בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
${m.global.stripData.hideElement}
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לשבוע בלבד - מינוי לאתר ב-50% הנחה  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

חוות מזור בפני סגירה: ייאסר ייצוא בעלי חיים לניסויים בחו"ל

היועמ"ש אישר את בקשתו של השר להגנת הסביבה, שצפוייה להוביל לסגירת חוות מזור בעוד כשנתיים. ארגוני בעלי החיים מברכים: "זהו יום שמח"

38תגובות

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אישר את בקשתו של השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, לאסור ייצוא חיות בר מישראל לניסויים בחו"ל. ההחלטה צפויה להוביל לסגירתה של חוות מזור, המייצאת קופים, בתום תקופת מעבר בת שנתיים. השר ארדן צפוי לעגן בתוך שבועות ספורים את המדיניות החדשה בתקנות, אשר אינן טעונות את אישור הכנסת. חוות מזור עשויה לעתור לבג"ץ נגד ההחלטה.

על פי החלטתו של וינשטיין תתאפשר רבייה בחוות מזור לצורך אספקת קופים לניסויים בישראל בלבד. עם זאת, מוסדות המחקר בארץ עורכים ניסויים בכמה עשרות קופים מדי שנה לכל היותר, ובמצב זה לא תהיה הצדקה כלכלית להמשך קיומה של חוות מזור. וינשטיין דחה את בקשת השר ארדן להתיר בתקופת המעבר ייצוא קופים רק לניסויים מצילי חיים. הוא קבע כי יתאפשר ייצוא לכל מחקר רפואי. כמו כן, פסל את בקשת ארדן לעצור את פעולות הרבייה בחווה באופן מיידי.

ארדן הודיע בחודש שעבר לוינשטיין כי בהתאם לבקשתו, השלים הליך שימוע לכל הגורמים הרלוונטיים. במסגרת ההליך שמע ארדן את עמדתם של בעלי החווה, נציגי האוניברסיטאות ופעילים למען בעלי חיים. "ברצוני להודיע על כוונתי להחמיר את מדיניות הסחר ולקבוע כי ייאסר יבוא של חיות בר לגורמי תיווך העוסקים בגידול ובייצוא חוזר של חיות הבר למדינות אחרות, ובעיקר אמורים הדברים לעניין חוות מזור, שעיקר עיסוקה ממכר של קופים למדינות אחרות", כתב בתום השימוע.

"הטעמים המהותיים העיקריים בעד החמרת המדיניות כמוצע, היו ונותרו נימוקים מוסריים, ערכיים וחינוכיים, שעיקרם הפחתת הסבל והפגיעה בחיות הבר, כאשר ההנחה היא שסגירתה של חוות מזור כגורם תיווך תפחית את היקפי הפעילות וכמות הסחר, ובכך תצמצם גם את הובלתן של החיות והפגיעה בהן", נימק ארדן. "כמו כן טעם ערכי וחינוכי העומד אף הוא כשיקול של הגנת חיית הבר, שעניינו הפחתת השימוש האינסטרומנטלי שעושים גורמי תיווך בחיות בר לצורך השגת רווחים כלכליים", הוסיף ארדן.

הדר כהן

מנגד, בעלי חוות מזור טענו כי החמרת המדיניות תפגע פגיעה אנושה ולמעשה תגזור כליה על עסק הפועל על פי חוק ומחזיק בהיתרים במשך יותר משני עשורים. יחד עם נציגי האוניברסיטאות בישראל טענו גם כי ההחלטה תפגע במוסדות המחקר ובמחקר הרפואי בישראל. לדבריהם, יש חשיבות רבה בקיומה של חוות רביה מקומית למחקר הרפואי בישראל. עוד הוסיפו בעלי החווה כי סגירת חוות מזור תגביר את הפגיעה בקופים וברווחתם, בשל תנאי החזקה פחותים במוסדות המחקר והגדלת מרחקי השינוע של קופים מחו"ל.

וינשטיין קיבל את בקשתו של ארדן, בכפוף לכמה מגבלות. "הנתונים שהוצגו בפניך בהליך השימוע, ואשר הצגת בפניי, הניחו את דעתי כי החלטתך בעניין אכן איננה חורגת ממתחם הסבירות והמידתיות הנתון לך כגורם המוסמך על פי חוק הגנת חיית הבר", כתב השבוע וינשטיין לארדן. "מצאתי כי ההחלטה לדחות את תחולת החמרת המדיניות בתקופה של שנתיים משליכה באופן מובהק על סבירותה של מדיניות זו. מדובר בתקופה ארוכה לכל הדעות, אשר רחוקה מאוד מהחלה של המדיניות החדשה באופן מיידי וב'אבחת סכין'. נוכח אורכה המשמעותי של תקופת המעבר שבכוונתך לקבוע (שנתיים), דומה כי היא נותנת משקל מספק הן לאינטרסים של מוסדות המחקר בישראל והן לזכות היסוד של חוות מזור ושל גורמי הסחר הנוספים לחופש עיסוק".

היועץ המשפטי לממשלה הסביר את העיקרון המנחה אותו: "חופש העיסוק היא זכות יסוד חשובה ורמה במעלה. אולם, עם כל חשיבותה היא איננה משמיעה לנו זכות מוחלטת ובלתי מסויגת. אינטרסים ציבוריים חשובים שעל הפרק יכולים להצדיק פגיעה מידתית בה".

בחוות מזור כ-1,700 קופים. תקופת המעבר נועדה לאפשר לחווה למכור למעבדות ברחבי העולם את הקופים שנולדו בה. בימים אלה עומדות שתי בקשות של חוות מזור לייצוא קופים בפני רשות הטבע והגנים, הגורם המאשר סחר בחיות בר. על פי התקנות הקיימות, החווה אינה יכולה לייצא לניסויים קופים שנלכדו בטבע ויובאו לארץ, מתוך מחשבה שבשלילת חירותם כבר נגרם להם נזק רב. קופים אלה יכולים לשמש רק לצרכי רבייה. בהתאם להחלטתו של השר להגנת הסביבה, אם תיסגר, תידרש החווה למצוא פתרונות לקופים ילידי הטבע ולממן את שיקומם.

וינשטיין קבע כי אין מניעה ליישם את ההחלטה סמוך למועד הבחירות לכנסת, מפני שתהליך גיבושה החל זמן רב לפני ההכרזה על קיום בחירות והתפזרותה של הכנסת.
ארדן בירך על ההחלטה ואמר כי "הפסקת הסחר בקופים מחזקת משמעותית את ההגנה על בעלי החיים ושולחת מסר חד וברור – סחר בבעל חיים למטרות רווח כספי הוא דבר פסול".

גם בארגוני בעלי החיים הצטרפו לברכות. "אני מאוד שמחה ונרגשת, זו בשורה ענקית", אמרה אנאבל זמיר, ממובילות המאבק נגד חוות מזור, ששבתה רעב בחודש שעבר במשך שבוע מול ביתו של השר ארדן. עם זאת, יש לה גם ביקורת על ההחלטה: "לרגע לא נסתר מעיניי שבין השורות היועץ המשפטי לממשלה מאשר המשך סחר למטרות רווח בחסות מדינת ישראל למשך שנתיים. זה מעורר שאלות קשות".

תנו לחיות לחיות, האגודה נגד ניסויים בבעלי חיים ועמותת מאחורי דלתות המעבדה מסרו כי "זהו יום שמח לכל מי שההגנה על החלש וחסר הישע הינה צו המצפון עבורו. אנו מקווים שגם פרקטיקות ניצול ודיכוי נוספות ביחס לבעלי החיים בחברה המערבית יסתיימו במהרה וילכו לתהום הנשיה בעקבות חוות מזור".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו