בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
${m.global.stripData.hideElement}
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לשבוע בלבד - מינוי לאתר ב-50% הנחה  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

דו"ח מבקר המדינה

כשלים בטיפול בשימוש בחומרי הדברה

מהדו"ח עולה כי אין בידי משרד החקלאות מידע על הסוגים והכמויות של חומרי הדברה הנמצאים בשימוש. חקלאים משתמשים בחומרים ללא היתרים או הכשרה

תגובות

דו"ח מבקר המדינה שפורסם היום (שלישי) מתייחס לסוגיית השימוש בחומרי הדברה המהווים סכנה בריאותית ואקולוגית. על פי הדו"ח, אין בישראל נתונים על היקף השימוש בחומרים אלו. הפקחים שאמורים למנוע הדברה המהווה סיכון הם נטולי סמכויות אכיפה ואלפי חקלאים משתמשים בחומרים אלו ללא ההיתרים הנדרשים וללא הכשרה מתאימה.

כבר לפני שנתיים פרסם משרד החקלאות ופיתוח הכפר תוכנית אסטרטגית שעל פיה הוא אמור היה להוציא משימוש כ-60 חומרי הדברה (מתוך אלף המותרים לשימוש) שלהם עשויות להיות השלכות סביבתיות ובריאותיות בעייתיות במיוחד. בדיקת המבקר מעלה שעד לתום מועד הבקורת לא הוצא אף תכשיר משימוש, ורק הוטלו הגבלות שימוש על כמה תכשירים.

בנוסף לכך התברר שאין כיום בידי משרד החקלאות מידע על הסוגים והכמויות של חומרי הדברה שבהם נעשה שימוש. עם זאת ידוע שהשימוש בחומרי הדברה נעשה בידי אלפי חקלאים וקבלני הדברה בשטח של יותר משלושה מיליון דונם. לרבים מהחקלאים אין הכשרה לשימוש בחומרי הדברה ורבים מהם לא מחזיקים בהיתרי רעלים הנדרשים למי שמטפל בחומרים אלו.

פקחים של רשות הטבע והגנים עורכים ניטור אחר חומרי הדברה, אך אין להם סמכויות אכיפה גם במקרים שבהם הם נתקלים בשימוש אסור בחומרים אלו. לעומת זאת, פקחי משרד החקלאות, שלהם סמכויות רחבות יותר, מתמקדים בבדיקות התוצרת החקלאית לאחר הקטיף ולא מפקחים על השימוש בחומרי ההדברה בשדות.

על מידת הסיכון לבני אדם משימוש בחומרי הדברה ניתן ללמוד מכמה דוגמאות של אזורי מגורים שנחשפו לחומרים אלו, שאותם מציין המבקר. במקרה אחד, במושב אחיטוב בשרון, מציין המבקר שאל בתי התושבים הנמצאים ליד חממות של מלפפונים מגיעים כל הזמן חומרי הדברה וחיטוי קרקע וגם בסיור של נציגי משרד מבקר המדינה באזור ניתן היה לחוש בריח עז של חומרי הדברה באוויר. "יש שיעור הולך וגדל של תלונות דיירים המוגשות לפקחי רשות הטבע והגנים בדבר הריסוסים והשפעותיהם" מציין דו"ח המבקר.

באשר להמצאות חומרי הדברה בתוצרת החקלאית המגיעה לשווקים, מציין המבקר שהתגלה פער משמעותי בין תוצאות הבדיקות שעורך משרד החקלאות ובין אלו שעורך משרד הבריאות, שבהם נמצא שיעור גבוה הרבה יותר של חריגות ברמת חומרי ההדברה. "מאחר שהבדיקות של משרד הבריאות נעשות בעיתוי מאוחר יותר ובזמן שחולף חלק מחומרי ההדבר מתפרק לפחות בחלק מן התוצרת, היה מקום להניח כי בבדיקות של משרד הבריאות יתגלו פחות חריגות", מציין המבקר. "על כן יש לתמוה על אי ההתאמה בין הבדיקות של שני המשרדים". המבקר הוסיף שהמשרדים לא נהגו בשקיפות ולא פרסמו באופן סדיר את תוצאות הבדיקות, כדי שהציבור יוכל לקבל החלטות צרכניות נכונות לגבי קניית תוצרת חקלאית. הוא גם טוען שהמשרד להגנת הסביבה אינו מעורב מספיק בפעילות למניעת נזקים משימוש בחומרי הדברה.

ממשרד החקלאות ופיתוח הכפר נמסר בתגובה: "המשרד פועל לעידוד מעבר להדברה ביולוגית ובשנים האחרונות הוסבו 150 אלף דונם של הדרים, מטעים וחממות להדברה מסוג זה. כמו כן פועל המשרד לעידוד הדברה מרוכזת המפחיתה את השימוש בחומרים כימיים. לאחרונה גובש נוהל חדש לשימוש בחומרי הדברה בקרבה למקומות מגורים וייאסר שימוש במרחק קטן ממאה מטרים מבתים ועשרים מטרים מכבישים. שיטות הפיקוח על חומרי הדברה בשאריות תוצרת חקלאית נותנת את המידע המרבי לגבי אופי השימוש בחחומרי הדברה.

"שיטת בדיקת שאריות החומרים שונה מזו של משרד הבריאות הנותן דגש למוצרים שנמצאו חורגים בסקרים קודמים ובפרט לצמחי תבלין. בסך הכל שיעור החריגות דומה לזה הקיים בעוד מדינות מערביות. לגבי מספר התכשירים, הוא אינו מבטא את היקף השימוש בחומרי הדברה. להיפך, המשרד מעוניין במספר רב של תכשירים רשומים נגד נגע נתון על מנת לא לגרום לגורמי הנגע לפתח עמידות לחומר שבו נעשה שימוש תדיר. לגבי היתרים לשימוש בחומרי הדברה, המשרד סבור שאין זה מעשי להטיל חובת היתר על כל אחד המחזיק בכמות כלשהי של חומרים אלו".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה לדו"ח: "בימים אלה עורכת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה סקר שיביא לעדכון הממצאים לגבי היקף השימוש בחומרי הדברה. לגבי העדר סמכויות אכיפה, פקחי רשות הטבע והגנים מעבירים את ממצאיהם לידי המשרד שיכול להמשיך בהליכי אכיפה לפי שיקול דעתו. כמו כן בימים אלה נעשית עבודת מטה להסדרת השימוש בחומרי הדברה בחקלאות. באשר לשימוש בחומרי הדברה באזורי מגורים, יחידת ניטור רעלים של רשות הטבע והגנים פועלת לצמצום הבעיה. במהלך השנה תסתיים בדיקה שנערכה בטכניון בנושא פיזור חומרי הדברה באוויר. בהתאם לתוצאות הבדיקה ישונו התקנות להסדרת השימוש בחומרי הדברה ליד מבנים על מנת למנוע פגיעה בתושבים".

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו