אחראים לרצח מאות ישראלים

איברהים חאמד, עבדאללה ברגותי ומרוואן ברגותי לא ישוחררו

כך הודיע הלילה ראש השב"כ. גם ראש החזית העממית אחמד סעדאת, שתיכנן את רצח השר רחבעם זאבי, יישאר בכלא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש השב"כ, יורם כהן, הבהיר הלילה (שלישי) כי בכירי הזרוע הצבאית של חמאס בגדה - עבדאללה ברגותי, איברהים חאמד, עבאס סייד ואחרים לא ישוחררו מהכלא. גם ראש החזית העממית אחמד סעדאת ובכיר הפתח מרוואן ברגותי לא ישוחררו.

השם הבולט והנכבד ביותר ברשימה האסירים שחמאס דרש הוא איברהים חאמד, ראש הזרוע הצבאית של החמאס בגדה. שחרורו של חאמד נחשב כקו אדום של שירות הביטחון הכללי, שם רואים בו אדם מסוכן ביותר, בעל יכולות מנהיגות, חזון, יצירתיות, והוצאה לפועל. במארס 2009, הוא היה ברשימה שאולמרט סירב לשחרר, מכיוון שהוגדר כ"פורץ דרך בטרור האסטרטגי. מוקד ידע. מודל מסוכן ביותר לחיקוי".

"פורץ דרך בטרור האסטרטגי. מוקד ידע. מודל מסוכן ביותר לחיקוי", איברהים חאמד. צילום: תומר אפלבאום

חאמד, נמוך קומה, קשוח ואכזרי, נולד ב-1965 בכפר סילוואד, בו נולד גם חאלד משעל. על פי המידע שהצטבר בעשרים השנה האחרונות בשב"כ, משנת 1989 נכנס לפעילות בזרוע הצבאית של החמאס. בתחילה היה עוזרם של האחים עאדל ועימאד עוודאלה, שחוסלו בשנת 1998. לאחר מכן ניהל את חקירת חיסולם ורצח את המשת"פ שהוביל אותם למקום בו נורו על ידי הימ"מ. מאז ירד למחתרת. עם פרוץ האיניתיפאדה השנייה, החל לארגן חוליות טרור ממודרות, מתוחכמות, שביצעו פיגועים קשים בלב ישראל. חאמד חיפש לפגוע במטרות אסטרטגיות, ודאג לארגן פיגועים כפולים, באתרי תשתית ובמקומות בולטים. הוא התנזר מאימייל, לא יצא ממקום המסתור שלו והעביר את הוראותיו באמצעות שליחים. למרות מאמצים עילאיים, השב"כ לא הצליח לאתר אותו. ב-2003, הרס צה"ל את ביתו בסילוואד וגירש את אשתו ובנותיו לירדן. זה לא עזר. השב"כ מייחס לו רצח של 90 ישראלים.

בין היתר, הוא אחראי לפיגוע במומנט, באוניברסיטה העברית, בקפה הלל, בטרמפיאדה בצריפין, בכיכר ציון בירושלים, וכן פיגועי ירי בגדה. במאי 2006 נתפס אך לא הודה בחקירה. כאשר היה נראה לו שאחד החוקרים רשם משהו שלא אמר, קרע את הדף בשיניו. מאז נכנס לכלא, השב"כ טוען כי חאמד ממשיך לתכנן טרור, בין היתר פיגוע חטיפה שלא צלח בצומת רימונים, לפני שנה. בשל כך, הוא נמצא בבידוד מוחלט. חאמד הוא טיפוס נערץ. במהלך משפטו, כאשר קראו למשפחה שלו במיקרופון להכנס לאולם. עשרות השוהים במקום רצו אליו ונישקו את ידיו. החל משבוע שעבר, הוא שובת רעב. ביום ראשון, הגיע חאמד לבית המשפט הצבאי בעופר, למשפטו שעדיין מתנהל. לאחר שהתעניין בשלום אמו, החל לנהל, מול עיני השופטים, את ענייני אסירי חמאס באמצעות אחיו, והעביר הנחיות לטיפול פרטני באסירים.

מוכנים לשלם את המחיר? הצטרפו לדיון בפייסבוק

עבדאללה ברגותי, נשפט ל-67 מאסרי עולםצילום: גיל אליהו

שם מרכזי נוסף הוא שותפו של חאמד, עבדאללה ברגותי. יליד 72' בכוויית, למד הנדסה בדרום קוריאה והגיע לשטחים בעקבות נישואיו לבת הכפר בית רימא. ברגותי הוא טיפוס חלש אופי, רברבן. מהר מאוד, גילו בחמאס את יכולותיו כמהנדס, והוא החל לייצר מטענים מתוחכמים וקטלניים. הוא ייצר את המטענים שהתפוצצו בשפילד קלאב, באוניברסיטה העברית, במומנט, בכיכר ציון, בקו חמש בתל אביב. בתחילה אמרו בשב"כ שהם "לא ראו כאלה עד עכשיו". במקביל למטענים שייצר, העביר קורסים לאחרים בייצור מטענים. בשב"כ חוששים שאם ישוחרר, יעביר את הידע לאחרים. נכון להיום, אין בגדה מומחים ליצור מטענים. ב-2004, הורשע ברגותי ברצח 66 ישראלים ונגזר ל-67 מאסרי עולם. זהו מספר מאסרי העולם הגדול ביותר שאי פעם נגזר בישראל. ברגותי נמצא בבידוד מוחלט מאז מעצרו. לאחרונה, טען שהשתגע, וביקש לראות את משפחתו ולצאת מבידוד.

שותף נוסף של חאמד וברגותי הוא מוחמד עראמן, שגייס את חוליית סילוואן שביצעה בפועל את הפיגועים, תדרך אותם, והעביר להם את המטענים.

אסיר חמאס נוסף בכלא שישראל לא הייתה מוכנה לשחרר עד עתה הוא חסן סלאמה מעזה. לאחר חיסולו של יחיא עיאש, תכנן יחד עם מוחמד דף פיגועי נקמה. הוא הגה ויזם פיגוע כפול, מקביל, בטרמפיאדה באשקלון ובקו 18 בירושלים. שבוע לאחר מכן, היה אחראי לפיצוץ נוסף בקו 18. הוא הורשע ברצח 46 ישראלים. מאז מעצרו הוא יושב בבידוד מוחלט. הוא נחשב לדמות נערצת בעזה, מדור המייסדים של הזרוע הצבאית. הוא אף חותן למקומית כאקט סימבולי. בכלא יושב גם מגייס המתאבדים למשימה, מוחמד אבו ורדה, שגם אותו ישראל סירבה לשחרר.

נשפט לחמישה מאסרי עולם, מרוואן ברגותיצילום: מוטי קמחי

מאותה תקופה, נמצא בכלא גם מועטף בלאל משכם, שהיה חלק מתשתית החמאס שהוציאה לפועל את הפיגוע הכפול בשוק מחנה יהודה והמשולש במדרחוב בירושלים ב-1997. הוא שפוט ל-26 מאסרי עולם. לבלאל ידע רב ביצור מטעני חבלה. השב"כ סירב בתוקף לשחררו.

אסיר חמאס בולט נוסף הוא יחיא סנוואר מעזה. סנוואר הוא מייסדי החמאס, נעצר ב-1998 ושפוט על רצח משתפי"ם. הוא נחשב מנהיג אסירי חמאס בכלא, שהכנסתו לבידוד לאחרונה היתה מהזרזים לשביתת הרעב בכלא. אחיו מוחמד, הוא מחוטפי גלעד שליט. בעבר פורסם כי מוחמד מתעקש על שחרור אחיו.

בעבר, סירבה ישראל לשחרר גם את ראאד חוטרי, שהיה ראש תשתית החמאס בקלקיליה. חותרי גייס את המתאבד לפיגוע בדולפינריום ב-2001, שרצח 21 איש. גם ג'אמל אבו היג'א, שהיה ראש הזרוע הצבאית של חמאס במחנה פליטים ג'נין, והוציא לפועל שורת פיגועים ביניהם מסעדת סבארו והדולפינריום, השב"כ סירב לשחררו.

נאסר עוויס, האחראי לפיגעו בסי-פוד מרקטצילום: מוטי קמחי


מרוואן ברגותי, יליד 1958, היה פעיל שטח בולט בפתח, וחבר המועצה המחוקקת הפלסטינית. החל מפרוץ האיניתיפאדה, הוביל שורת פיגועים בשטחים. הוא התנגד לפיגועים בישראל. בשנת 2002 נעצר, והועמד לדין בבית המשפט המחוזי בתל אביב. הוא סירב לשתף פעולה עם בית המשפט, ונשפט לחמישה מאסרי עולם, בגין הוראות שנתן לרצח חמישה ישראלים. בכלא יושב גם פקודו, נאסר עוויס, שנגזרו עליו 14 מאסרי עולם בגין הפיגוע בסי פוד מרקט ובאולם השמחות ארמון דוד בחדרה.

אחמד סעדאת, נולד ב-1953 באל בירה. מגיל צעיר נכנס לפעילות טרוריסטית במסגרת החזית העממית. הוא נעצר שש פעמים, בטרם ירד למחתרת בשנת 1994. הוא הוציא לפועל מספר פיגועים, בטרם התמנה למזכ"ל החזית העממית לאחר חיסולו של אבו עלי מוסטפא בידי ישראל. כנקמה, הורה לחסל אישיות ישראלית בכירה. בסופו של דבר, הוחלט לחסל את השר רחבעם זאבי. סעדאת נמצא בבידוד ושובת רעב. בכלא יושבים גם שותפיו למעשה עאהד ע'ולמה ממחנה פליטים בלאטה ראש הזרוע הצבאית של החזית עממית, מג'די רימאווי שתכנן לפרטי פרטים את הרצח, וכן חמדי קורען ובאסל אסמר שירו בפועל בזאבי.

שם בעייתי אחר, שאינו ראש תשתית אך שחרורו יהיה בעייתי ביותר הוא ראאד שייך מעזה. שייך הוא השוטר הפלסטיני שעצר במחסום פתע את ואדים נורזיץ ויוסי אברהמי באוקטובר 2000, הוביל אותם לתחנת המשטרה, היכה את אברהמי, ונתן את האות להמונים לבצע בהם את הלינץ' הברברי. שני שופטים ביקשו לגזור עליו עונש מוות, אך בשל דעת יחיד, הוא נשפט למאסר עולם אחד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ