גלעד שליט בדרך הביתה

הממשלה אישרה את עסקת שליט: 26 שרים תמכו, שלושה הצביעו נגד

1,935 ימים ולילות לאחר שנחטף בידי חמאס, החליטה הלילה ממשלת ישראל לאשר עסקה לשחרור החייל גלעד שליט ולפיה בשלב הראשון ישוחררו 450 אסירים, מתוכם 280 שנשפטו למאסר עולם. השרים ליברמן, לנדאו ויעלון התנגדו. ראש השב"כ: "לא היתה אופציה צבאית לשחרר את שליט"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ממשלת ישראל אישרה הערב את העסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט. 26 שרים הצביעו בעד, מול שלושה מתנגדים - שר החוץ אביגדור ליברמן, שר התשתיות עוזי לנדאו והשר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון.

השר לנדאו שכאמו ר התנגד לעסקה אמר כי "העסקה הזו היא ניצחון גדול לטרור". לדבריו, "על צד אחד של המאזניים שקלת את גלעד שליט, החייל הישראלי שנחטף משום שבכל השנים שלפניו היו רבים המחבלים ששוחררו ויצרו תמריץ לחטיפתו. מול זה אתה יודע,  כי אם בעקבות העסקה הזו ישוחררו מחבלים רבים יש תמריץ עצום לרצח ישראלים ולחטיפות נוספות".

נועם ואביבה שליט אמרו לאחר אישור העסקה כי "מבחינתנו העניין יסגר כאשר נראה את גלעד מגיע הביתה, יורד במדרגות אל תוך הבית, אז אנחנו נוכל להגיד שהמעגל נסגר". משפחת שליט ביקשה להודות לראש הממשלה בנימים נתניהו על אישור העסקה. "אנחנו מבקשים לברך את ראש הממשלה על ההחלטה האמיצה ועל המנהיגות שגילה, למרות הזמן הרב שעבר ולמרות שהוא בעצם ראש הממשלה השני מאז שגלעד נפל בשבי. בסופו שלדבר למרות הזמן הרב הוא הצליח לעשות אתזה ועל כך אנחנו מברכים".

חגיגות לשחרורו של שליט, אמשצילום: אמיל סלמן

מאז שעות הערב דנה הממשלה במתווה העסקה שגובשה בשבועות באחרונים. ראש השב״כ יורם כהן הציג לשרים את מתווה העסק ולפיו בשלב הראשון של העסקה ישוחררו 450 אסירים פלסטינים, מתוכם 280 כאלה שנשפטו למאסר עולם. 110 אסירים ישוחררו לבתיהם בגדה המערבית ובמזרח ירושלים, מתוכם 55 אנשי חמאס והשאר אנשי פתח וארגונים אחרים.

131 אסירים תושבי עזה ישוחררו לבתיהם ובהם בכירים רבים בחמאס. 203 אסירים יגורשו מהגדה המערבית. 40 מתוכם לחוץ לארץ והשאר לעזה. 6 אסירים שהם ערבים אזרחי ישראל מבוגרים שכלואים שנים רבות ישוחררו גם כן לבתיהם. 27 אסירות ישוחררו גם כן. המחבלות הכבדות אחלם תמימי ואמנה מונא יגורשו והשאר ישוחררו לבתיהן. בגל השני בעוד חודשיים ישוחררו 550 אסירים שאת זהותם תקבע ישראל.

ראש השב"כ יורם כהן אמר בתדרוך לכתבים כי בכירי הזרוע הצבאית של חמאס בגדה - עבדאללה ברגותי, איבראהים חאמד, עבאס סייד ואחרים לא ישוחררו מהכלא. גם ראש החזית העממית אחמד סעדאת ובכיר הפתח מרואן ברגותי לא ישוחררו.

ראש השב"כ ציין בתדרוך כי ישראל לא נתנה לבכירי חמאס כל התחייבות כי לא תפגע בהם אחרי שחרורם. עם זאת, מחצית מהמשוחררים לגדה המערבית – כ-50 איש - יהיו תחת מגבלות ביטחוניות כולל מניעת יציאה מהגדה ואף מהערים בהן הם מתגוררים. כהן אמר כי חמאס הסכים החל מחודש יולי האחרון להגמיש את עמדותיו. הוא הודה כי השב"כ תמך בעסקה כיוון שלא היתה כל דרך לשחרר את שליט במבצע צבאי.

״לגופי הביטחון יש קושי רב עם השחרור הזה״, אמר כהן. ״יותר קל לי להיות קשוח. לא היתה לנו אפשרות או דרך פעולה טובה יותר לשחרר את שליט ולכן תמכנו בעסקה. זו לא עסקה טובה, אבל מצד שני, אם רוצים להביא אותו הביתה זו הדרך היחידה. המתנה נוספת לא היתה מביאה בהכרח עסקה טובה יותר״. כהן הוסיף: ״חמאס נאלץ להתגמש במקביל אלינו. מה שקורה בסוריה יצר חוסר יציבות וצורך בגיבוי מצרי. הלחץ על הכלואים יצר אפקט מסוים״.

בפתח ישיבת הממשלה אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו כי "בימים הקרובים נחזיר את גלעד לחיק הוריו אביבה ונועם, לאחיו יואל, לאחותו הדס ולסבו צבי ולכל עם ישראל". לדבריו, "היום סוכם ההסכם סופית, שני הצדדים חתמו עליו".

במקביל, התייחס הערב ראש הלשכה המדינית של חמאס להשגת העסקה לשחרורו ואמר כי 1,000 אסירים ו-27 אסירות צפויים להשתחרר מבתי הכלא בישראל. לדבריו, "בתוך שבוע ישוחררו 450 אסירים, ולאחר חודשיים ייצא לפועל השלב השני בו ישוחררו 550 אסירים". לדבריו, בין היתר ישוחררו גם 315 המרצים מאסר עולם, וכן כל הנשים הכלואות.

משעל הוסיף כי "העסקה הזו היא הישג גדול עבור האסירים שלנו. הצלחנו להגיע להסכם שיביא לשחרור של אחינו ואחיותנו, בעבור לוחם אחד בלבד, תמורת אלף בני אדם שנחטפו ונעצרו ללא שום סיבה. אנשים שנלחמו נגד הכיבוש.

משעל הדגיש כי "העסקה חשובה מאוד, מאחר שהיא כוללת אסירים מהגדה המערבית, מעזה, מירושלים, ערבים ישראלים ורמת הגולן. זה בעצם ביטוי לאחדות הלאום הפלסטיני. זהו עם אחד, דם אחד, הקרבתו אחת, אחריותנו ככוח הלוחם הוא לאחד".

ראש הלשכה המדינית של החמאס התפאר כי "זוהי העסקה הגבוהה שהושגה עבור חייל אחד. האסירים הללו יחזרו למשפחותיהם ולמאבק שלהם". משעל הדגיש גם כי ארגונו יוסיף לנקוט במהלכים צבאיים כדי להביא לשחרורם של כל האסירים שלא ישוחררו בעסקה הנוכחית. "כפי ששחררנו 1,027 אסירים - נשחרר את כולם. הנהגת ההתנגדות הפלסטינית מבטיחה זו. אני אומר למשפחות: כפי שבני עמנו חוגגים את השחרור גם אתם תחגגו בקרוב", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ