תותחי גז ומים מתוקים: שיקום נחל אשלים ייקח שנים - מדע וסביבה - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

תותחי גז ומים מתוקים: שיקום נחל אשלים ייקח שנים

לכתבה
דופן הבריכה שנפרץ וממנו דלפו השפכים, היוםאליהו הרשקוביץ

מנכ"ל רשות הטבע והגנים העריך כי עלות השיקום תעמוד על עשרות מיליוני שקלים. דליפת השפכים החומציים לקרקע משפיעה גם על בעלי החיים בסביבה, וברשות מצאו דרכים יצירתיות להגן עליהם

39תגובות

ככל שחולפים הימים, אנשי רשות הטבע והגנים הופכים פסימיים יותר באשר לעתיד נחל אשלים, אליו דלפו ביום שישי שפכים חומצתיים ממאגר של חברת הדשנים "רותם אמפרט". עד אתמול (שבת), גורמי המקצוע ברשות סברו כי סגירת הנחל תימשך מספר שבועות, אך היום הם כבר סבורים שיאלצו לסגור מסלולי הליכה רבים בקרבתו עד אחרי החורף הבא. בתוך כך, הערב זומנו מנהלי המפעל לשימוע במשרד להגנת הסביבה.

"הבעיה היא לא רק מאגרי השפכים והגבים שנוצרו לאורך ערוץ הנחל, אותם אנחנו יכולים לשאוב", אמר גלעד גבאי, מנהל מחוז דרום ברשות הטבע והגנים. גבאי הסביר כי הבעיה העיקרית היא חלחול השפכים לאדמה וזיהום הקרקע. "אנחנו לא יודעים מה ייצא מהקרקע בשיטפון הראשון. לכן אנחנו רוצים להיות זהירים ולחכות לו, לבחון מה יהיה ההרכב הכימי של המים ואז להחליט אם יהיה ניתן לבוא איתם במגע או שלא". לדבריו, שיקום מלא של הנחל יימשך שנים. 

אזור הדליפה בנחל אשלים, היום. הנחל ייסגר לשנה לפחות
אליהו הרשקוביץ

צעידה לאורך הנחל חושפת את הנזקים שגרמה הדליפה. ריח חומצתי חריף אופף את האזור, ומאות צמחים הגדלים על גדות הנהר נפגעו – בהם רותם, מילחית ויפרוק המדבר. עצי השיטה הנמצאים ליד ערוץ הנחל עשויים להיפגע אף הם. אדמת הנחל, משטח קשה בחלק זה של השנה, הפכה רכה מאוד, במקומות מסוימים אפשר ממש לשקוע בה.

"האסון הזה הוא אסון יחיד ומיוחד", אמר מנכ"ל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין, בסיור בערוץ הנחל. "לא נתקלנו בו בעבר בהיקף הזה, זה נחל שהזדהם כולו בחומצה. הנחל הזה הוא אחד היפים במדבר יהודה. כל זה נגמר, לפחות לשנה הזו". גולדשטיין התייחס למשך השיקום הצפוי ואמר כי "הגבים יהיו מזוהמים עוד הרבה זמן. גם בשיטפון הבא לצערנו ניאלץ להיפרד מהנחל הזה ולתת לו להשתקם. הנזקים יותר רחבים ממה שחשבנו בהתחלה. הנחל ייסגר לפחות לשנה. אולי יותר".

נחל אשלים, היוםנחל אשלים. אדמת הנחל הפכה רכה מאד, ובמקומות מסוימים אפשר לשקוע בה ממש
אליהו הרשקוביץ

על מנת למזער את הנזקים, עורכת רשות הטבע והגנים סקר סביבתי לאורך ערוץ הנחל על מנת לאבחן את אופן הטיפול במפגעים. עוד ביום שישי הוזרמו למקום מים מתוקים, אולם לדברי גבאי, רשות המים דרשה להפסיק את ההזרמה על מנת לבחון את נחיצותה ולהבטיח שלא תזיק.

ביומיים האחרונים צועדים צוותים של עובדי רשות הטבע והגנים בערוץ הנחל ואוספים דגימות מהשטח, על מנת לבנות תמונת מצב ולאתר את הנקודות בהן הפגיעה או פוטנציאל הפגיעה הוא הגבוה ביותר. "לחלקו הגדול של הנחל אי אפשר להגיע", סיפר גולדשטיין. "אין אפשרות להכניס כלים כבדים. להרוס את הנחל הכי קל. לשקם אותו זה קשה". הוא הוסיף כי שיקומו יצריך התגייסות ממשלתית רחבה, ולהערכתו עלות השיקום תעמוד על עשרות מיליוני שקלים.

צעידה לאורך הנחל חושפת את הנזקים שגרמה הדליפה. ריח חומצתי חריף אופף את האזור, ומאות צמחים הגדלים על גדות הנהר נפגעו

מפעל "רותם אמפרט", היום. המנהלים זומנו לשימוע במשרד להגנת הסביבה
אליהו הרשקוביץ

אורכו של נחל אשלים הוא כ-20 ק"מ. תחילתו באזור התעשייה מישור רותם, והוא מסתיים במאגר מזרחית לכביש 90. במקומות מסויימים ניתן לראות עקבות בעלי חיים ומגוון חרקים, ועד כה אנשי רשות הטבע והגנים לא נתקלו בפגרים.

הגשמים היורדים באזור בדרך כלל מספקים מקורות מים לחי גם חודשים לאחר שהחורף הסתיים. בעקבות היעדר גשמים רציניים בחורף האחרון, מאגרי המים הטבעיים הנוצרים בגבים התאדו כבר לפני מספר חודשים. אנשי רשות הטבע והגנים חוששים כי השפכים הממלאים את הגבים ימשכו למקום בעלי חיים, בעיקר יעלים, צבאים וציפורים.  

גבאי הסביר כי הבעיה העיקרית היא הציפורים. "להבדיל מחיות הבר, לציפורים אין כלל חוש ריח, כך שהן עלולות לא להבין שהן שותות שפכים, עד שיהיה מאוחר מדי". כדי למנוע את הפגיעה בהן, פיזרה הרשות תותחי גז המדמים רעש של יריות ליד המאגרים והגבים – ואלה מרחיקות את הציפורים מהם. גבאי מסייג ואומר כי התותחים לא מכסים את כל השטח. כדי להגן על חיות הבר, פיזרו הפקחים מספר שקתות בשטח, בעלי קיבולת של כ-300-200 ליטרים, מהם יוכלו בעלי החיים לשתות. 

הנזק שגרמה הדליפה ביום שישי. השפכים הממלאים את הגבים עלולים למשוך למקום בעלי חיים
אליהו הרשקוביץ

הרשמה לניוזלטר

הרשמו עכשיו לדיוור הארץ מדע וסביבה

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות