טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

למרות הבעייתיות, ישראל מגבירה את העברת הפסולת לשטחים

אתר שהקמתו עוכבה בעבר החל לפעול בשנה האחרונה וישנן תוכניות להקמת אתרים נוספים, חרף הטענות לפיהן הדבר נוגד את החוק הבינלאומי

12תגובות

ישראל מוסיפה להגדיל את כמויות הפסולת שהיא מעבירה מתחומה אל אתרים שונים מעבר לקו הירוק ואף מתכננת להקים אתרים נוספים. זאת, על אף המגבלות הבינלאומיות על העברת פסולת ממדינה כובשת לשטח שאותו כבשה.

בשנה האחרונה החל לפעול ליד קדומים והכפר הפלסטיני קוצין אתר לקליטת פסולת יבשה, באישור המינהל האזרחי והמשרד להגנת הסביבה. ההליכים לאישור התוכנית להפעלת האתר החלו לפני כשבע שנים. עמותת "אדם טבע ודין" עתרה אז לבג"צ נגד הפעלתו, וטענה בין השאר שהדבר נוגד את החוק הבינלאומי, האוסר על מדינה כובשת להפעיל בשטח כבוש אתר פסולת המשרת את תושביה, בעוד המדינה טענה כי האתר ישמש גם פלסטינים ולכן ניתן להפעילו. בעקבות מחלוקת זו פורסמה חוות דעת מטעם היועץ המשפטי לממשלה, לפיה ניתן להפעיל אתר הקולט פסולת ישראלית, בתנאי שיקלוט באופן מידתי גם פסולת מיישובים פלסטיניים. 

בסופו של דבר משכה המדינה את תוכנית האתר, אך לפני שלוש שנים התחדשו הליכי האישור וכיום מועברת לאתר פסולת יבשה, בעיקר מאזור השרון. על פי המשרד להגנת הסביבה, הקמת האתר התאפשרה רק לאחר שנערכו בדיקות לגבי השפעתו הסביבתית וגובשו התנאים לטיפול בהשפעות אלו, ובכללם שימוש באמצעים למניעת זיהום מי תהום. גם רשות המים לא התנגדה בסופו של דבר להקמת האתר.

דרור אטקס

מהמינהל האזרחי נמסר בתגובה כי "מדובר באתר הטמנת פסולת יבשה חוקי, שנועד לשרת את אוכלוסיית האזור ובראש ובראשונה את התושבים הפלסטינים, וזאת בהתאם לעקרונות שנקבעו בבג"צ. התוכנית אושרה במוסדות התכנון של המנהל האזרחי והיא עולה בקנה אחד עם המסקנות של תסקיר השפעה על הסביבה, אשר בחן את כלל ההשפעות הסביבתיות השליליות אשר עלולות להיווצר מהקמת האתר והפעלתו".

למרות טענות המינהל, אתר ההטמנה ליד קדומים משמש כיום בעיקר פסולת שמקורה בתחומי ישראל. אם אופן פעולה זה של האתר ימשך גם בעתיד, אמור המנהל האזרחי לשוב ולבחון את המשך פעילותו, משום שלא יעמוד בתנאים המתאימים לטיפול בפסולת ישראלית מעבר לקו הירוק כפי שהוגדרו על ידי גורמים משפטיים.

"באתר הזה מתגלה שוב יחסה האמיתי של ישראל לגדה המערבית", אומר דרור אטקס, תחקירן העוקב אחר פעילות ישראל מעבר לקו הירוק. "זהו יחס שהוא תוצר של קוצר רואי ועזות מצח. מצד אחד הגדה היא ארץ תנ"ך עם נוף ראשוני שאותו יש לייהד, ולכן המדינה מעבירה לשם בדבקות את תושביה. במקביל ישראל רואה בגדה ארץ גזירה שאליה היא רשאית לייצא את עודפי הפסולת. כל זה נעשה על גבה של האוכלוסייה הפלסטינית ממנה מצפים לקבל בשמחה והכנעה את ההרס הבלתי הפיך שישראל גורמת לסביבה". 

בנוסף לאתר הסמוך לקדומים, ישנן תוכניות להקמת והפעלת אתרים נוספים להטמנת ומחזור פסולת מעבר לקו הירוק המיועדים גם לפסולת בישראל. כיום כבר פועל אתר לייצור דשן מפסולת עירונית הפועל בבקעת הירדן, ואתר למחזור צמיגים באזור תעשייה בצפון השומרון. יש אתרים למחזור פסולת שמנים מסוגים שונים באזור תעשייה ברקן ואזור תעשייה בדרום חברון, ובברקן אמור לקום מפעל למחזור פסולת אלקטרונית. כמו כן, יש תוכנית להקמת מתקן לטיפול ומחזור פסולת בעמנואל. על פי תוכנית האב לטיפול בפסולת שהכין המשרד להגנת הסביבה ואושרה לפני פחות משנה, הוגדרו כמה אתרים באזור מעלה אדומים והתנחלות מעלה עמוס במתאימים להקמת מתקנים לקליטה וטיפול בפסולת. במקביל לוחצת ישראל על הפלסטינים להסכים לקליטת פסולת מהתנחלויות, באתר שהוקם בשבילם על ידי המדינות התורמות באזור בית לחם. תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
tm_tools.isArticleType(article) : true