בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

המחיר על כריתת עץ בתל אביב: חצי מיליון שקלים

מדיניות חדשה קובעת תג מחיר גבוה לעצים שיש לכרות אותם לטובת פרויקטים חדשים. שוויו של העץ נקבע על פי נוסחה מיוחדת שמתחשבת במאפייניו

תגובות

חצי מיליון שקלים, זהו שוויו של עץ האקליפטוס המרשים הניצב בלב מגרש החנייה של בית רומנו בדרום תל אביב - שטח שבו יוקם בשנים הקרובות תוואי הרכבת הקלה. מחירו של העץ נקבע באחרונה על ידי פקידי היערות במשרד החקלאות ועיריית תל אביב במסגרת מדיניות חדשה הקובעת תג מחיר גבוה לעצים בוגרים באזורים עירוניים שיש הכרח לכרות אותם בשטחים המיועדים לבנייה.

בשנים האחרונות החלו פקידי היערות המוסמכים מטעם משרד החקלאות ופיתוח הכפר להגן על עצים, לקבוע "שווי חלופי" לעץ שלא נותרה ברירה אלא לכרות אותו. שווי זה נקבע על ידי נוסחה מיוחדת שגובשה בארצות הברית ולוקחת בחשבון מדדים כמו גילו ומצבו של העץ, ומידת נדירותו. בדרך כלל מתורגם הערך הכספי לפיצוי שהיזמים נותנים באמצעות פעולות כמו נטיעת עצים חדשים.

"העדיפות הראשונה שלנו היא מניעת כריתה ויש מקרים שבהם שונו תוכניות בנייה כדי למנוע כריתה", אומר ישראל גלון, פקיד היערות הארצי במשרד החקלאות ופיתוח הכפר. "יש מצבים שבהם גם ניתן להעתיק את העץ".

האקליפטוס במגרש החנייה בבית רומנו גדל בשטח שבו יוקם בשנים הקרובות תוואי הרכבת הקלה העוברת באזור זה מתחת לקרקע. לאחר בדיקות התברר שלא ניתן לשמר את העץ במקומו. על החשיבות המיוחסת לו ניתן ללמוד מהעובדה שאנשי הרכבת הקלה קיימו עם פקידי היערות שני דיונים מיוחדים בעניינו. "הערכתי שהסיכוי להעתקה מוצלחת שלו לאתר אחר הוא פחות מחמישים אחוזים", מציין גלון. "לכן הוחלט לקבוע לו שווי חלופי של מחצית מעלות ההעתקה, חצי מיליון שקלים. שווי זה יתורגם לעצים אחרים שאנשי פרויקט הרכבת הקלה ינטעו בסביבה הקרובה". בקרוב אמורים אנשי הרכבת הקלה לערוך סקר מפורט לכל אורך תוואי הרכבת המתוכנן, על מנת לבדוק אם יש עצים נוספים שיש צורך לבחון את העתקם או כריתתם ומהו ערכם החלופי.

לדברי גלון, שווי חלופי של עץ שקוטר גזעו חצי מטר והוא מין ייחודי ונמצא במצב טוב - יכול להגיע בדרך כלל לארבעים אלף שקלים. ערכו של עץ בוגר שקוטר גזעו מעל חצי מטר וגילו מעל חמישים שנה, הוא גבוה יותר. לכן עץ אקליפטוס במרכז תל אביב שקוטר גזעו כמטר, ערכו החלופי ההתחלתי יהיה כמאה אלף שקלים ואם מדובר בעץ מהמין אלון תבור, הערך החלופי ההתחלתי יהיה 160 אלף שקלים.

במקרה אחר בתל אביב נקבע ערך חלופי של מאה אלף שקלים לעץ אקליפטוס במקום שבו מתוכננת בנייה פרטית והיזם ייטע עצים בסביבת תוכנית הבנייה. בשכונת בקעה בירושלים הושג לפני שנתיים הסכם מקיף להסדרת טיפול בעצים בשטח שבו מתוכננת הקמת 230 יחידות דיור. היזם הכניס שינויים בתוכנית הבנייה שמנעה כריתת חלק מהעצים, והסכים להעתיק עצים אחרים ולנטוע עצים במקום אלו שייכרתו. השווי החלופי של העצים שנכרתו הסתכם במקרה הזה בשני מיליון שקלים.

בימים אלה נמצא בהליכי אישור בכנסת תיקון לפקודת היערות שיקבע באופן מדויק מהי פעולת כריתה של עץ. כמו כן יוכנס לתיקון גם עניין השווי החלופי שהיה עד היום בגדר נוהל והוא יקבל מעתה תוקף חוקי מחייב.

יש לציין שלארגונים סביבתיים יש עדיין ביקורת רבה על אישורי כריתת עצים הניתנים על ידי פקידי יערות הפועלים במסגרת הרשויות המקומיות - ובשש רשויות, בהן תל אביב וירושלים, תפקידים אלו כבר מאוישים. על החלטות פקיד יערות עירוני בעניין אישורי כריתת עצים ניתן לערער בפני פקיד היערות הארצי.

בשנה שעברה הגישה החברה להגנת הטבע ערר לגלון נגד אישור כריתה, על ידי יזם פרטי, של עצי ברוש בני 80 באזור רחוב טיומקין בתל אביב, שנתן פקיד היערות מטעם העירייה. הערר הוגש לאחר ששני עצים כבר נכרתו. גלון אישר גם את כריתת העץ השלישי אך ביקר את פקיד היערות העירוני. הוא ציין שעל העירייה היה לפעול לשינוי תוכניות הבנייה כדי להשאיר את העצים ולא לטעון שבגלל הבנייה אין ברירה אלא לכרות אותם. יש לציין שבמקרים אחרים היו אלו עררים של תושבים שהביאו לכך שפקיד היערות הארצי קבע שווי חלופי לעצים, שהוחלט לבסוף לכרות אותם.פקיד היערות הארצי, ישראל גלון


העץ במגרש החניה של בית רומנו בתל אביב. לאחר בדיקות התברר שלא ניתן לשמר את העץ במקומותגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו