בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
${m.global.stripData.hideElement}
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לשבוע בלבד - מינוי לאתר ב-50% הנחה  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

המדינה התחייבה בפני בג"ץ להטיל מגבלות ראשונות מסוגן על הדיג בים התיכון

חלק מן הדיג יופסק לגמרי ובנוסף יוטלו מגבלות על משכו, גם הדיג במכמורת יוגבל. החברה להגנת הטבע: אין די בצעדים שעליהם הוחלט כדי להגן על הדגה

12תגובות

המדינה התחייבה החודש בפני בית המשפט העליון להטיל בימים הקרובים מגבלות ראשונות מסוגן על היקף הדיג ליד חופי הים התיכון, במטרה לסייע בחיזוק הדגה. חלק מפעילויות הדיג יופסקו לגמרי ועל אחרות יוטלו מגבלות על משכן. פעילים למען שמירת הטבע טוענים כי אין די בהגבלות, ונציג מטעם הדייגים ומומחה בתחום טוענים שחלקן נקבעו ללא בסיס עובדתי נכון ויגרמו פגיעה בלתי מוצדקת בפרנסת הדייגים.

התחייבות המדינה ניתנה במסגרת תשובה לעתירה שהגישה החברה להגנת הטבע נגד אגף הדיג במשרד החקלאות ופיתוח הכפר. הארגון טען בעתירה שהמדינה אינה משתמשת בסמכויותיה כדי לבצע פעולות שיביאו להפסקת דיג יתר, הגורם להידלדלות אוכלוסיות הדגים אל מעבר ליכולת ההתחדשות שלהם. יש לציין שרשות הטבע והגנים הצטרפה לדרישות החברה להגנת הטבע במסגרת תגובה שהגישה לבית המשפט כאחת המשיבות לעתירה.

בתגובה שהציגה המדינה בעל פה בפני בית המשפט לפני כשבועיים, היא ציינה שבכוונתה להטיל מגבלות על דיג במסגרת התקנות הקיימות כבר בימים הקרובים ובנוסף לפרסם תקנות עם מגבלות חדשות בעוד חודש. תקנות אלו יוצגו תחילה בפני הדייגים כדי לקבל את תגובתם.

אייל טואג

עוד עולה מתגובת המדינה כי באשר לדיג באזור החוף, יש כוונה להגן על דור ההורים של הדגים ולהגביל דיג בתקופת הרבייה בחודשים מאי ויוני. זאת באמצעות תנאים שיוכנסו לרישיונות של צוללנים העוסקים בתחום.

באשר לדיג מכמורת הנעשה באמצעות ספינות הגוררות רשת המגיעה עד לקרקעית, הוחלט שהוא לא יוכל להתבצע בחודשים יוני עד אוגוסט בסמוך לחופים ובעומקים נמוכים מ–30 מטרים. המדינה הודיעה שבעתיד היא תטיל מגבלות גם על דיג באזורים סלעיים שבהם יש מגוון עשיר במיוחד של בעלי חיים ימיים. בעקבות הודעת המדינה קבע בית המשפט כי העתירה מיצתה את עצמה.

צי ספינות המכמורת הכולל 23 ספינות היה הגורם המרכזי שבו תלו גופי שמירת הטבע את האחריות לדלדול הדגה, בגלל ההיקף המשמעותי של פעילותו (כ-70% משלל הדגה) והשימוש ברשתות המשפיעות על כל בית הגידול הטבעי בקרקעית.

בתגובה להודעת המדינה טוענת החברה להגנת הטבע שאין די בצעדים שעליהם הוחלט. לטענת הארגון יש להרחיק את דיג המכמורת ממים רדודים עד לעומק של 40 מטרים למשך כל השנה. בארגון טוענים שאם תינתן לספינות המכמורת אפשרות לחזור למים אלה בחלק מהשנה, הן ימשיכו לפגוע בדגיגים צעירים וכן בשוניות הסלעים. יש לציין שרשות הטבע והגנים גם היא טוענת שפעילות ספינות המכמורת גורמת נזק כבד ולכן יש להטיל מגבלות על פעילותן, בעיקר במים רדודים יותר.

לעומת זאת טוען אורי שרון, בעל ספינת מכמורת ואחד הדוברים הבולטים בקרב הדייגים, שהמגבלות המוצעות לא יביאו לשינוי משמעותי במצבר הדגה. זאת מאחר ולדבריו, הגורם להידלדלות אינה פעילות ספינות המכמורת. שרון האשים את החברה להגנת הטבע בניהול קמפיין ציבורי שאינו מבוסס על המצב העובדתי בשטח.

"הספינות בישראל הן קטנות יחסית לספינות דומות בעולם והן פועלות על שטח מצומצם", אומר שרון. "אנחנו לא חורשים את הקרקעית כפי שמתארת החברה להגנת הטבע ולא גורמים נזקים כבדים ובכל מקרה לא מדובר באזורי רבייה של דגים. חלק מהמינים שהולכים ונעלמים בשנים האחרונות הם כאלו שאנחנו בכלל לא מותאמים לתפוס".

שרון טוען שיש גורמים נוספים להידלדלות הדגה, בהם זיהום וצמצום מקורות המזון של הדגה באזור בעקבות הקמת סכר אסואן שצמצמה את כמות בעלי החיים ומקורות המזון שהיו זורמים עם הנילוס לים התיכון ומספקים מזון לדגה המקומית. הוא ציין שמינים רבים של דגי מאכל נפגעים לאחרונה דווקא בפעילות דיג ליד החופים עם כלי שיט קטנים.

אחד המומחים הבולטים לדיג בישראל, מנחם בן ימי, הכין חוות דעת שבה דחה את טענות החברה להגנת הטבע. הוא ציין שהיקף פעילות ספינות המכמורת נשאר יציב במשך השנים. בגלל הוצאות התפעול הגבוהות, בעלי הספינות משביתים אותן כשהיקף הדגה יורד. לעומת זאת, ממשיכים הדייגים החובבים המונים עשרות אלפים לדוג בחכות וברשתות ללא כל הגבלה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו