טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לזמן מוגבל - מינוי לאתר ב-35 ש"ח לחודש  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

קק"ל מתנגדת לפרויקט הפקת פצלי השמן ביהודה עד בירור נוסף לגבי הסיכונים

לטענת דירקטוריון הקרן הקיימת, הפרויקט עלול לגרום לנזק כבד לנוף ולסכן את מי התהום באזור שפלת יהודה

19תגובות

דירקטוריון הקרן הקיימת לישראל החליט בשבוע שעבר להתנגד לפרויקט הפקת פצלי השמן בשפלת יהודה עד שיתברר אם יש מידע נוסף לגבי הסיכונים וחוסר הוודאות שיש להערכתו בפרויקט. להודעה עשויה להיות משמעות רבה עבור הפרויקט, כיוון שחלק מהשטח שבו מתוכננת הפקת פצלי השמן נמצא בשטחים שמנהלת הקרן הקיימת.

בשנים האחרונות מנהלת חברת IEI, הנמצאת בבעלות אמריקאית, סקרים ובדיקות שנועדו לבדוק היתכנות של הפקת נפט מפצלי שמן הנמצאים בכמויות גדולות בעומק הקרקע באזור שפלת יהודה, על בסיס רישיונות שקיבלה מהמדינה. לטענת החברה, הפרויקט עשוי לסייע לישראל להשתחרר מתלותה בייבוא דלק.

השלב הבא בפרויקט אמור להיות ניסוי להפקת פצלי שמן (פיילוט) שייערך בסמוך לאזור עמק האלה. אם תוכח כדאיות והיתכנות כלכלית, תבקש החברה להמשיך בהפקה בהיקף מסחרי המתוכננת בשטח דרומי יותר, סמוך למעבר תרקומיה.

מוטי מילרוד

בחלק מהשטחים שבהם ניתן רישיון להפקת פצלי שמן נמצאים כמה מאזורי החורש והיער החשובים ביותר של הקרן הקיימת. בישיבת הדירקטוריון של קק"ל שנערכה בשבוע שעבר אמר יו"ר הדירקטוריון, אפי שטנצלר, שהפרויקט עלול לגרום לנזקים לערכי טבע באזור שבשימורו השקיעה הקרן הקיימת משאבים רבים. הוא גם טען שחברת IEI כבר ביצעה בשטחי הקרן הקיימת עבודות ללא תיאום, טענה שהחברה IEI מכחישה בתוקף.

החלטת הדירקטוריון של הקרן הקיימת מתבססת על החלטת ועדה מקצועית מטעם הארגון שבדקה את הפרויקט, שבראשה עמדה חברת הדירקטוריון ד"ר אור קרסין. הדו"ח, שפורסם לראשונה ב-"הארץ", קבע בין השאר שקיים חשש שהפקת פצלי השמן תגרום נזק נופי כבד וכמו כן תסכן את מי התהום באזור.

"הקרן הקיימת אימצה את המלצות הוועדה המקצועית שמינתה כדי לבחון את מיזם הפקת פצלי השמן והחליטה להתנגד להקמת הפיילוט בחבל עדולם", הסביר שטנצלר את ההחלטה. "התנגדות זו תעמוד בעינה כל עוד לא יצטמצם מאוד חוסר הוודאות לגבי הסיכונים הרבים הכרוכים במיזם ויתבהרו השלכותיו".

קרסין הוסיפה כי "הקרן הקיימת יצאה בהכרזה ברורה שלא תיתן ידה לכך שהפיילוט יצא לדרך בתנאי אי הוודאות הקיימים. חבל עדולם יקר מדי לתושבי מדינת ישראל והאזור על מנת שנוכל להתייחס בקלות ראש לפיילוט שעשוי להעמיד בסכנה את האזור כולו".
מנכ"ל חברת IEI, רליק שפיר, אמר בתגובה להודעת הקרן הקיימת: "לכותבי הדו"ח יש עמדה עקרונית והם אומרים זאת במפורש, של התנגדות לכל הפקת נפט ולא משנה באיזו צורה. זו עמדה לגיטימית ברמה העקרונית, אבל לעומת זאת לכל הטענות שהם מעלים נגד פרויקט הפקת פצלי השמן אין כל בסיס מקצועי. למשל, הם קובעים שקיים סיכון למקורות המים מהפיילוט, אבל היתה זו רשות המים שקבעה שאין סיכון כזה. היתה ועדה מקצועית שבה היה חבר גם המדען הראשי של המשרד להגנת הסביבה והיא הגיעה לאותה מסקנה". בחברת IEI ציינו גם שפרויקט ההפקה המסחרי אמור להתבצע ברצועת שטח צרה סמוך לתרקומיה, שכלל לא נמצאת בשטחים הערכיים מבחינת שמירת טבע ונוף באזור עדולם.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
tm_tools.isArticleType(article) : true