אירועי השבוע החולף הביאו את המשטרה לנקודת רתיחה, עד שהיא איבדה את זה

בהפגנה אתמול מול מעון רה"מ, השוטרים היו אלימים יותר מכפי שהיו בשבועות האחרונים, סבלנותם היתה נמוכה והם השתמשו בכוח רב מהרגיל. אם מישהו חשב שההפגנות ימצו את עצמן, מה שקרה אמש בבלפור רק שפך עוד שמן למדורה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעצר המפגין דניאל לוטם, אמש בירושלים
מעצר המפגין דניאל לוטם, אמש בירושליםצילום: אמיל סלמן
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון

סגן ניצב ניסו גואטה מוכר לצופי הטלוויזיה בישראל: הוא היה אחד מכוכבי סדרת הדוקו-דרמה "מחוז ירושלים". דמותו בסדרה היתה של שוטר קשוח אך קשוב שמנהל זירות אלימות ומסוכנות ברגישות אך בנחישות. הסדרה, כזכור, הורדה מן האוויר ונמחקה לאחר שנחשף כי במהלך הצילומים השתילו שוטרים נשק בביתו של תושב עיסאוויה כדי לתעד את "מציאתו".

תיעוד ההתנפלות של גואטה על שני מפגינים בירושלים אמש (שבת) מעלה שוב מחשבות על אמינות הסדרה ועיצוב הדמויות בה. אתמול בבלפור נדמה היה שהמשטרה "מאבדת את זה". השוטרים היו אלימים יותר מכפי שהיו בשבועות האחרונים, סבלנותם לפרובוקציות ולצעקות היתה נמוכה והם השתמשו בכוח רב מהרגיל.

אפשר להעריך שאירועי השבוע החולף תרמו לכך. בראשם נמצאת החלטת בג"ץ לדחות את העתירה נגד ההפגנות אך לקבל את המתווה של המשטרה להשתקתן ההדרגתית - מ-21:30 בלי זמבורות ותופים, מ-23:00 בלי מגפונים - דחקה את המשטרה לפעול נגד המפגינים בשעה מוקדמת מהצפוי. אחריה בא הפינוי האלים והמיותר של מאהל בלפור ביום חמישי לרגל הפגנת התמיכה בנתניהו. מיותר מכיוון שההפגנה בסוף היתה דלילה במיוחד, ואלים משום שהמפגינים, בהם ראש השב"כ כרמי גילון וקצינים בכירים, אזקו את עצמם. במשטרת ירושלים טענו שגילון ואחרים יצרו את התחושה כאילו המשטרה אזקה אותם. "אנשים הסיתו ברשתות, הסיפור של כרמי גילון עם האזיקים הוא פייק ניוז", טען בסוף הערב תנ"צ עופר שומר, מפקד מרחב ציון.

עניין שלישי הוא כישלון המשטרה בעצירת הצעדה מגשר המיתרים לבלפור בתחילת הערב, שלא הוסיף לסבלנותה כלפי המפגינים. סיבה רביעית לאגרסיביות המשטרתית היא ההתנהגות של המפגינים - נראה שמפגינים רבים שמו לעצמם למטרה להתגרות בשוטרים ולערער אותם תוך קריאות "בושה", השמעת נהמות, שימוש בשמות פרטיים ופרובוקציות שונות.

הערב התחיל, כאמור, בצעדה לא מורשית. כאלפיים מפגינים צעדו למרות האיסור המשטרתי על הכבישים הראשיים, בזמן שהשוטרים ניסו ללא הצלחה לחסום את דרכם. כשהשוטרים נעמדו בשורה על רחוב הרצל כדי לעכב את הצעדה, המפגינים קפצו מעל גדר ואי תנועה ועקפו אותם. כשהשוטרים פתחו בריצה כדי לעקוף את המפגינים ולבסס קו בלימה, המפגינים פרצו בריצה מהירה. זו הבעיה עם הפגנות של צעירים. הם בכושר.

פיזור המחאה בירושלים, אמשצילום: אמיל סלמן

ככל שהתארכה הצעדה והתפתלה בקו לא לינארי ברחובות רחביה ומרכז העיר, נראה היה שהשוטרים מאבדים את קור רוחם. ברחוב בצלאל שוב ניסה כוח קטן של שוטרים ופרשים לבלום את המפגינים ושוב נכשל, ושם הוכו מפגינים שפרצו בכוח את שורת השוטרים. 200 מטרים לאחר מכן, ברחוב ישורון, השוטרים ניסו שוב לבלום. בסרטון נראה מפקד האירוע באותו שלב, סנ"צ גואטה, הודף בכוח מפגין אחד. אז נראית שם יד מושטת לפניו. במשטרה טוענים שזה אגרוף שלוח, סביר יותר שזה ניסיון, גרוע כשלעצמו, לבלום את גואטה או להפריד. כך או כך, המסכה הוסטה מהפנים שלו והוא הסתער על המפגין באגרוף מכוון היטב. תמונות וסרטונים שנאספו לאחר מכן מראים שלפחות עוד שני מפגינים הוכו בידי גואטה באותן דקות. צלם "הארץ" אמיל סלמן תיעד אותו מרתק בכוח רב מפגין לרצפה וצלם סוכנות גטי תיעד אותו אוחז בחוזקה אדם מבוגר שמשקפיו מתעופפים.

ההפגנה בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן

לבסוף הצליחו הצועדים לחבור לחבריהם בכיכר פריז. ב-21:30, נאמנים להחלטת בג"ץ, פרצו השוטרים פנימה כדי להחרים זמבורות ותופים, אבל זה היה כמו לייבש את הים בכפית. על כל אחת שהוחרמה, עשר אחרות חצצרו בקול. סיכוי טוב שהרעש הגיע עד לאולם הריק של בג"ץ כקילומטר משם. 20 דקות אחרי 23:00, ואחרי עימותים בלתי פוסקים סביב הגדר המקיפה את הכיכר, הכריזה המשטרה על ההפגנה בלתי חוקית. הפיזור נעשה עם פרשים ועם כוח גדול של שוטרים שמשך, גרר ועצר עשרות מפגינים מלב הכיכר. האחרונה בלב הכיכר הייתה האמנית אבישג גאיה שהתיישבה על מגדל מאולתר בנוי מסנאדות ומחבלים. השוטרים ערערו את המגדל עד שגאיה נפלה לידיהם ואז טרחו לשבור אותו.

ההפגנות בירושלים, אמשצילום: אמיל סלמן

ההפגנות הגדולות בבלפור החלו ב-14 ביולי. קצת קשה למנות, אבל מאז נערכו כשמונה הפגנות גדולות בהשתתפות יותר מ-10,000 בני אדם ועוד מספר דומה של הפגנות בהשתתפות אלפים. מחישוב גס של גודל הכיכר והצפיפות אפשר להעריך כי לאורך הערב עברו בכיכר כ-20,000 בני אדם, ובשיא ההפגנה היו כ-15,000 בו זמנית. המסקנה הברורה היא שמי שחשש או קיווה שההפגנות ימצו את עצמן קיבל אתמול תשובה שלילית. המפגינים באו נחושים מאוד, והמסר שלהם חד מתמיד. "לא נוותר עד שביבי יתפטר" היה הסלוגן הכי פופולרי אתמול. ההתנהלות המשטרתית מולם שפכה עוד קצת שמן למדורה הזאת. 

המשטרה מסרה בתגובה: "בניגוד לנטען, לאחר מעצרו של החשוד בתקיפה במהלך ההפגנה אמש, הוא החל להתפרע ולתקוף השוטרים שהיו צריכים להפעיל כוח סביר בכדי להשתלט אליו ואף להזעיק סיוע של שוטרים נוספים שנחסמו ע"י מפגינים שהיו בסמוך לרכב. לבסוף לאחר שנרגע והפסיק להתפרע, השוטרים נתנו לו מים ובהמשך הוא הועבר לחקירה. נציין כי האלימות הקשה והפסולה שהופנתה אמש נגד השוטרים הובילה לפציעתם של חמישה שוטרים, לאחד מהם נשברה צלע מבעיטה, שוטר אחר קיבל מוט ברזל ברגלו ושוטר נוסף אגרוף בראשו. במהלך המחאה המשטרה עיכבה/עצרה 30 מפרי סדר בחשד לעבירות הפרת סדר ותקיפת שוטר. נמשיך לאפשר את חופש המחאה בגבולות החוק, אולם לא נאפשר התפרעויות אלימות, הפרת הסדר הציבורי ואלימות כלפי שוטרים בניגוד לחוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ