בנימין נתניהו בממשלה: עמדתי במצוות פידיון שבויים

"אמרתי למשפחת שליט: 'אני מחזיר לכם את הילד שלכם'", אמר רה"מ בפתח ישיבת הממשלה בה הודיע על חתימת העסקה לשחרור החייל החטוף

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

"בימים הקרובים נחזיר את גלעד לחיק הוריו אביבה ונועם, לאחיו יואל, לאחותו הדס ולסבו צבי ולכל עם ישראל", כך הבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאום בפתיחת ישיבת הממשלה.

"לפני שנתיים וחצי עם הקמת הממשלה לקחתי על עצמי כמשימה ראשונה במעלה להחזיר את גלעד לחיק עמו לחיק משפחתו ולהחזירו בריא ושלם. גלעד שליט שהה במשך חמש שנים בשבי אכזרי ביותר ולא ידענו מה מצבו. הצעד הראשון שעשיתי ואישרנו בממשלה היה להביא קלטת וידיאו שבה נראה גלעד, ואנחנו כולנו נשמנו לרווחה כי ראינו אותו מתפקד פיזית, גופנית וקוגניטיבית, ידענו שהוא בריא ושהוא חי. התייחסתי לקלטת הזאת כמעין פוליסת ביטוח, כי זה חייב את החמאס בפני הקהילה הבינלאומית לשמור עליו חי והיה ברור כי זהו הצעד הראשון. המשימה העיקרית שהועמדה בפנינו היתה להחזיר את גלעד בריא ושלם, המשימה הקשה ביותר. זה היה מו"מ ארוך ומתיש, וחרף על המאמצים לא הצלחנו.

"לא היה יום שלא ניסינו להחזיר את גלעד הביתה בכל דרך אפשרית, אבל גם זה לא הצליח. בשבועות האחרונים חודש המו"מ בקהיר בתיווך ממשלת מצרים. ההנחיה שלי לצוות היתה לשמור על העקרונות במסגרות שחשובות לביטחון ישראל ולמדינת ישראל, אותן אפרט בישיבת הממשלה.

רגע השיא של נתניהו? הצטרפו לדיון בפייסבוק

"קיים מתח מובנה בין הרצון להחזיר חייל חטוף הביתה לבין שמירה על ביטחון מדינת ישראל. יש לנו מחויבות עזה לשמור על שני הדברים הללו – זו האחריות הכפולה שלי כראש ממשלה.

"אני מביא בפני הממשלה את ההסכם שמבטא את האיזון הזה. לבי עם נפגעי משפחות הטרור, אני מבין את סבלם ואת מצוקתם כי אני אחד מהם, אבל מנהיגות נבחנת ברגעים אלה - ביכולת לקבל החלטות קשות אבל נכונות. אני מאמין שהגענו להסכם הטוב ביותר שהניתן להשיג בעת הזו.

"אינני יודע אם העתיד הקרוב יאפשר או היה מאפשר לנו להשיג הסכם טוב יותר, או הסכם בכלל .ייתכן מאוד שחלון ההזדמנויות הזה שנוצר בנסיבות הזמן היה נסגר סופית ולא היינו משחררים את גלעד כלל.

"היום סוכם ההסכם סופית, שני הצדדים חתמו עליו. אני רוצה להודות למזכיר הצבאי שלי, לראש השב"כ לשליחי האישי דוד מידן ולקודמו חגי הדס. ואני מבקש להודות לצוות שמלווה אותנו בכל השנים הללו, לצה"ל. מבקש להודות למתווך הגרמני, לקנצלרית אנגלה מרקל שתמכה בשליחותו. אני מבקש להפנות תודה מיוחדת לממשלת מצרים ולגופי המודיעין שלה שסייעו רבות בתיווך השגת ההסכם שלפנינו. הבוקר הזמנתי לביתי את נועם שליט ושוחחתי בטלפון עם אביבה והסבא צבי, אמרתי להם שאני מקיים את הבטחתי ואני מחזיר להם את הבן והנכד הביתה אמרתי להם: 'אני מחזיר לכם את הילד שלכם'. אני שמח שעמדתי במצווה של פדיון שבויים והחזרתי את גלעד שליט לחיק משפחתו ולעמו. עם ישראל עם מיוחד שערב זה לזה, כמו שאמרו חכמנו 'כל המציל נפש אחת בישראל, כאילו מציל עולם שלם'".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ