בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לראשונה ייבדקו מפגעי בריאות בבניית פרויקטים

עד היום לא בוצעה בדיקת סיכונים טרם הקמת מפעלים ומחצבות

תגובות

משרד הבריאות החליט ללכת בדרכי מדינות באירופה ובצפון אמריקה ומציע לערוך בדיקות סיכונים בריאותיים לפני אישור תוכניות בנייה של פרויקטים כמו מפעלים, מחצבות ותחנות כוח. מחר תדון ועדת משנה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה בהצעת המשרד לגבש נוהל של בדיקות אלו.

על פי מסמך שהכין משרד הבריאות לקראת הדיון, סוגים רבים של תוכניות בנייה מחייבים בחינה של השלכות בריאותיות באמצעות הערכת סיכונים. במסגרת ההערכה ייאספו נתונים על פגיעה אפשרית של מזהמים מסוגים שונים, ויוצעו חלופות להקטנת הסיכונים.

יש לציין שבדיקת סיכונים בריאותיים נעשית כיום בחלק גדול ממדינות אירופה, והפכה נוהל קבוע בארצות הברית. היא מתייחסת בעיקר למתקנים תעשייתיים ומתקני תשתית כמו כבישים. בשלב ראשון, מציע משרד הבריאות לקיים הערכות סיכונים לחמישה פרויקטים כדי לבדוק את יעילות השיטה והתאמתה לחוקים סביבתיים אחרים.

על פי הצעת משרד הבריאות, יוכל נציג מטעמו בוועדות התכנון לבקש בדיקת סיכונים אם הוא סבור שעשויה להיות לתוכנית הבנייה השפעה משמעותית על בריאות הציבור. בתיאום עם משרדי הפנים והגנת הסביבה ייקבעו ההנחיות והדרישות המדויקות לבדיקה זו. היא תיערך על ידי היזם, באמצעות מומחים מקצועיים, אך תהיה נתונה לבקרת משרדי הממשלה שיוכלו לדרוש להכניס בה שינויים ותיקונים.

במסגרת הערכת הסיכונים יוצגו נתונים על האוכלוסייה באזור שבו מקודמת תוכנית הבנייה. יהיה פירוט היכן יש אוכלוסיות רגישות כמו ילדים וקשישים או מוסדות רפואיים, והיכן יש אוכלוסיות ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, שלהן קושי רב יותר להתמודד עם סיכונים סביבתיים.

כמו כן יפורטו תופעות הלוואי הבריאותיות המיוחסות למזהמים שייפלטו מהפרויקט המתוכנן, ומה עשויה להיות מידת החשיפה של האוכלוסייה אליהם ודרכי החשיפה. הנתון המרכזי יהיה הערכה של תוספת התחלואה או התמותה באזור שבו יוקם הפרויקט. על בסיס הבדיקה יצטרכו יזמי התוכנית לפרט את האמצעים להורדת הסיכונים. הנוהל קובע שיש לבדוק גם השפעות בריאותיות של הרחבת פעילות במתקן קיים ולהציג סקר של פיזור המזהמים הצפוי מהפעלת מתקנים חדשים.

ארגונים סביבתיים בישראל טוענים כבר תקופה ארוכה שיש להכניס לישראל כלי להערכת סיכונים בריאותיים. רונית פיסו, מנכ"לית ארגון "קואליציה למען בריאות הציבור", אמרה אתמול בתגובה להצעת משרד הבריאות: "הנוהל המוצע מסדיר במידה מסוימת את הבעיה, אך אין הוא מספק. חשוב מאוד להבטיח שתהיה תוספת תקנים וכוח אדם שיסייעו למעקב אחר הבדיקות. צריך לדאוג לתשתית איסוף נתונים למחלות השונות וגם לבדוק השפעה מצטברת של זיהום מכמה תוכניות בנייה באותו אזור".

יש לציין שלאחרונה עלה עניין הסיכונים הבריאותיים במלוא חריפותו, בזמן הליכי אישור תוכנית של חברת רותם אמפרט להפעלת מחצבה חדשה לכריית פוספטים באזור ערד, בשדה בריר. היות ולא התקיימה במקרה זה הערכת סיכונים מוסדרת, מתנהל כיום ויכוח בין התושבים ליזמי התוכנית סביב חוות דעת בריאותיות סותרות שהציגו מומחים מטעם הצדדים או משרדי ממשלה שונים.שדה בריר ליד ערד. לאחרונה עלה עניין הסיכונים הבריאותיים במלוא חריפותו באזור זהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו