עדויות לרוגלה ישראלית נמצאו בטלפון נייד של מחוקק אירופי

יו"ר המפלגה הסוציאליסטית ביוון הגיש תלונה רשמית לאחר שהפרלמנט האירופי חשף ניסיון פריצה למכשירו באמצעות פרדטור, המיוצרת על ידי חברה בבעלות בכיר מודיעין ישראלי לשעבר

עומר בן יעקב
עומר בן יעקב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרדטור ופגסוס
פרדטור ופגסוסצילום: Darth_Vector/LEON_PHOTOGRAPHY/Casimiro PT/All Shutterstock.com. עיבוד: אנסטסיה שוב
עומר בן יעקב
עומר בן יעקב

מחוקק בפרלמנט האירופי טוען כי על מכשירו הנייד נמצאו עדויות לניסיון פריצה באמצעות רוגלה ישראלית.

יו"ר המפלגה הסוציאליסטית ביוון, ניקוס אנדרולאקיס, אמר היום כי בבדיקה שערך הפרלמנט האירופי נמצאו עדויות לניסיון הדבקה בתוכנת פרדטור המשמשת לפריצה למכשירים ניידים. הרוגלה היא מתוצרת חברת סייטרוקס אשר בבעלות טל דיליאן, בכיר לשעבר במערך המודיעין הישראלי.

אנדרולאקיס הוא ראש מפלגת האופוזיציה PASOK והוא משמש כמחוקק מטעמה בפרלמנט האירופי. בעקבות פרסום "פרויקט פגסוס" אשתקד בכלי תקשורת בעולם, ובהם "הארץ" ו-TheMarker - החל פרלמנט האיחוד האירופי לבדוק את מכשיריהם של כל המחוקקים כדי לוודא אם נדבקו בתוכנת הריגול של חברת NSO הישראלית. הבדיקה העלתה כי בספטמבר 2021 נשלחה אל מכשירו הנייד הודעת טקסט הכוללת לינק זדוני. אנדרולאקיס לא לחץ על הקישור ומכשירו לא הודבק. בעבר נחשף הלינק הספציפי הזה כמפנה לאתר המשמש להדבקה ברוגלת פרדטור. עוד כמאתיים מכשירים של מחוקקים נבדקו, אולם רק על מכשירו נמצאו עדויות לניסיון פריצה.

רוגלת פרדטור דומה מאוד לאחותה הישראלית המפורסמת יותר - פגסוס - ומאפשרת למפעילה גישה מלאה לנייד של קורבן ההדבקה, כולל אנשי קשר, קבצים, תמונות ושיחות והודעות מוצפנות. המפעיל יכול גם להפעיל באופן חשאי את המצלמה והמיקרופון של הנייד, ולהקליט את כל המתרחש. למרות הדמיון, לפגסוס יכולות פריצה מתקדמות יותר: עם פרדטור הקורבן חייב ללחוץ על לינק בעוד פגסוס יכולה, במקרים מסוימים, להדביק מכשיר ללא כל פעולה של הקורבן ובלא ידיעתו.

חברת סייטרוקס רשומה בצפון מקדוניה ופועלת מיוון. בעוד פגסוס נמכרת רק למדינות ונמצאת תחת פיקוח של אגף הייצוא במשרד הביטחון, פרדטור לא.

אנדרולאקיס הגיש היום (שלישי) תלונה ביוון בגין פריצה לא חוקית למכשירו. באפריל השנה נחשף המקרה הראשון באירופה של הדבקה באמצעות פרדטור - כאשר מכון המחקר הקנדי סיטיזן לאב חשף כי מכשירו של כתב CNN ו-Financial Times באתונה נפרץ פעמיים. העיתונאי ת'נאסיס קוקאקיס, החוקר את אחת מפרשיות השחיתות הגדולות ביוון, שלח את מכשירו לבדיקה לאחר שנחשף לתמלילי שיחות טלפון פרטיות שלו וחשד שהשלטונות ביוון מאזינים לו.

טל דיליאן, חברת האם של סייטרוקס אינטלקסה, והמחוקק אנדרולאקיס לא הגיבו לידיעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ