ירושלים

המשטרה חסמה לתנועה רחובות במרכז ירושלים לקראת ההפגנה המתוכננת מול מעונו של ראש הממשלה. הרחובות שנחסמו הם בן מימון, עזה, אגרון, קינג ג'ורג' וקרן היסוד, ולא תתאפשר תנועת כלי רכב גם באזור כיכר פריז.

(ניר חסון)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ