טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

המדינה אישרה הקמת חוות טורבינות ברמת הגולן; חשש מפגיעה בעופות דורסים

הוועדה לתשתיות לאומיות אישרה הקמת 41 טורבינות שישתרעו על שטח 15 אלף דונם. האקולוג המייעץ לוועדה התנגד לאישור התוכנית בשל הפגיעה האפשרית בנשרים

תגובות
טורבינות רוח ברמת  הגולן. הטורבינות החדשות יגיעו לגובה כולל של 150 מטרים
דב גרינבלט

הוועדה לתשתיות לאומיות אישרה אתמול (שני) תוכנית גדולה להקמת חוות טורבינות רוח בצפון רמת הגולן שיזמה חברת אנלייט והעבירה אותה לשלב התנגדויות הציבור. החברה להגנת הטבע מזהירה כי הקמת הטורבינות תביא לאיום חמור על העופות הדורסים באזור ובראשם הנשרים הנמצאים כיום בסכנת הכחדה חמורה.

על פי התוכנית שאישרה הועדה, יוקמו באזור תל פארס ברמת הגולן 41 טורבינות שיגיעו לגובה כולל (עמוד ולהבים) של 150 מטרים וכושר ייצור החשמל שלהן יהיה כמאה מגהוואט. הטורבינות ישתרעו על שטח של 15 אלף דונם. חוות הטורבינות תחובר בקו מתח עליון למערכת החשמל הארצית.

בין המומחים שעסקו בתוכנית, הן מצד הועדה לתשתיות לאומיות והן מצד היזם וגופי שמירת הטבע, היו הערכות שונות לגבי ההשפעות הסביבתיות הנוגעות לחוות הטורבינות. כך, למשל, חוות דעת של אדריכל נוף המייעץ לוועדה התנגדה להקמת החווה היות וכרוכה בה פגיעה משמעותית בנוף. לעומת זאת, סבר ראש צוות סביבה בוועדה, אייל קליידר, כי צורכי המשק באנרגיות מתחדשות מצדיקות את הקמת החווה.

באשר לפגיעה בעופות העריכה רשות הטבע והגנים שמדי שנה יפגעו שני נשרים לפחות וייתכן ובעתיד חמישה נשרים (במידה ואוכלוסיית העופות באזור תגדל). על פי הערכות היזם מדובר בפגיעה בהיקף נמוך ב-50% לפחות. עם זאת, האקולוג המייעץ לועדה לתשתיות לאומיות, גלעד פרידמן, הגיע למסקנה שאין לאשר את התוכנית בגלל הסיכון שיש בה לאוכלוסיות של עופות הנמצאים בסכנת הכחדה. במקרה הזה קיבל ראש צוות הסביבה של הועדה את דעתו וקבע שעל אף החשיבות של שימוש באנרגיות  מתחדשות, הוא מתנגד להקמת החווה. בסופו של דבר החליטה הועדה לאשר את התוכנית בשל תרומתה להגדלת כושר ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות.

מהחברה להגנת הטבע נמסר בתגובה להחלטה: "לצערנו, משמעות ההחלטה היא ככל הנראה הכחדת הנשרים בגולן, ואולי אף בישראל כולה. החברה להגנת הטבע תומכת בקידום אנרגיה נקייה, אבל טורבינות רוח יש להקים במיקומים שאינם מסכנים מינים בסכנת הכחדה ושלא יובילו לקטל נרחב של בעלי-כנף. לא פותרים בעיה סביבתית אחת – קידום אנרגיה נקייה, ביצירת בעיה סביבתית חמורה אחרת – סכנה לעתיד הנשרים. החברה להגנת הטבע תמשיך ותפעל לשמירת הנשרים בגולן ובישראל ותפעל ככל יכולתה, כדי לעצור את חוות הטורבינות במיקום הבעייתי הזה".

מרשות הטבע והגנים נמסר בתגובה: "אנו מצרים על ההחלטה המפקירה את עולם החי והעשיר של הצפון. עם כל הרצון לייצר אנרגיה נקייה עבור תושבי ישראל, אין הגיון בפגיעה בעולם חי זה הכולל נשרים ועטלפים. הפגיעה בבעלי החיים שחלקם בסכנת הכחדה אינה מידתית. נוף הגולן ישתנה לעד ואת מקום הטבע והציפורים יתפסו טורבינות רוח ענקיות. נמשיך לפעול בנושא ולהביע את התנגדותנו".

מחברת אנלייט שיזמה את הפרויקט נמסר בתגובה כי "בכל העולם מקימים חוות אנרגיית רוח בהיקפים עצומים. קיימים פתרונות לכל הבעיות שהוזכרו בחוות דעת סביבתית שהוצגה בפני הוועדה. הפרויקט יספק אנרגיה ירוקה ל-55 אלף בתי אב ויסייע להפחתת זיהום אוויר. יש לציין שעל פי בדיקות שנערכו על ידי מומחים ובהם מומחית בולטת בתחום משוויץ, ההערכה היא ששיעור הפגיעה בנשרים יהיה נמוך בהרבה מהערכות רשות הטבע והגנים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות