בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

האמת המטרידה שהתגלתה כשמנכ"ל חברה מזהמת הוקלט בחשאי

בהקלטה שהגיעה לידי "הארץ", זעם מנכ"ל תש"ן על הצבת מתקן לניטור זיהום ללא ידיעתו: "היית אומר לי, הייתי עושה איזשהו טיפול. יכולתי לעמוד לדין פלילי". שורה של בודקי זיהום בעבר ובהווה מספרים על התרגילים והמניפולציות של המפעלים

86תגובות

לא פחות מעשרה אנשים העוסקים בניטור הזיהום במפעלים ובמכלי דלק אמרו ל"הארץ" כי נעשות מניפולציות בבדיקות שמתבצעות בחלק לא מבוטל מהמתקנים הנבדקים, ובמקומות מגורים הסמוכים להם. מדובר בבדיקות שמבוצעות בהנחיית המשרד להגנת הסביבה על ידי חברות מורשות, אך לפי אותם מקורות בענף, בעלי מפעלים ומתקנים לא מתקשים לעשות מניפולציות שונות שגורמות לכך שהתוצאות בבדיקות הללו יהיו קרובות לאלה הרצויות.

הקלטת שיחה בין מנכ"ל תש"ן לחבר במועצת טבעון, שהגיעה לידי "הארץ", שופכת מעט אור על נושא הבדיקות וניטור הזיהום. בהקלטה נשמע מנכ"ל החברה נוזף בחבר מועצה על כך שהציב מתקן ניטור ללא ידיעתו, ואומר שאם היה יודע קודם, היה נערך לכך. הוא אף הבהיר כי חבר המועצה סיכן אותו בהעמדה לדין פלילי. 

גורם המעורה בתחום אמר שזה לא מפתיע. לדבריו, "במשך שנים התפתחה תעשייה של חברות בנושא של ניטור סביבתי במפרץ חיפה ובכלל. הרבה אנשים שעובדים בחברות האלה הם יוצאי מפעלים והם מחוברים למפעלים בצורה כזו או אחרת. הם גם נותנים שירות למפעלים, הם יושבים בתוך המפעלים. הם לא יכולים להתעלם מרצונם של הבעלים". לדבריו, מדובר בבעיה של אמינות שנמשכת כבר עשרות שנים. "זו מדינה קטנה, כולם מכירים את כולם. כולם נפגשים עם כולם ומי שמפסיד זה הציבור". 

בארגון מגמה ירוקה בחיפה אמרו שמאחר וחלק מהחברות מספקות שירותים גם לבדיקות של המפעלים וגם לרשויות האכיפה הסביבתית, יש חשש ממשי לניגוד עניינים. 

עובד לשעבר בחברה המספקת שירותי ניטור אוויר, סיפר כי לעתים קרובות נוהגים מנהלים להזמין בדיקה מטעם המפעל במקביל לבדיקה חיצונית, כדי לספק לעצמם גיבוי, כי "מראש הם יודעים שהם אולי יצטרכו להגיע לבית משפט, וזה עוזר להם להכין מגננה". 

לדברי העובד, גם בבדיקות פתע נעשות מניפולציות: "בחברות המזהמות הקלאסיות אתה מגיע לבדיקת פתע, והם מעכבים אותך שעתיים בשער. כביכול בודקים ציוד בטיחות ודברים כאלה". גם כשכבר נכנסים למפעל צצות תקלות, הוא סיפר, "נניח שאתה בא לבדוק מתקן מסוים, אז בדיוק באותו היום יש בו תקלה. זה די נוהל קבוע". מניסיונו, הוא אומר, בבדיקות הפתע של המשרד להגנת הסביבה, מי שפוגש את הבודקים בשער הוא לרוב מנהל בכיר, ו"נראה כאילו כולם מגויסים להעביר את הבדיקה בלי תוצאות שליליות". במחצבות שבהן יש אבק מרחף, למשל, מנסים לבודד את הבודק, הוא אמר: "רואים את המנהל אומר למשאיות לא לעבור באזור הדיגום, ושופך כמויות של מים ליד אזור הדגימה". 

הפגנה נגד המפעלים בקרית טבעון, בשבוע שעבר
רמי שלוש

על הרקע הזה ניתן להבין את השיחה הטעונה בין מנכ"ל תש"ן (תשתיות נפט ואנרגיה) רפי טטרקה, וראש מועצת קרית טבעון לשעבר אלון נבות, לפני כשנה, שהוקלטה והגיעה לידי "הארץ". המנכ"ל התקשר לאחר שגילה כי בעת שנבות כיהן כראש המועצה, הוא הציב תחנה לניטור אוויר סמוך לחוות מכלי הדלק של תש"ן בקרית טבעון. השניים מכירים מעבר ביטחוני משותף. טטרקה כינה את הצבת תחנת הבדיקה "מארב בטן", ותהה למה נבות לא עידכן אותו מבעוד מועד. 

השיחה הזאת נערכה אחרי ישיבת מועצה בקרית טבעון, בה העלו חברי האופוזיציה את נושא חוות מכלי הדלק של תש"ן ששוכנת על כ–300 דונם הצמודים לשכונת אלרואי. הם דרשו שייערך סקר קרקע חוזר, יינקטו צעדים לצמצום פליטת מזהמים, ויותקנו גגות קבועים על מכלי הדלק. למחרת הישיבה, עוד בטרם פורסם הפרוטוקול, ביקש טטרקה להיפגש עם נבות, כיום יו"ר האופוזיציה. 

לדברי נבות, טטרקה ביקש שיוריד את חוות המכלים מסדר היום הציבורי. אך נראה שבמיוחד הרגיזה אותו תחנת ניטור האוויר שהציב נבות ללא ידיעתו, כאשר כיהן כראש מועצה ב–2008, ברחוב סמוך למכלים, מרחק כמה עשרות מטרים מהגדר המקיפה אותם. "אתה שם לי אותו (את המתקן), איך אומרים, מעל הראש... מה, לא היית יכול להגיד לי?" שואל טטרקה בזעם. "היית בא, והיית מוצא שם פליטות עודפות, ואני הייתי אולי עומד לדין פלילי אז זה לא אכפת לך... היית בא ואומר לי, 'רפי, בעוד חודש הולך לקום מתקן ניטור'. הייתי אומר לך, 'אלון, תמתין עוד חודש, אני אעשה איזשהו טיפול. אחר כך תעשה מה שאתה רוצה'. הייתי מביא מתקן ניטור שלי, שם אצלי".

שכונת אלרואי בקרית טבעון על רקע מכלי הדלק של תש"ן
רמי שלוש

השבוע סיפר נבות ל"הארץ" כי הציב את התחנה בשעתו בשיתוף פעולה עם איגוד ערים, "על מנת לאמת או להזים את החשד שחוות המכלים היא גורם מזהם. הצבתי שם תחנת ניטור כחלק מהמאמצים לגלות מה קורה באוויר שסביב קרית טבעון". התחנה הוגדרה אז זמנית והיתה אמורה לפעול במקום שנה, אך זמן קצר לאחר מכן התקיימו בחירות לרשות המקומית, נבות לא נבחר ובסופו של דבר לא ידע מה היו תוצאות הניטור. הוא גם לא יודע באיזה שלב גילה טטרקה את התחנה ומתי היא פורקה. 

בפברואר 2009 פורסם בעיתונות המקומית כי ראש המועצה החדש, דוד אריאלי, נפגש עם טטרקה והם דיברו על חוות המכלים. עוד פורסם כי בדו"ח שמתייחס לחודשים נובמבר ודצמבר 2008, לא נרשמו חריגות בכמות החומרים המזהמים, גם לא בבנזן — אחד המזהמים העיקריים שנפלטים ממכלי דלק, שבחשיפה לטווח ארוך עלול לגרום לסרטן ולסיכון עוברים. 

עם זאת, לפי אתר המשרד להגנת הסביבה, בבדיקות איכות אוויר באזור מפרץ חיפה בשנים 2007–2008, נמצאו ריכוזי חומרים רעילים ומסרטנים ברמה כזו, שאתרי האחסון של תש"ן בקרית חיים, באלרואי ובמסוף הדלק בנמל חיפה, נדרשו "ליישם את הטכניקה המיטבית הזמינה להפחתת פליטות של חומרים אורגניים נדיפים ממכלי האחסון וממערכות הניפוק של נפט גולמי ודלקים". 

גורם המעורה בנושא אמר כי מראש קשה לסמוך על בדיקות ניטור אוויר, כפי שהן נערכות כיום: "כשעושים כיול עושים את זה על ציוד שמחובר למחשב. כל דבר שמחובר למחשב זה פונקציות שאפשר לשנות. כל דבר שמחובר למחשב אפשר להציג כך וכך. מחשב יכול להראות אפס כשבפועל זה לא אפס. מתחילים מרמה מסוימת ואומרים — זה האפס. נורא קשה לעלות על זה". האחראים על הבדיקות הם טכנאים ולדבריו, "זה ציוד מאוד מסובך, תמיד אפשר להגיד 'התבלבלנו'. אבל הבלבול הוא לכיוון המפעל, לא לכיוון הציבור".

במשרד להגנת הסביבה אמרו שבשנים האחרונות נעשו פעולות רבות לצמצם את זיהום האוויר סביב חוות המכלים בקרית טבעון, ואכן, נרשמה ירידה. בתחילת 2016 דיווחה על כך המועצה המקומית תחת הכותרת "תוצאות מצוינות נתקבלו בסיום ניטור האוויר בחוות המכלים באלרואי", והידיעה פורסמה גם באתר האינטרנט של תש"ן. 

כנראה שבמשרד להגנת הסביבה בכל זאת לא היו מרוצים, והחליטו להציב לתש"ן תנאים חדשים ומחמירים לרישיון העסק בקרית טבעון, בשל חשש לעלייה בפליטת מזהמים. 

מנהל מחוז חיפה במשרד שלמה כץ, אמר כי ההחמרה היא "הכרח לשמירה על בריאות התושבים", לאחר שבעת האחרונה התקבלו תוצאות של תחנת הניטור הניידת של איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה, לפיהן בסמיכות לחוות המכלים נמדדו ערכים מדאיגים של מזהמים מסרטנים כמו בנזן. כץ הבטיח להמשיך לעקוב אחר פעילות החווה, "ואם נמצא כי הפעילות מביאה לערכים שיש בהם חריגה מהערכים המותרים, ומסכנת באופן ממשי את בריאות התושבים, לא נהסס לנקוט בהליכים מחמירים עוד יותר". עוד נמסר מהמשרד להגנת הסביבה כי "ביום ראשון שעבר הוצבה שוב ניידת הניטור בסמוך לחוות המכלים באלרואי, והיא נשארת שם".

לבד מחוות מכלי הדלק בקרית טבעון, ברשות תש"ן עוד שישה מתקני דלק ברחבי הארץ, אחד מהם, לפי אתר האינטרנט של תש"ן, בקרית חיים ומשתרע על 850 דונם. במשך שנים התלוננו תושבי רחוב דגניה, הצמוד למכלים בקרית חיים, על אחוזים גבוהים של תחלואה ומוות מסרטן. הם משוכנעים שלקרבה למכלים יש חלק מרכזי בכך. עוד מתקן נמצא בנמל הדלק חיפה, וארבעה מתקנים נוספים ממוקמים מזרחית לרחובות, דרומית לתחנת הכוח באשקלון על שפת הים, צפונית לבאר שבע ומזרחית לרמת חובב.

במשך שנים דורשים תושבי קרית טבעון להרחיק את חוות הדלקים. עם השנים גדל היישוב והמכלים, שהוקמו בשנות ה–60, נמצאים כיום ממש בצמוד לבתי מגורים. לבד מזיהום האוויר, בעבר גם נמצאו חומרים מזהמים בסקר קרקע ומי תהום במקום. בשנים האחרונות נכלל המתקן בתוכנית "קרקעות הצפון", לפיה הוא אמור לעבור למפרץ חיפה, אך התוכנית מתעכבת. גם ראש המועצה של טבעון התבטא בעבר נגד העברת המתקן, כל עוד אין מקור חלופי לכספי הארנונה שמקבלת המועצה מתש"ן.

מחברת תש"ן נמסר בתגובה כי "מנכ"ל תש"ן מכיר היכרות חברית ארוכת שנים את אלון נבות, ששירת תחתיו. הפגישה נערכה על בסיס חברי, וצר לנו שנעשה בדברים שנאמרו באווירה חברית שימוש ציני". 

לגבי החמרת תנאי הרישיון של חוות המכלים בקרית טבעון נמסר מתש"ן כי החווה "עומדת בכל התקנים הנדרשים ממנה ובמדידות האוויר שנערכו בה לא נמצאה אף לא חריגה אחת". עוד נמסר כי "חוות המכלים מהווה צומת מרכזי עבור משק הדלק הישראלי, ומשרתת את חברת החשמל, מערכת הביטחון וצרכנים נוספים. החברה ענתה תשובה מפורטת למנהל המחוז והמשרד להגנת הסביבה, בעמדה המגובה בדעת מומחים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו