בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
${m.global.stripData.hideElement}
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לשבוע בלבד - מינוי לאתר ב-50% הנחה  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ירידה של 11% בזיהום התעשייתי במפרץ חיפה ב-2015

הירידה נובעת בין היתר מהתקנת אמצעים חדישים לטיפול בזיהום בבתי הזיקוק ובמפעלים באזור. ארגוני סביבה מזהירים שתוכניות להרחבת הפעילות התעשייתית עלולות להחריף שוב את הבעיה

11תגובות

הזיהום התעשייתי באזור מפרץ חיפה פחת במהלך שנת 2015 בשיעור של 11%, והמשרד להגנת הסביבה מתכנן להביא להפחתתו בשיעור של עוד עשרות אחוזים בשלוש השנים הקרובות. כך עולה מדו"ח של הרבעון הראשון ליישום התוכנית הממשלתית להפחתת זיהום באזור המפרץ שפורסם אתמול (שלישי). ארגוני סביבה מזהירים שתוכניות חדשות לאחסון דלקים והרחבת פעילות תעשייתית עלולות לפגוע בתוכניות אלו.

הירידה בזיהום התעשייתי היתה בפליטות של חומרים אורגנים נדיפים שהם מרכיב זיהום משמעותי מבחינת סיכון בריאותי. הירידה נבעה בין השאר מהשלמת ההתקנה של אמצעים חדישים לטיפול בזיהום זה בבתי הזיקוק ובמפעלים גדיב, כרמל אוליפינים ודור כימיקלים.

המשרד להגנת הסביבה עדכן את התנאים ברישיונות העסק של המפעלים הגדולים במפרץ וכן בהיתרי פליטת הזיהום שיש להם. בכוונתו להביא לכך שפליטת החומרים האורגנים הנדיפים תרד מכמות של 1700 טונות לשנה ב-2014 ל-900 טונות בשנת 2018. המשרד גם  הגביר את מספר בדיקות הפתע של פליטות זיהום בארובות אבל מנכ"ל המשרד, ישראל דנציגר, הודה שהוא עדיין לא עומד ביעד.

המידע על פליטות מזהמים מגיע בחלקו מהמפעלים עצמם, והשר להגנת הסביבה אבי גבאי מודה שלמשרד אין מספיק כלים להעריך באיזו מידה המידע שנמסר מדויק. "אנחנו הולכים להשקיע מאמץ כדי לשפר את הדיוק של הנתונים", אמר גבאי, שציין שגם בעתיד יוסיף הזיהום התעשייתי להוות בעיית זיהום משמעותית בחיפה. "אנחנו נעשה מה שאנחנו יכולים כדי לשפר את המצב, אבל גם ננסה לשפר עוד יותר את מצב זיהום התחבורה בחיפה", הוסיף השר. אתמול נכנס לתוקפו האיסור על כניסת משאיות כבדות לצירים מרכזיים בחיפה,  שנועד להפחית את זיהום האוויר.

מפרץ חיפה, בשנה שעברה
רמי שלוש

רוב ארגוני הסביבה הביעו תמיכה במהלכי המשרד להגנת הסביבה. כמה פעילים מהארגונים "מגמה ירוקה" ואמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות" הדגישו אתמול שיש חשש שההתרחבות המתוכננת של בתי הזיקוק והקמת מתקן חדש לאחסון דלק במתחם הנקרא קרקעות הצפון, יחריפו שוב את בעיות זיהום האוויר. בין השאר הם הביעו חשש מהקמת מתקן לזיקוק תוצר הדלק של הפקת גז טבעי הנקרא קונדנסט.

ראש תחום תעשיות ואנרגיה בעמותת 'אדם טבע ודין", ד"ר אריה ונגר, התייחס לדו"ח המשרד ואמר כי בצד הרחבת הניטור, יש עדיין קושי לקבל תמונה מלאה של המצב תחת קורת גג אחת: "בצד הדיווח על תעשייה ותחבורה טרם מופו כל מקורות הזיהום הגדולים, כדוגמת הנמל. כמו כן, מרבית הדרישות לשיפור סביבתי ברישיונות ובהיתרים של מפעלים מתחייבים ממילא מכוח החוק ולא ברור האם יש בהן ערך מוסף כלשהו מכוח התוכנית הייחודית למפרץ חיפה".

"אנחנו מתנגדים להכנסת קונדנסנט למפרץ חיפה", ציין אתמול השר גבאי, "במתחם בתי הזיקוק תהיה תוכנית להפחתה נוספת של פליטות זיהום ובכל מקרה, התוכנית שאושרה קובעת שאין לפלוט זיהום בכמות גדולה יותר מזו הנפלטת כיום". ראש עיריית חיפה, יונה יהב, הודיע שהעירייה מסכימה להוספת מתקנים בבתי זיקוק רק בתנאי שהם קשורים למניעת זיהום אוויר. יש לציין שהוועדה לתכנון ובנייה של מחוז חיפה החליטה בשנה שעברה שבמתחם קרקעות הצפון לא ניתן יהיה לאחסן קונדנסנט.

צעד משמעותי נוסף להקטנת זיהום שננקט באחרונה הוא לחייב התקנת מערכת לקליטת אדים בתחנות דלק. אדים אלו מהווים סיכון לבריאות מאחר והם מכילים את החומר בנזן שהוא מסרטן. המשרד להגנת הסביבה דיווח שב-90% מתחנות הדלק באזור מפרץ חיפה הותקנו מערכות אלו.

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו