יותר מ-20 אלף הפגינו נגד נתניהו ליד מעון ראש הממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בכיכר פריז, הערבצילום: תומר אפלבאום
עדכונים

המשטרה נערכת לפינוי המפגינים שנותרו בכיכר פריז

אחרי שיותר מ-20 אלף הפגינו ליד מעון ראש הממשלה, המשטרה נערכת לפינוי כ-2,000 מפגינים שעדיין נמצאים במקום. מאות מהם מתכוונים להישאר. המפגינים העריכו מוקדם יותר כי בהפגנה נכחו כ-35 אלף איש, זאת בשל ספירת המדבקות שחילקו לנוכחים.

ממייסדי קריים מיניסטר: צריך לצאת לרחובות ולעודד הצבעה

כיכר פריז בירושלים, הערבצילום: תומר אפלבאום

ישי הדס, ממייסדיי ארגון "קריים מיניסטר", התייחס למספר המפגינים הגדול שהגיע הערב ואמר: "אין מה להיות מרוצים עכשיו. אפשר להיות מרוצים בשבוע הבא - כשלא יהיה נתניהו אחרי פסח. עד אז ביום הבחירות כל דמוקרט צריך לצאת לרחובות ולעודד הצבעה כדי שזה יקרה". הוא הוסיף שהוא "מרוצה מדבר אחד - למרות השליטה המוחלטת של נתניהו בערוצים אנחנו מצליחים לתת לו פייט. לא טריוויאלי בכלל".

גונן בן יצחק, גם הוא ממייסדי הארגון, הוסיף: "זה אירוע מדהים. קראנו לו מראש אירוע התעוררות כי חששנו שאנשים מתייאשים. ויש לי הרגשה שמפגן הכוח הזה יעורר אנשים. אם נפסיד כי אנשים אדישים יש לנו בעיה גדולה". לגבי הבחירות הוסיף: "אני לא יודע מה יהיה. מקווה לטוב, אבל התמונה הפוליטית מסובכת. אבל זה שהצלחנו להביא היום כוח עצום מראה שהמחנה לא מת. יש עוד עם מה לעבוד".

ירון ויעל הגיעו ביחד עם בנם רותם בן ה-9 מגבעתיים, ומספרים שהם מגיעים כמעט כל שבוע לבלפור. יעל אומרת שהיא לא אופטימית לקראת הבחירות. "כשמרמים כל כך הרבה, כשזה כל כך מושחת, קשה לנצח. ולמרות זאת ננסה". ירון הוסיף: "אנחנו במצב מוזר, מפגינים למרות שכמעט אין לנו תקווה. כמעט כמו לשבת ליד מיטתו של חולה אנוש. אתה לא נוטש אותו, אבל אתה מודאג".

כמה מאות מפגינים מבעירים לפידים ליד מאהל המחאה הסמוך למעון רה"מ

מפגינים בירושלים, הערבצילום: אוהד צויגנברג

כמה מאות מפגינים - רובם צעירים - מבעירים לפידים ליד מאהל המחאה, הסמוך למעון ראש הממשלה. בינתיים, אלפים נמצאים עדיין בכיכר פריז וצופים בהופעות בהפגנה המרכזית.

מפגינים: מודאגים, אבל אפשר לעשות שינוי

מפגינים ליד מעון ראש הממשלה בירושלים, הערבצילום: אוהד צויגנברג

"את הבחירות ננצח בקלפי ולא בהפגנה", קרא במגפון גולן קביאט מגבעתיים בהפגנה בכיכר פריז. ל"הארץ" סיפר: "אני שנה מפגין, כל שבת ובאמצע השבוע, צועק ולא מוכן לוותר. אבל, כל מה שהשקענו עד עכשיו יירד לטמיון אם ביום הבחירות לא נלך לשמור על טוהר הבחירות". לדבריו, צריך להתנדב להיות משקיפים ולשמור על טוהר הבחירות. "הזיופים לא מעטים", הוא טוען, "הפגנה זה יפה אבל יום הבחירות זה הכי חשוב - אין חשוב מזה".

יותם ודניאל מתל אביב מספרים שהגיעו כמעט לכל ההפגנות. "אנחנו מודאגים, אנחנו בני 26 והייתי רוצים עתיד יותר טוב. זו המדינה שלנו. זו הסיבה שאנחנו ממשיכים להגיע", אומרת דניאל, כשעל חולצתה מדבקה של מרצ ובידה דגל שחור.  "אני מקווה שלא נצטרך להגיע לכאן שבוע הבא", מוסיף יותם לקראת הבחירות.

נאור, אייל ותום בהפגנה

תום מקיבוץ אפיקים הגיעה להפגנה עם נאור ואייל מפרדס חנה, ונשאה את השלט "מחשבים מסלול מחדש". היא מספרת שהיא מפגינה בעמק הירדן, וכל שבת שנייה מגיעה לבלפור. "אני פה כי אני מאמינה שאפשר לעשות שינוי. שהעם יכול להיות אדון לגורלו. אני מצביעה למרב".

אלי ואתי מפגינים

אתי ואלי הגיעו ממרכז הארץ כדי להפגין. "אנחנו רוצים שיהיה פה טוב", אומרת אתי. "אנחנו רוצים שיהיה שלטון שאכפת לו מהאזרחים, שתהיה אחדות בעם,. אלי הוסיף כי "שחיתות זו מחלה קשה, אבל ביבי וכהנא זו מחלה יותר קשה".

ההפגנה הגדולה ביותר מתחילת המחאות: יותר מ-20 אלף מפגינים ליד מעון רה"מ

יותר מ-20 אלף בני אדם מפגינים בכיכר פריז בירושלים. זוהי ההפגנה הגדולה ביותר מתחילת המחאה הנוכחית נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, בחודש יולי האחרון. המארגנים אומרים כי במקום נמצאים כ-50 אלף מפגינים.

ג'סיקה שרון מבית עובד, שעלתה מארגנטינה ב-2003, סיפרה שגם שם היתה פעילת זכויות אדם. כשהגיעה לארץ למדה בבצלאל. "אני מאמניות המחאה", היא מספרת. "אני נלחמת כמה שנים במצב בארץ כי גדלתי בדיקטטורה, אנשים בישראל רק היום מבינים את זה". לדבריה, היא אופטימית לקראת הבחירות. "אני אצביע למרב כי אני פעילה פמיניסטית, אבל כל קול לגוש השמאל הוא טוב בעיניי. אנשים לא מבינים מה יעשה פה גוש הימין".

ג'סיקה שרון, הערב

מפגין אחר, יוסי מרעננה, סיפר שכבר חודשיים לא הגיע להפגנות בבלפור. "היום הרגשתי שאני חייב לבוא", הוא אומר. הוא מספר שהגיע עם קרובי משפחתו - שני חתניו ובתו - והם אוחזים בשלט: "אח אחד הקריב נפשו למען המדינה, אח שני מקריב את המדינה למען עצמו". הוא סיפר שגם הוא אופטימי לקראת הבחירות ביום שלישי. "למדנו את הפטנט, כמו הימנים גם אנחנו שיקרנו בסקרים ואמרנו שאנחנו מצביעים לליכוד. כל מי שאני מכיר, עשרות. נתניהו חייב ללכת".

כיכר פריז בירושלים, הערבצילום: תומר אפלבאום

ליאור אשכנזי: קיבלנו הזדמנות לבחור מחדש את המנהיגים שלנו

השחקן ליאור אשכנזי, שמנחה את האירוע בהפגנה בכיכר פריז, אמר שבעוד שלושה ימים תוכל ישראל להחליף הנהגה. "המחאה העיקשת ביותר שידעה ישראל, ואולי אפילו המוצדקת ביותר, הפילה את הממשלה ונתנה לכולנו את ההזדמנות לבחור מחדש את המנהיגים שלנו. את העתיד שלנו".

יו"ר התנועה לאיכות השלטון, עו"ד אליעד שרגא, אמר: "במקום לקחת אחריות אישית על ניהולו הכושל של משבר הקורונה, ולפעול לחלץ את ישראל מהמשבר הכלכלי, החברתי והחוקתי, נתניהו ממשיך לעסוק במאבק ההישרדות האישי שלו, כשמדינה שלמה מוחזקת כבת ערובה. הדמוקרטיה שלנו בסכנה אך בסוף ישראל תנצח – זה בידיים שלנו״.

כיכר פריז בירושלים מלאה במפגינים, הערבצילום: אוהד צויגנברג

החלה המחאה המרכזית בכיכר פריז: עשרות אלפים מפגינים במקום

כיכר פריז בירושלים, הערבצילום: אוהד צויגנברג

עשרת אלפים בני אדם מפגינים הערב בכיכר פריז בירושלים במחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלושה ימים לפני הבחירות. אלפים מהם צעדו מוקדם יותר מהכנסת לכיכר, ובשעה זו מאות מפגינים עדיין זורמים למקום.

בשונה מהפגנות קודמות, הפגנה זו כוללת הופעות ונאומים על במה. את האירוע מנחה השחקן ליאור אשכנזי, ועל הבמה יופיעו דני בסן, להקת WC, אחינועם ניני, להקת פלא אוזן, להקת LUCILLE CREW ואסתר שמיר.

ניצן, בן 17 ממזכרת בתיה, מספר שהגיע להפגין הערב עם הוריו. "לפני חודש הפסקנו לבוא, אבל עוד שלושה ימים יש בחירות - אז באנו להביא תקווה", הוא אומר. עדיין אין לו זכות הצבעה בבחירות, אך הוא אומר שהוא מייחל לשינוי. אביטל, אמו, אומרת שהיא מקווה ש"מספיק אנשים הבינו שצריכה להיות הגבלת קדנציות. יש לי ארבעה ילדים ואני רוצה שיהיה פה טוב". האב, גיא, הוסיף: "אנחנו מקווים שיהיה שינוי. מפחדים שלא".

מפגינים במחלף חמד: תומכי נתניהו ניסו להכות אותנו

הפגנה במחלף חמד, היוםצילום: תומר אפלבאום

מפגינים במחלף חמד אמרו הערב כי תומכי ראש הממשלה בנימין נתניהו ניסו להכות אותם. מיה בן צבי, פעילת מחאת הדגלים השחורים, סיפרה: "לצומת הגיעו שני תומכי ביבי אלימים מאוד שקיללו ואיימו עלינו, וניסו להכות את המפגינים כשחלקנו סוככנו בגופנו על שאר המפגינים". היא הוסיפה שהמשטרה לא התערבה: "המשטרה שהסתובבה עם ניידת לידנו לא התערבה עד שדפקנו לשוטרים על החלון וביקשנו הגנה".

עוד הוסיפה בן צבי שהשוטרים הכירו את תומכי נתניהו בשמותיהם, והרחיקו את המפגינים - במקום אותם. "זה ניהול אירוע מאוד מגמתי ומוטעה מצד המשטרה, שבמישרין תומכת באלימות של תומכי ביבי. במקום להרחיק את הפרובוקטורים שמחפשים אלימות היא מרחיקה אותנו. זה מפחיד. התחושה שמי שאמור לשמור על הביטחון שלי ושל חבריי מפקיר אותנו בצורה מסוכנת, חסרת אחריות, מגמתית ומכוונת".

תומכים בעד ונגד נתניהו בצומת חורב בחיפה, היוםצילום: רמי שלוש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ