בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
${m.global.stripData.hideElement}
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לשבוע בלבד - מינוי לאתר ב-50% הנחה  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

המדינה מעודדת מיחזור, אך לא מפרסמת את הנתונים בנושא כנדרש בחוק

חוקי המיחזור מחייבים את המשרד להגנת הסביבה לפרסם דו"חות התקדמות, אך מידע רב על היקף הפרסום לא מוצג - דבר המונע מעקב וביקורת. "אדם טבע ודין": פגיעה ביכולת להצעיד את מהפכת המיחזור קדימה

6תגובות

המשרד להגנת הסביבה אינו עומד בדרישות החוק לפרסום מידע על היקף מיחזור הפסולת בישראל ובכך פוגע ביכולת הציבור לעקוב ולבקר את התקדמות התהליך. בין היתר, לא פורסמו מאז 2007 נתונים על היקף מיחזור צמיגים ודו"ח שנתי על מיחזור אריזות. מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה כי יפעל בקרוב לפרסום הדו"חות בנושא.

בעשור האחרון, אישרה הכנסת סדרה של חוקים לקידום המיחזור והטיפול בפסולת, ובהם חוקים למיחזור אריזות, צמיגים, פסולת אלקטרונית, וכן בהרחבת ועדכון החוק למיחזור מכלי משקה. על פי חוקים אלה, אמור היה המשרד להגנת הסביבה לפרסם דו"חות על התקדמות המיחזור ולהציג אותם בכנסת. אולם עמותת "אדם טבע ודין", שהיתה מעורבת בהכנת כמה מחוקי החזור שאושרו בשנים האחרונות, טוענת כי המשרד מיישם דרישות אלה באופן חלקי, אם בכלל.

העמותה מציינת שהדו"ח השנתי של מיחזור אריזות לשנת 2013, שהכין תאגיד ת.מי.ר העוסק בכך, לא פורסם ולא ידוע אם הוא הועבר לכנסת, על אף שהחוק מחייב זאת. באשר לחוק מיחזור הצמיגים, מאז חוקק בשנת 2007, הדו"חות השנתיים לא הועברו כנדרש בחוק לכנסת ולא פורסמו. התוצאה היא ששמונה שנים לאחר כניסת החוק, אין נתונים מסודרים ורשמיים באשר ליישומו, ולא ברור האם יש עמידה ביעדי מיחזור והאם החוק הצליח או כשל.

רמי שלוש

בעמותה מבקרים גם את ההתנהלות בנוגע להעברת מידע על הקרן לשמירת הניקיון, הנמצאת באחריות המשרד להגנת הסביבה. בקרן זו מרוכז הכסף הנגבה מהיטלים וקנסות ומיועד לממן פרויקטים למיחזור פסולת. הדו"חות של הקרן אמנם פורסמו כפי שדורש החוק ובעקבות בקשת חופש מידע של העמותה, נמסרה לה רשימת התמיכות שמעניקה הקרן, אך הדרישה לקבלת פרוקטולים שלה לא נענתה.

באשר לחוק הפיקדון על מכלי משקה, מציינת עמותת "אדם טבע ודין" שאמנם אין בו חובת דיווח לציבור, אך ראוי היה לעודד פרסום מידע. המשרד אינו מדווח נתונים על יישום חוק זה מאז 2009 ואין בפני הציבור נתוני מיחזור שעברו ביקורת של המשרד. תאגיד אל"ה, העוסק ביישום החוק, מפרסם נתונים אך הם חלקיים מאחר ויש עוד חברה העוסקת באיסוף מכלי המשקה.

"גרירת הרגליים של המשרד להגנת הסביבה בכל הנוגע לפרסום מידע לציבור מהווה פגיעה ביכולת להצעיד את מהפכת המיחזור קדימה", אומר מנכ"ל עמותת "אדם טבע ודין" עו"ד עמית ברכה. "הדבר אינו מאפשר ביקורת נאותה על התקדמות התהליך ובפועל אנו עדים למצב שבו יש פער בלתי נסבל בין החלטת המחוקק ויישומה. אנו קוראים למשרד לשנות את הגישה. רק באמצעות שקיפות מלאה נוכל לוודא שמהפכת המיחזור מבוצעת הלכה למעשה".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה כי "הדו"ח השנתי של חוק האריזות מוגש על ידי התאגיד המוכר בכל חודש יולי. בשל מבצע צוק איתן אושרה השנה, לבקשת התאגיד, דחייה בהגשת הדו"ח. בדיקתו תושלם בימים הקרובים והוא יוגש לכנסת ויפורסם אחרי הפסח". כמו כן, נמסר כי הדו"חות השנתיים של חוק הצמיגים הוכנו בזמן, אך הוגשו לוועדת הפנים לפני חודשיים, וזאת בשל עיכוב בתהליכי עבודה במשרד. לקבלת הפרוטוקולים של הקרן לשמירת הניקיון, ניתן לפנות למשרד או לקרן. באשר לחוק הפיקדון, דו"חות הבקרה לשנת 2014 יפורסמו בשבועות הקרובים באתר המשרד, מייד עם סיום עבודת המטה בנושא".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו