בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
${m.global.stripData.hideElement}
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לשבוע בלבד - מינוי לאתר ב-50% הנחה  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

חברת החשמל מסכלת הגבלה של הקרינה בבנייני מגורים

משרד הבריאות קורא להגביל קרינה משנאים שנמצאים במרתפים, אך חברת החשמל מסרבת לחבר לחשמל מבנים שבהם זה נעשה: "אין תקן מחייב"

32תגובות

על אף שחלפו שש שנים מאז שנחקק חוק הקרינה הבלתי מייננת, מדינת ישראל טרם קבעה תקנות סף לחשיפה ממושכת לקרינה מרשת חשמל. עד לקביעת התקנות, רשויות המבקשות לנקוט משנה זהירות ולקבוע סף קרינה מרבי כדי להגן על בריאות התושבים, נאלצות להתעמת עם חברת החשמל. בכמה מקרים, החברה סירבה לחבר מבנים חדשים לחשמל, עד לביטול הסעיף בהיתר הבנייה המגביל את הקרינה, ומנעה את כניסת הדיירים אליהם. זאת למרות עמדת המנכ"לים של משרדי הבריאות והגנת הסביבה הקובעת, משיקולים בריאותיים, תקן מרבי של 4 מיליגאוס. חברת החשמל, מצדה, טוענת כי קביעת תקן מחייב, שיחול גם על מבנים קיימים, יוביל להוצאות כספיות שאינה יכולה לעמוד בהן.

דוגמה מוחשית לכך ניתן לראות במקרה שמתרחש בימים אלה ברמת גן, במסגרתו מונעת חברת החשמל במשך יותר מחמישה חודשים את אכלוסו של מגדל מגורים בעיר. בראשית החודש שעבר שינתה ועדת המשנה לתכנון ובנייה ברמת גן את היתרי הבנייה למגדל המגורים שבנתה חברת אזורים בפינת הרחובות סוקולוב וז'בוטינסקי, ולמגדל של חברת קרן פייר ברחוב אבא הלל, יותר משלוש שנים לאחר הוצאתם. זאת, בעקבות לחץ של חברת החשמל, שאיימה שלא לחבר את המגדלים החדשים לחשמל. כתוצאה מכך ביטלה העירייה סעיף שהגביל את הקרינה המרבית מתחנות שנאים במרתפי המגדלים ל-2 מיליגאוס בממוצע ו-4 מיליגאוס לכל היותר, והחליפה אותו בקביעה כי רמת הקרינה בתחנות השנאים תהיה "על פי דין". הגדרה זו אינה מגבילה את רמת הקרינה, אלא רק את סוג תחנת השנאים.

אלון רון

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

מהנדס העיר, חיים כהן, המליץ לוועדה לקבל את בקשת חברת החשמל לבטל את ההגבלה המספרית, ולקבוע כי "רמת הקרינה בחדר הטרנספורמציה תהיה על פי דין". לשאלתו של חבר המועצה, הד"ר אבי ליליאן, השיב כהן כי הדין "מאוד מאוד מעורפל".

מנהל היחידה לאיכות הסביבה בעיר, יחיאל רוזנבלום, שקבע את התנאים בהיתר המקורי, התנגד לשינוי. "יש פה לא בעיה כספית, לא בעיה של יכולת, אלא בעיה של מונופול", אמר. לדבריו, לחברת החשמל אין בעיה לעמוד בתקן המגביל אותה לפליטת קרינה של 2 מיליגאוס בלבד, אך היא "מתנגדת לעניין ברמה העקרונית". רוזנבלום הוסיף כי במבנה אחר בעיר, ברחוב דבורה הנביאה, הגדילה חברת החשמל את היקף הפעילות באופן חריג שנה לאחר האכלוס. לכן, לדבריו, חובה לקבוע רמת קרינה מרבית. "לוועדה אין שליטה על מה שיקרה בתוך חדרי החשמל בעתיד", הדגיש.

עו"ד אורית קיטה מהלשכה המשפטית של חברת החשמל אמרה כי לעיריית רמת גן ולוועדה המקומית אין סמכות לקבוע ערכים מספריים לקרינה המרבית. יתרה מכך, טענה כי הערכים שנקבעו בהיתר, נוגדים את חוק הקרינה ואת המלצות ועדת המומחים שמינה המשרד להגנת הסביבה משנת 2005. היא ציינה כי הוועדה הבינלאומית לקרינה בלתי מייננת קבעה כי אין ידע מספק באשר להשפעות ארוכות טווח של הקרינה, ולכן יש לנקוט אמצעים בהתאם לעיקרון הזהירות, אך לא להגדיר ערך מרבי שרירותי. לדבריה, רק מדינות מעטות במערב קבעו ערכים מרביים נמוכים בקנה המידה עליו מדברים בישראל.

בכירים בחברת אזורים ובקרן פייר התייצבו אף הם לישיבת הוועדה ודחקו בחבריה למצוא פתרון במהירות. מנכ"ל אזורים, אופיר גרינברג, אמר כי המחלוקת בין העירייה לחברת החשמל פוגעת ברוכשי הדירות. "הגשנו היתר בנייה לפי כל החוקים וכל הדינים, קיבלנו היתר בנייה כחוק, בנינו, ואנחנו נמצאים היום חמישה חודשים באיחור וכ-100 משפחות לא מתאכלסות", הוסיף וקרא לצדדים להתפשר. הבניין לא חובר לחשמל ואכלוסו ממשיך להתעכב.

הוועדה המקומית אישרה לבסוף ברוב של ארבעה נגד אחד את שינוי היתרי הבנייה. חברי מועצת העיר אילן מאירי, עו"ד רועי ברזילי וליליאן הגישו לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ערר נגד ההחלטה. הם טוענים כי חובה להגביל את הקרינה, כדי למנוע סיכון לתחלואה בסרטן הדם. חברי המועצה תובעים להפוך את ההחלטה ולהשיב את התנאים שנקבעו בהיתר המקורי. "הניסיון של חברת החשמל להימנע מהתקן המחייב, ככל הנראה משיקולים כלכליים, עתיד לסכן את בטיחותו ובריאותו של הציבור", מזהיר ברזילי. ליליאן מקווה שהמאבק ברמת גן ישפיע כל הארץ, "חייבים לדאוג להגבלת רמת הקרינה סמוך לבתי מגורים בישראל".

בין השאר, צירפו לערר מכתב של מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' רוני גמזו ממאי 2011, שבו הבהיר כי המשרד תומך בקביעת תקן מירבי של 4 מיליגאוס לחשיפה ממושכת מרשת חשמל. גמזו הדגיש כי עמדת המשרד מבוססת על שיקולים רפואיים. עוד צורף לערר מכתב שכתבה ב-24 במארס השנה הד"ר צעירה מרואני, מנהלת מדור תכנון סביבתי ביחידה לאיכות הסביבה ברמת גן, לפיו "הדרישה להגבלה נועדה לשמור על בטיחות ובריאות התושבים, על ידי צמצום חשיפתם לשדות אלקטרומגנטיים שעלולים להעלות את הסיכון לתחלואה בלוקמיה". היא הוסיפה כי "ניתן לעמוד בתנאי זה בדרך כלל באמצעים פשוטים וללא מאמץ מיוחד, כך שהדרישה להגבלת הקרינה אינה אמורה להוות מגבלה".

ראש אגף מניעת רעש וקרינה במשרד להגנת הסביבה, הד"ר סטליאן גלברג, אף פנה לפני כחודשיים בעניין דרישות חברת החשמל לרשות להגבלים עסקיים. הוא התייחס למבנה חדש בשכונת שפירא בתל אביב, אך ציין כי קיבל באחרונה פניות רבות שלפיהן חברת החשמל מתנה חיבור מבנים חדשים בשינוי היתרי הבנייה."אבקש עמדתך באשר לכך שחברה מנצלת את מעמדה כמונופול כדי לדרוש, כתנאי למתן שירות, שינוי החלטה של ועדת תכנון", כתב גלברג.

קביעת התקנות לחוק הקרינה הבלתי מייננת מתעכבת בשל מחלוקת על ערכי הסף בין משרדי הבריאות והגנת הסביבה לבין משרדי האנרגיה והאוצר וחברת החשמל. משרדי הבריאות והגנת הסביבה גורסים כי ניתן להתאים את כל המערכת, כולל מתקנים קיימים, לערך הסף של 2 מיליגאוס בממוצע, ללא עלויות יוצאות דופן. לפי תפישתם, כדי להגן על בריאות הציבור חובה לעשות זאת. מנגד, חברת החשמל טוענת כי אין תקן מחייב נמוך כל כך במדינות אחרות ומתריאה, בגיבוי משרדי האוצר והאנרגיה, כי קביעת תקן מחייב, שיחול גם על תחנות שנאים וקווי מתח קיימים, תחייב הוצאות כספיות רבות שאין ביכולתה לעמוד בהן.

סמנכ"ל תעשיות במשרד להגנת הסביבה, שולי נזר, אומרת כי בימים אלה יש ניסיון לגבש אומדן שיהיה מוסכם על כל הצדדים. כיום המשרד קובע איזה סוג תחנת שנאים יכולה חברת החשמל להפעיל, ובכך מגביל בעקיפין את הקרינה.

חברת החשמל מסרה בתגובה: "החברה שומרת על החוק והיא פועלת בהתאם להוראות חוק הקרינה הבלתי מייננת. החברה הביעה את עמדתה בעניין כמו כל גורם אחר".

עיריית רמת גן מסרה כי "לוועדה המקומית הוגשו חוות דעת משפטיות הקובעות כי אין לוועדה סמכות לקבוע את מקסימום הקרינה, ולכן החליטה להסיר את המגבלה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו