גלעד בדרך הביתה

הושגה עסקה לשחרור שליט; הממשלה מתכנסת להצביע על אישורה

"היום סוכם ההסכם סופית, שני הצדדים חתמו עליו", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. דובר הזרוע הצבאית של החמאס אישר כי הושגה עסקה, שתכלול "אסירים השפוטים למאסרי עולם מקרב ערביי ישראל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"בימים הקרובים נחזיר את גלעד לחיק הוריו אביבה ונועם, לאחיו יואל, לאחותו הדס ולסבו צבי ולכל עם ישראל", הבטיח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפתח ישיבת הממשלה המיוחדת שהתכנסה לאשר את עסקת שליט. "היום סוכם ההסכם סופית, שני הצדדים חתמו עליו".

נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק משוחחים כעת בלשכת ראש הממשלה עם כמה שרים כדי ללחוץ עליהם להצביע הערב (שלישי) בעד העסקה לשחרור שליט. בסביבת נתניהו וברק מעריכים שהעסקה תעבור בהצבעה בממשלה. נתניהו וברק מתמקדים בשכנועו של שר החוץ אביגדור ליברמן שלא להצביע נגד, יחד עם שרי מפלגתו. כמו כן, מופעל לחץ על כמה שרים בליכוד שהביעו בעבר התנגדות לשחרור מחבלים תמורת שליט.

שרי הממשלה קיבלו הערב הודעה בהולה להגיע לישיבה שתתקיים בירושלים, במקביל לפרסומים בתקשורת הערבית על הסיכום שהושג. ראש הממשלה נתניהו התקשר במהלך היום לנועם שליט, אביו של החייל השבוי, ועדכן אותו בהתפתחויות הדרמטיות. "כשיהיה מה לשמוח, נשמח", אמר אביו של החייל לכלי התקשורת הרבים שהגיעו הערב למאהל המחאה שהקימה המשפחה ביוני 2010 והוסיף כי "אנחנו מעודכנים במגעים, אך עדיין לא יודעים שום דבר חדש. אנו ממתינים להתפתחויות".

בכירים בלשכת ראש הממשלה אמרו מוקדם יותר הערב כי הושגה עסקה לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט. "נפתח חלון הזדמנויות קצר מועד שיאפשר אולי להחזיר את גלעד שליט הביתה", מסרו הבכירים. "החלון נפתח על רקע הסכנה לקריסת המשטרים במזרח התיכון ועליית כוחות קיצוניים והחשש שמאוחר יותר החזרתו של גלעד שליט תהיה בלתי אפשרית". דובר הזרוע הצבאית של החמאס אישר כי הושגה העסקה.

אבו עוביידא, דובר הזרוע הצבאית של החמאס, אמר לעיתונאים בעזה כי "זו העסקה הראשונה שמתקיימת על פי כל התנאים שהציב החמאס. יש לנו את כל הפרטים אבל לא נמסור אותם בשלב זה. ישוחררו אסירים השפוטים למאסרי עולם מירושלים ומקרב ערביי ישראל".

8 מתוך 8 |
פדווא ברגותי, אשתו של מרוואן שישאר בכלא הישראליצילום: דניאל בר-און
1 מתוך 8 |
נועם שליט על גג ביתו, היוםצילום: גיל אליהו
2 מתוך 8 |
אביבה שליט בבית המשפחה במצפה הילה, היום

אבו מוג'האד, דובר ועדות ההתנגדות העממית בעזה, הארגון שביצע את החטיפה, אמר כי השגת עסקה לחילופי אסירים תיעשה תוך ימים, תוך ביצוע "תנאי הוועדות". גורם מצרי בכיר אמר הערב ל"הארץ" כי  "לאחר 64 חודשים של משא ומתן קשה, הצלחנו להשלים את העסקה. מדובר במשימה קשה מאוד שכללה אלפי שעות של שיחות".

גורמים בקהיר אמרו עוד שהעסקה התגבשה בימים האחרונים וייתכן שגם אילן גרפל העצור במצרים מזה ארבעה חודשים ייכלל בה, יחד עם אסירים מצרים הכלואים בישראל. גורמים הפעילים למען האסירים הפלסטינים אמרו הערב כי בימים האחרונים היו דיווחים על התקדמות משמעותית גם בקרב האסירים עצמם. לדבריהם זו אחת הסיבות שאסירי החמאס לא הצטרפו לשביתת הרעב שהכריזו האסירים.

שלשום דיווחו כלי תקשורת מצריים כי מטוס פרטי ובו בכיר ישראלי נחת בקהיר ונכנס למצרים, ללא החתמת דרכוניהם של אנשי המשלחת. דיווחים אחרים סיפרו באחרונה כי המתווך הגרמני לעסקת החייל החטוף גלעד שליט, גרהארד קונרד, בא לפני כמה ימים לקהיר.

לאחרונה צומצם באופן משמעותי הפער בין חמאס לישראל באשר למספר האסירים שישראל דורשת לגרש מהגדה לאחר שחרורם. תחילה דרשה ישראל לגרש קרוב למחצית מרשימת ה-450 האסירים שחמאס הציג, אולם לאחרונה מסרו המצרים כי ישראל הקטינה את המספר והוא עמד עד לא מכבר על כ-70-80 אסירים.

אולם על פי הגורמים המצריים ההתקדמות חלה גם בנושא האסירים הנחשבים למסוכנים ביותר שעד כה ישראל סירבה לשחרר לחלוטין, וגם מספרם נאמד בכמה עשרות. במקביל נראה כי גם החמאס מגלה גמישות באשר למספר האסירים שהוא מוכן לגירושם וכעת מסכים לעיקרון שכמה עשרות אסירים לא ישובו לבתיהם בגדה אלא יגורשו לעזה או לחו"ל.

השתתף בהכנת הכתבה: עוז רוזנברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ