גלעד שליט, 1934 ימים בשבי החמאס

ב-25 ביוני 2006 נפל גלעד שליט, חייל שריון בשבי החמאס. חמש שנים של מחאה וויכוח ציבורי עשויות להגיע עתה לסיומן

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

1934 ימים חלפו מאז נפל גלעד שליט בשבי החמאס ב-25 ביוני 2006. שליט, תושב מצפה הילה שירת בגדוד 71 של חטיבה 188 בחיל השריון כשטנק המרכבה בו תפקד כתותחן הותקף בשעת בוקר מוקדמת ליד כרם שלום בידי חוליית מחבלים מוועדות התנגדות העממית. שניים מאנשי צוותו נהרגו בהתקפה ואילו שליט הוצא מתאו ונלקח לרצועת עזה.

בעקבות חטיפת שליט, יצאה ישראל למבצע קרקעי נרחב ברצועת עזה ופתחה במגעים לשחרורו. צה"ל עצר עשרות מראשי חמאס בגדה שלטענת חמאס היו אמורים לשמש "קלפי מיקוח" בעסקה העתידית לשחרורו.

בספטמבר 2006, צצו דיווחים ישראליים ופלסטיניים על התקדמות במשא ומתן לשחרור שליט, בניצוחו של המתווך מטעם ראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט, עופר דקל ובתיווך מצרי. באוקטובר 2006 הצעת פשרה קטארית המוצגת לפלסטינים קשרה בין פיוס פנים פלסטיני בין החמאס לפתח, להקמת ממשלת אחדות לשחרורו של שליט.

חודשיים מאוחר יותר, בדצמבר 2006, פרסם נועם שליט מכתב לבנו בעיתון הפלסטיני "אל-קודס" היוצא לאור בירושלים. "בננו גלעד, תהיה חזק ואיתן, אל תישבר", כתב אביו של החייל החטוף. בינואר 2007, דיווחה צמרת החמאס על התקדמות משמעותית במגעים לקראת חילופי שבויים, ועל הסכמה לעקרונות ההצעה הישראלית שהועברה באמצעות מפקד המודיעין המצרי הגנרל עומר סולימאן.

השנים בשבי. לחצו להגדלה

באוגוסט 2007, לאחר תקופת קיפאון של חודש וחצי, חודשו המגעים בין ישראל לחמאס באמצעות מתווכים מצרים. ארבעה חודשים לאחר מכן, בעקבות הצעה חדשה שהעביר החמאס, פורצת מחלוקת בין המתווך עופר דקל לבין ראש השב"כ יובל דיסקין לגבי שחרור אסירים "עם דם על הידיים". ביוני 2007 פרסמו החוטפים קלטת שמע של שליט בה הוא נשמע מתחנן אל ממשלת ישראל להשיבו.

הטנק ממנו נחטף גלעד שליטצילום: אדרי לימור

באפריל 2008 אומר ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל כי גלעד שליט "חי ומטופל היטב". ביוני אותה שנה, ערב השגת הסכם הרגיעה בין ישראל לחמאס, עתרו בני משפחת שליט לבג"ץ נגד הרגיעה אולם העתירה נדחית.

לאורך כל תקופת שביו, לא ביקרו את גלעד שליט נציגי הצלב האדום, אך משפחתו קיבלה ממנו קלטת בקולו ושלושה מכתבים שמוכיחים כי הוא חי. המכתב האחרון הועבר ביוני 2008.

אביבה שליט באוהל המחאה באוגוסט השנהצילום: סלמן אמיל

בדצמבר 2008 יצאה ישראל למבצע עופרת יצוקה ברצועת עזה. בתום המבצע הועבר למשפחתו של שליט מסר, בתיווך צרפתי, לפיו הוא עדיין חי. בפברואר 2009, אישר הקבינט לכרוך את פתיחת המעברים לרצועת עזה בשחרור שליט. כמה ימים אחר כך העבירה ישראל לחמאס רשימת אסירים חדשה, אך החמאס דחה אותה.

במארס 2009 לקראת יום האלף לחטיפה, עברה משפחת שליט למאהל המחאה שהוקם מול מעון ראש הממשלה בירושלים. כהונת ממשלת אולמרט השתיימה ללא הסכם להשבת שליט, על אף מאמצים ברגעיה האחרונים. בהודעה שפרסם החמאס לאחר פיצוץ המגעים נאמר כי "ישראל קיבלה רגליים קרות". לעומת זאת ישראל טענה כי "החמאס הקשיח את עמדתו וחזר בו מההבנות אשר גובשו במהלך השנה האחרונה והעלה דרישות קיצוניות".

ב-16 ביוני 2009, העביר נשיא ארה"ב לשעבר ג'ימי קרטר לחמאס מכתב לגלעד ממשפחתו. לאחר פגישה שקיים עם ראש ממשלת חמאס איסמעיל הנייה אמר קרטר כי "התרשמתי שגלעד חי ובריא".

באוקטובר 2009 פורסמה קלטת וידאו בה פנה שליט למשפחתו ולראש הממשלה בבקשה לשחררו בין היתר, אמר שליט בסרטון כי "אני מחכה כבר תקופה ארוכה ליום שבו אשתחרר ומקווה שהממשלה הנוכחית, בראשות בנימין נתניהו, לא תבזבז כעת את ההזמנות להגיע לסיכום העסקה וכתוצאה מכך אוכל סוף-סוף להגשים את חלומי ולהשתחרר".

בדצמבר 2009 התכנס פורום השביעייה לדיון בהצעה לשחרורו של שליט. המשפחה הפגינה מול משרד ראש הממשלה אולם הישיבה הסתיימה ללא תוצאות. באפריל 2010 פנה נועם שליט במכתב אישי לחאלד משעל ודרש ממנו לאשר את הצעתה האחרונה של ישראל.

במאי 2010 האשים סגן יו"ר הלשכה המדינית של החמאס, מוסא אבו מרזוק, כי המתווך הגרמני לא נהג בהגינות והסתיר פרטים. הוא הודיע כי המשא ומתן מוקפא והאשים את ישראל בקפאון.

ארבע שנים לאחר נפילתו בשבי, יצאה משפחת שליט לצעדת מחאה ממצפה הילה לירושלים. אלפי בני אדם ליוו את בני המשפחה. ראש הממשלה, שהתייחס למחאה המתרחבת אמר אז כי "מעשה נמהר, באובדן שיקול הדעת - אנו עלולים לחזור על טעויות העבר ולהביא על עצמנו סכנה גדולה מאוד. מדינת ישראל מוכנה לשלם מחיר כבד תמורת שחרורו של גלעד שליט. אבל היא איננה יכולה לומר: 'בכל מחיר'. זאת האמת ואני אומר אותה כאן".

באפריל 2011 סיים את תפקידו חגי הדס, השליח הישראלי במגעים לשחרורו של שליט ועופר דקל מונה תחתיו. ביוני 2011 אמר נתניהו כי בכוונתו להפעיל לחץ על אסירי החמאס וכי "נגמרה החגיגה של הטרוריסטים בבתי הכלא בישראל".

לפני שלושה וחצי חודשים בעצחרת לציון חמש שנים לנפילתו של גלעד שליט בשבי תקפו בני משפחת שליט את ראש הממשלה על הקפאון במגעים. "הנזק שנתניהו גורם למדינה במניעת הצלתו של החייל גלעד שליט גדול בהרבה בפגיעה במורל העם", אמר אז נועם שליט.

בחודש אוגוסט דווח בכלי התקשורת כי חאלד משעל הגיע לקהיר לדון בעסקת שליט אולם גם אז לא הושגה פריצת דרך משמעותית. בימים האחרונים דווח על צמצום הפערים בין הצדדים והיום הודיע ראש הממשלה: "עמדתי במצוות פדיון שבויים".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ