בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
${m.global.stripData.hideElement}
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לשבוע בלבד - מינוי לאתר ב-50% הנחה  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

12 עצים מראשית המדינה הצליחו להכריע את יזמי הנדל"ן

השכנים נלחמו, ו-12 עצים מראשית המדינה שניצבו ברחוב בתל אביב לא נכרתו והועתקו בשלמותם עבור עשרות אלפי שקלים

תגובות

מנכ"ל מפעל הפיס לשעבר יעקב ברדוגו ועו"ד רון באור לא העלו בדעתם אילו צרות יכולים לגרום כמה עצים. לפני כשלוש שנים הם רכשו מבנה לשימור בפינת הרחובות נצח ישראל ושדרות ח"ן בתל אביב. שני היזמים ביקשו להרחיב את הבנייה הקיימת, לבנות עוד קומות ולהוסיף גם חניון תת-קרקעי ומחסנים. אבל הדרך להגשמת היעד היתה רצופה מכשולים. שכנים המתגוררים בבניינים הסמוכים למבנה הגישו התנגדויות לתוכנית בשלל נימוקים. בין השאר הם ביקשו לשמור על חמישה עצי סיסם הודי גבוהים שניטעו לפני כ-60 שנה בחזית המבנה הפונה לרחוב נצח ישראל. כמו כן, דרשו השכנים למנוע פגיעה בשלושה עצי ברוש ובארבעה עצי קתרוסית המצויים במגרשים השכנים, על גבול השטח השייך למבנה לשימור.

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל אביב אישרה את תוכנית היזמים, אך החליטה להותיר במקום את עצי הסיסם ולגרוע לשם כך שטח מהחניון, שהתפרס על כל המגרש. השכנים דאגו לא רק לגורלם של עצי הסיסם, והביעו חשש כי לצורך הקמת החניון יחתכו את שורשי עצי הברוש והקתרוסית בשטח המגרשים שלהם. השכנים אמרו שהבנייה תחנוק את העצים ולא תאפשר להם לצמוח, ולכן פנו באמצעות עו"ד ניצה פוזנר לוועדת הערר המחוזית.

ועדת הערר, בראשות עו"ד מיכה גדרון, קיבלה את התנגדותם בחלקה והורתה להפחית עוד את שטח החניון ולהרחיקו מטר וחצי מגבול המגרש. בעניין עצי הסיסם הצמודים למבנה לשימור, מתחה ועדת הערר ביקורת על הוועדה המקומית וביטלה את החלטתה. ועדת הערר הבהירה כי לוועדה המקומית לא היתה סמכות לדון בדרישת השכנים לשמר את עצי הסיסם, כיוון שהדבר אינו נוגע להם ולכן אינם זכאים להגיש התנגדות. בסופו של דבר קיבלה הוועדה בשבוע שעבר החלטה חריגה והורתה ליזמים להעתיק את העצים הוותיקים למקום אחר במגרש במהלך הבנייה - כדי להגן עליהם - ולהשיבם למקומם עם השלמת העבודות.

ועדת הערר המחוזית העלתה שאלות באשר לנטייה לשמר כברירת מחדל צמחייה במתחם מבנה לשימור. "לדעתנו, ככל שהדבר נוגע לשימור הנטיעות והעצים הקיימים בחצר מבנה לשימור, הוראות היחידה לשימור צריכות להיות מונחות על פי השאלה האם הצמחייה והעצים מהווים חלק אינטגרלי ממאפייני הבניין לשימור ומתקופת בנייתו", כתבה הוועדה. חברי הוועדה הטילו ספק בצורך לשמר את עצי הסיסם, שלדבריהם מסתירים את המבנה לשימור ולכן אינם ממלאים את מטרות תוכנית השימור. עם זאת, הם קיבלו את עמדת האגרונום העירוני ומחלקת השימור של עיריית תל אביב והורו לשמר את העצים.

עלות העתקת העצים והטיפול בהם צפויה להסתכם בעשרות ואולי אף במאות אלפי שקלים. לרוב מועתקים עצים פעם אחת, ואילו ההחלטה להשיב אותם למקומם הטבעי ולמעשה להעתיק אותם פעמיים, אינה דבר שבשגרה.

ד"ר סנאית גיסיס, ממובילות מאבק השכנים, אומרת כי יש כאן ניצחון עקרוני חשוב. "יש הכרה בכך שיש אינטרס ציבורי שיכול לגבור על זכויות קנייניות", אומרת גיסיס, "העצים האלה ממש על קו הגדר ויש אינטרס ציבורי שהם ימשיכו להיות שם. אני שמחה שהם גם לקחו בחשבון שצריכים להתייחס לעצים בחצרות השכנות והם לא יכולים לעשות כרצונם". עם זאת, היא אומרת כי אינה שבעת רצון לחלוטין מהפתרון שמצאה הוועדה לעצי הסיסם: "זה בכלל לא ברור שעצים בגיל כזה יוכלו לעמוד בכל הפרוצדורה הזו. ממה שאני יודעת הם לא יוכלו לעמוד בזה".

גיא נרדי, מנהל קהילת תל אביב-יפו והסביבה בחברה להגנת הטבע, מעודד מהמסר של ועדת הערר, אבל חושב שזו רק התחלה: "החלטת ועדת הערר משמעותית מאוד מפני שהיא מסייעת לשמירה על העצים, אבל מעמדם של העצים עדיין רעוע. נוצר מצב פרדוקסלי שדווקא העצים בחצרות המבנים לשימור בסכנה קשה. יש חשיבות שהעצים יגדלו בבתי הגידול הטבעיים שלהם בלי הפרעה".

היזם ברדוגו מצהיר כי הוא מרוצה מאוד מהחלטת ועדת הערר, למרות העלויות הגבוהות של העתקת העצים והשבתם. "אנחנו הסכמנו כל הדרך לכל החלטה שיקבלו האגרונומים", הוא אומר ומותח ביקורת על השכנים: "העצים לא עניינו אותם בשום שלב. אנחנו הבודדים בתל אביב שמעתיקים עצים וזה עולה לנו הון עתק. במקום להרים על נס את כיבוד החוק שלנו - יש כאלה שמבקרים".

"מבחינתי, העצים האלה הם טבע באמצע תל אביב", אומר אפי אייל, המתגורר ברחוב. "אם לא היינו נלחמים על העצים לא היו מתייחסים אליהם. המלחמה שלנו הצילה את העצים הללו".רבקה גיסיס, אפי אייל, נעמי קול והעצים, אתמול בשדרות ח''ן ב''א. היזם נדרש להקטין את החניון


היזם יעקב ברדוגו על רקע העצים שניצלותגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו