בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
${m.global.stripData.hideElement}
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לשבוע בלבד - מינוי לאתר ב-50% הנחה  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מחקר מקיף: ירידה של 11% במי הגשמים שזרמו למאגרים ב-20 השנים האחרונות

הנתונים עולים מסקר מקיף של מקורות המים הטבעיים בין הירדן והים התיכון שפרסמה רשות המים; מנגד נודע היום על עלייה של 12 ס"מ במפלס הכנרת

12תגובות

כמויות מי הגשמים שהגיעו לכנרת ולמאגרי מי התהום של ישראל פחתו בשני העשורים האחרונים בשיעור של 11%, ובכנרת עצמה היתה אף ירידה בשיעור גבוה יותר. כך עולה מסקר מקיף של מקורות המים הטבעיים בין הירדן והים התיכון שפרסמה החודש רשות המים. הסיבה העיקרית לכך היא ירידה בכמות המשקעים בישראל בתקופה זו, וההערכה היא ששינויי האקלים הצפויים בעתיד יביאו להחרפה במגמת הירידה של כמות המים הטבעיים. מנגד, נודע היום על עלייה של 12 ס"מ במפלס הכינרת מאז יום חמישי האחרון.

אנשי השירות ההידרולוגי ברשות המים ערכו בדיקה מקיפה של כמויות מי השיטפונות השנתיים בישראל וכן של כמויות המילוי מחדש של מאגרי המים לאחר ירידת גשמים. מדובר בכנרת - מקור המים המתוקים העילי המשמעותי היחיד בישראל - ושורת אקוויפרים (מאגרי מי תהום) באזורים שונים. הם השוו את המצב שהיה קיים בשנים 1973-1992 לשנים 1993-2009.

כאשר בוחנים את הכמות הכללית של המילוי החוזר לאחר ירידת גשמים (מים שהגיעו לכנרת או חלחלו למי התהום) מתברר שכמות המים השנתית הממוצעת הנוספת לכל מאגרי המים הטבעיים ירדה בשיעור של 11%, כמות המוגדרת כדרמטית יחסית לתקופה לא ארוכה במונחים אקלימיים.

המגמה הכללית היא של ירידה בכמות המים המגיעה לכנרת. במקרה של אגם זה נבדקו תקופות ממושכות יותר והמסקנה היא שכמות המים המגיעה מדי שנה לכנרת לאחר ירידת הגשמים ירדה מכמות ממוצעת שנתית של 505 מיליון מטרים מעוקבים בשנים 1950-1980 עד ל-385 מיליון מטרים מעוקבים ב-1980-2010, ירידה של כ-23%. על פי מודלים שונים לחיזוי שינויי אקלים, המצב אף צפוי להחמיר. מודלים אלו מעריכים שבעקבות תהליכי התחממות כדור הארץ, כמות הגשם המגיעה מדי שנה לאגם תפחת בשני העשורים הקרובים בשיעור של 15% לעומת השנים האחרונות.

תשומת לב מיוחדת במחקר נתונה למצבו של אקוויפר ההר המזרחי, המהווה מקור מים חשוב לישראל ואת מקור המים העיקרי של הפלסטינים בגדה. הנתונים מראים שכמות המילוי החוזר ירדה מ-173 מיליון מטרים מעוקבים מדי שנה ל-138 מיליון בלבד. "הירידה משקפת את מגמת התמעטות המשקעים בישראל", מציין המחקר, "אם מוסיפים לכך את העובדה שיש שאיבה מוגברת של מים מהאקוויפר, התוצאה היא שהוא הולך ומידלדל וכמה קידוחי מי שתייה כבר התייבשו".

הנתונים החדשים שפרסמה רשות המים צפויים לחזק את עמדתה שיש להמשיך בפיתוח מתקנים להתפלת מי ים. כיום מספקים מתקנים אלו יותר מ-300 מיליון מטרים מעוקבים של מים בשנה, נתון שצפוי להכפיל עצמו בתוך עשור.

בהכנת הידיעה השתתף אלי אשכנזיתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו