בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
${m.global.stripData.hideElement}
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לשבוע בלבד - מינוי לאתר ב-50% הנחה  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

פני הארץ

חזית חדשה במאבק למען שטחים פתוחים

לאחר שנים שבהן התמקד המאבק למען שטחים פתוחים בעיקר ביזמים הפרטיים, ארגוני הסביבה מבינים שעליהם להפנות חצים דווקא למינהל התכנון

6תגובות

החברה להגנת הטבע פירסמה השבוע את הדו"ח השנתי שלה בנוגע לאיומים על השטחים הפתוחים. כמו בשנים האחרונות, נרשמה מגמת עלייה במספר האיומים. אך מטריד במיוחד, לצד שפע האיומים המקומיים, הוא המשך המגמה של הרחקת הציבור מהליכי התכנון והמשך הניסיונות לפרוץ את ההגנות על השטחים הפתוחים.

על פי הדו"ח, ב-2012 היו 119 איומים על השטחים הפתוחים באזורים שונים. ברשימה נכללות תוכניות רבות להקים יישובים חדשים ולהכשיר הקמת חוות בודדים. אלו מגמות המנוגדות בתכלית ליעד המתבקש של שימוש יעיל בשטחים הפתוחים והתבססות על בנייה ביישובים קיימים.

מגמה בולטת נוספת היא תופעת "הזחילה העירונית", שמשמעותה יציאה מתוך תחומי היישובים הקיימים אל שטחים פתוחים, לא פעם בבנייה צמודת קרקע, הצורכת שטחי קרקע גדולים. זו תופעה בולטת ביישובים כמו יקנעם ומודיעין, שהתפשטותם פוגעת בשטחים בעלי רגישות אקולוגית גבוהה. היא קיימת גם באזור המרכז, ליד ערים כמו רחובות וראשון לציון.

איציק בן מלכי

את המגמות של פיתוח על חשבון שטחים פתוחים מחזקת הפעילות של מנגנונים, שבהם נדחק הציבור מתהליכי קבלת ההחלטות. במשרד החקלאות פועלת "ועדת פרוגרמות", הממליצה על תוספת קרקעות ליישובים חקלאיים על חשבון שטחים טבעיים, כל זאת בלא השתתפות של נציגי הציבור. מינהל מקרקעי ישראל ומשרד התיירות מפעילים מטעמם את "ועדת השניים", המקדמת, לטענת החברה להגנת הטבע, מיזמי תיירות בזבזניים בקרקע. לכך אפשר להוסיף את הווד"לים (ועדות דיור לאומי), המאשרות תוכניות בנייה גדולות. הוועדות הללו צימצמו מאוד את יכולת הציבור לערער על החלטה לאשר תוכנית בנייה.

מגמה מדאיגה ביותר היא המדיניות החדשה של מינהל התכנון, המנסה למצוא דרכים לקדם הליכי פיתוח על חשבון שטחים פתוחים, ולעשות זאת כמה שיותר מהר. אחד המהלכים המרכזיים שהמינהל ניסה לקדם באחרונה הוא השינוי בתוכנית מתאר מספר 35 (תמ"א, הקובעת היכן מותר לבנות בישראל).

על פי השינוי המוצע, תתאפשר הרחבת בנייה במחוז המרכז אל שטחים שהוגדרו עד היום שטחי נוף חקלאי. כמו כן הוצע להרחיב את היקפי הבנייה המותרים בשטחים המוגדרים "אזור נופש מטרופוליני". מדובר בשטחים כמו אלה שבין ראשון לציון לנס ציונה, שעד היום ייעדו אותם תוכניות מתאר לצורכי נופש וטיולים.

לטענת מינהל התכנון, המטרה העיקרית של השינוי בתמ"א 35 המתייחס למחוז המרכז היא לפשט את ההליך הסטטוטורי הנדרש ולאפשר לוועדת התכנון המחוזית לאשר פיתוח במרקם העירוני, תוך כדי הגבלת היקף הפיתוח. אבל בדברים אלה יש משום התעלמות מכך שהמינהל עצמו הציע במפורש לאפשר בנייה בשטחים חקלאיים ובאזורי נופש. אלה נכללים לכאורה בתוך מה שתמ"א 35 הגדירה כאזורים של "מרקם עירוני", אבל ברור שהכוונה המקורית לא היתה לבנות בהם.

המהלך של תמ"א 35 משקף גישה רחבה יותר של מינהל התכנון, הפועל בדבקות כדי לעמוד ביעדים שקבעה הממשלה לפיתוח תשתיות והרחבת היצע שטחי המגורים. אפשר לראות זאת גם באופן שבו המינהל מקדם תוכניות כמו הקמת קו הרכבת לאילת, שהוא פרויקט שהממשלה חפצה ביקרו ובאישורו המהיר.

קידום מערכות תחבורה והקמת שכונות מגורים הם כמובן מטרות חשובות וחיוניות. אבל השאלה המרכזית היא, כיצד משתלב הדבר ביעד אסטרטגי נוסף, והוא: לשמור בעבור תושבי ישראל על מרחבים פתוחים. ויש מטרה נוספת, שאינה נוגעת רק לתועלת שבני האדם החיים כאן יכולים להפיק מהשטחים הפתוחים, והיא: להשאיר מרחב קיום לעולם הצומח והחי בשטחי מדינת ישראל.

שלשום הוציא מינהל התכנון במשרד הפנים תגובה מזלזלת על הדו"ח של החברה להגנת הטבע, ובה פיקפק בכך שהוא אכן מייצג את האינטרס הציבורי. אבל דווקא אחת מבכירות המשרד, רות יוסף, הממונה על מחוז מרכז, היא שהעלתה ספקות כבדים בקשר למהלכים שמינהל התכנון מקדם.

במכתב ששלחה יוסף לחברי המועצה הארצית לתכנון ובנייה לפני כשבועיים טענה, ששינוי תמ"א 35 נעשה בלא בחינה מעמיקה. לדבריה, יש עתודות מספקות של קרקע לבנייה ביישובים הקיימים, ומשמעות הצעת מינהל התכנון תהיה בנייה בשטחי נחלים ויערות. יוסף גם הזהירה, שהפשרת קרקע חקלאית לבנייה תגביר את מגמת הספקולציה בקרקעות. "הספקולציה בקרקע החקלאית מעלה באופן מלאכותי את ערך הקרקעות במחוז, ובכך תורמת לעליית מחירי הנדל"ן במחוז", כתבה יוסף. בהסתמכה על מסקנות צוות מומחים שבדק בעבר את תמ"א 35, הוסיפה: "הטעות של הסבת שטחים פתוחים לבנויים, כאשר ניתן להרוות ולחדש מרקמים בנויים קיימים, תגבה מחיר כבד, הן באובדן השטחים הפתוחים והן בהזנחה ודרדור של אזורים בנויים קיימים. זה סוג של טעות שהיא בלתי הפיכה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו