פרשנות

הפעם זה אמיתי

פעם אחר פעם הבהירו באחרונה בכירים מצריים שהפער בין ישראל לחמאס מצטמצם. כעת נראה שנכונות הצדדים להפגין גמישות סללה הדרך לעסקה

עמוס הראל ואבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים13
עמוס הראל ואבי יששכרוף

ביום ראשון הקרוב, 16 באוקטובר, ימלאו 25 שנה לנפילתו בשבי של הנווט רון ארד. המהלך שהוביל ראש הממשלה בנימין נתניהו, ששיאו בישיבתה הלילית של הממשלה אמש, נועד לוודא שגורלו של החייל החטוף גלעד שליט לא יהיה כגורל ארד. אם לא יחולו תקלות של הרגע האחרון, נראה ששליט יוכל לשוב הביתה בתוך ימים מעטים, אחרי יותר מחמש שנים בשבי.

דיווחים אופטימיים על עסקה קרובה בפרשת שליט, בעיקר בעיתונות הערבית, הופיעו חדשים לבקרים בחמש השנים האחרונות. הפעם, קיים יסוד מוצק למדי לאופטימיות. ההבדל המהותי הוא בכוונת הצדדים, כיוון שהמתווה העקרוני של העסקה היה ידוע כבר חודשים אחדים לאחר נפילתו של שליט בשבי: שחרור 450 אסירים פלסטינים "כבדים", עם העברת שליט לחניית ביניים במצרים ובמקביל לשובו הביתה לישראל; לאחר מכן, בטווח ביטחון, שחרור עוד 550 אסירים שתבחר ישראל, אשר יוצג כמחווה לשלטון המצרי.

מפרטים ראשונים שדלפו על העסקה אמש, נראה שכל אחד מן הצדדים הסכים להתפשר בנקודה הבוערת ליריבו. ישראל צמצמה את מספר האסירים שהיא עומדת על גירושם לחו"ל ולעזה, במקום לשוב לבתיהם בגדה המערבית. החמאס הסכים לוותר על שחרורם של כמה מהבכירים שבין המחבלים שלו, ובהם הסמלים הגדולים: עבדאללה ברגותי, איברהים חאמד, עבאס א-סייד, אחמד סעדאת ומרוואן ברגותי. כעת יעסוק כל צד במינוף העסקה באוזני הקהל הביתי שלו: יבהיר את נחישותו, את דבקותו בעקרונותיו וידגיש את הוויתורים שסחט מן היריב.

הבעיה של השב"כ

נועם ואביבה שליט. "ידענו שאסור להתלהם" צילום: אי-אף-פי

נתניהו בא אמש לישיבת הממשלה במידה רבה של ביטחון. כל סקרי דעת הקהל מצביעים על תמיכה ציבורית רחבה בהסכם, גם במחיר שחרור מרצחים. עם הרוח הגבית שהעניקו לו ערוצי הטלוויזיה, בשידורים נרגשים, לא היתה לו סיבה ממשית לדאוג. מעטים השרים שיוכלו להתייצב נגדו בנסיבות כאלה.

במידת מה, לפחות, גם ראשי זרועות הביטחון לצדו. הרמטכ"ל בני גנץ הוזמן לישיבה כדי לומר לשרים שצה"ל מחויב להחזרת החייל שנחטף בעת מילוי משימתו, ולו במחיר כבד. ראש השב"כ הקודם, יובל דיסקין, הציג התנגדות נחושה לחלק מהוויתורים שנדרשו בעסקה, עד לסיום כהונתו במאי האחרון. נראה שההגמשה המסוימת בעמדת החמאס בשבועות האחרונים תאפשר לראש השב"כ החדש, יורם כהן, לספק חותמת כשרות ביטחונית לעסקה. כהן אמר במסיבת העיתונאים אמש כי בהעדר דרך אלטרנטיבית לשחרור שליט, לא היה מנוס מחתימת העסקה בנסיבות שנוצרו.

מכאן והלאה, זו באמת תהיה בראש ובראשונה הבעיה של כהן. גם לאחר גירוש הבכירים מהגדה, יחזרו מאות מחבלים לשטח. לרשות הפלסטינית אמנם יהיה אינטרס משלה לעקוב אחריהם ולמנוע את חידוש הפיגועים, אבל ניסיון העבר - מעסקת ג'יבריל, דרך עסקת טננבאום ועד שחרור אסירים שסיימו לרצות את עונשם בשנתיים האחרונות - מלמד שחלק ניכר מהם חוזר לתמונת הטרור, לרוב כשהוא מצויד בניסיון עודף שנרכש בבתי הכלא הישראלים. השב"כ וצה"ל ייכנסו למאבק הזה מעמדת יתרון, אחרי שנים של ריסוק תשתיות הטרור בגדה, אבל איש אינו יכול להבטיח שלא יתרחשו בשנים הבאות פיגועים שיבוצעו ביוזמת משוחררי עסקת שליט.

גלגל ההצלה של החמאס

פעם אחר פעם הבהירו בחודשים האחרונים הבכירים המצריים שהיו מעורבים בשיחות על עסקת גלעד שליט, כי הפער בין הצדדים מצטמצם. אולם שוב ושוב הם הזכירו גם את הצורך בהחלטות אמיצות, היסטוריות, של שני הצדדים. ואכן, נראה שנכונות של ממשלת ישראל ושל החמאס להפגין גמישות סללה את הדרך להשלמת העסקה.

על אף השמחה הברורה של משפחת שליט ושל אזרחי ישראל על שחרורו של גלעד, קשה להתעלם מהמחיר של העסקה הזו. פרטי ההסכם עדיין לא ברורים לגמרי, ובכל זאת, נראה שלאלפי תושבי רצועת עזה ותומכי חמאס היו אתמול סיבות טובות לצאת לרחובות ולחגוג. מנגד, "ההישג", כפי שכינה את העסקה ח'אלד משעל, רחוק מלהלום את הדרישות הראשונות של הארגון. לנוכח מצבו הפוליטי הקשה, נראה כי החמאס נאלץ לוותר ברבות מדרישותיו, ובכלל זה להסכים לגירושם של 203 אסירים אל מחוץ לגדה.

מצד אחד, החמאס צפוי להפיק רווח פוליטי מיידי מהשלמת העסקה בימים הקרובים. בעוד יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו-מאזן) הסתפק בצעדים מדיניים סמליים מהפנייה שלו לאו"ם, החמאס צפוי להוביל את חגיגות שחרורם של 1,027 אסירים - מחיר חסר תקדים בהיסטוריה של עסקאות השבויים של ישראל. משפחות האסירים יצולמו בכל כלי התקשורת הערביים, וחמאס יוציא תהלוכות ענק כדי לציין את ניצחונו.

מנגד, חמאס צפוי גם לספוג ביקורת על מה שמסתמן כוויתור הגדול מבחינתו: 203 אסירים משוחררים יגורשו מהגדה ורבים מאסיריו הבכירים יישארו בכלא. מדובר במספר חסר תקדים של מגורשים בעסקה שכזו, וניכר שהארגון נדחק לפינה ולכן הסכים בסופו של דבר לוויתור דרמטי.

ועדיין, מדובר בגלגל הצלה פוליטי עבור החמאס. מעמדו הידרדר בחודשים האחרונים, לא רק בגדה אלא גם בעזה. הסקרים הראו זאת, בעיקר לאחר פניית אבו מאזן לאו"ם. חמאס הפך לבלתי רלבנטי כמעט, והמצב בעזה לא הראה שום שיפור דרמטי. הסכם שליט וחגיגות הניצחון של הארגון צפויים לחלץ אותו מהבור הפוליטי העמוק שאליו צנח.

המנצחים הגדולים הנוספים בצד הערבי הם אנשי המודיעין המצרי. לא מתווך גרמני או אחר הצליחו להביא להשלמת העסקה, אלא דווקא המודיעין הכללי המצרי בראשות מוראד מוואפי, וסגנו שניהל את השיחות, הגנרל מוחמד איברהים. המודיעין המצרי ועמו הנהגת מצרים כולה הוכיחו כי ביכולתם עדיין להשלים מהלכים דרמטיים במזרח התיכון. ואולם ספק אם הצלחה זו יכולה להעיד במשהו על יכולתה של ההנהגה הנוכחית בקהיר להוביל מהלכים דרמטיים בתוך המדינה.

אם אכן תושלם העסקה, מגיעה מלה טובה למתווכים מגרמניה ומצרים ולשליחי ראש הממשלה למו"מ, עופר דקל וחגי הדס ומחליפם דוד מידן. מידן, בכיר המוסד עד לאחרונה, עשה בחודשים הללו מאמץ עצום לסגור את העסקה. המאמץ הזה לווה בגישה חדשה ובחשיבה יצירתית, שאמש נראה היה כי הביאו סוף סוף לתוצאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ