המושכים בחוטים |

הדמויות שמאחורי העסקה הגורלית

שלושה אנשי ביון ישראלים, קצין גרמני אחד וכמה בכירים מצרים הם שהביאו, בהליך ארוך ומורכב, להבשלתה של העסקה להחזרת שליט

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

שלושה אנשי ביון ישראלים, איש ביון גרמני אחד ומספר קציני ביון מצרים הם שעיצבו את העסקה לשחרורו של גלעד שליט. בחזית החמאס גיבשו את העסקה אחמד ג'עברי, מפקד גדודי עז א-דין אל קסאם, הזרוע הצבאית של הארגון, המהווה דמות דומיננטית שעל פיה יישק דבר. במקביל אליו פעל חאלד משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס, שניתב את המגעים ממקום מושבו בדמשק.

דמות מפתח נוספת בעסקה הוא איש הביון הגרמני גרהארד קונרד, המצוי במגעים בין ישראל לחמאס כמעט מהיום בו נחטף שליט לעזה. קונרד שיחק תפקיד מרכזי גם במגעים עם החיזבאללה, שבסופם הוחזרו גופותיהם של אלדד רגב ואודי גולדווסר ביולי 2008.

קונרד הוא קצין בכיר בשירות הביון הפדרלי של גרמניה (ב-נ-ד), ודרגתו מקבילה לדרגת קולונל. הוא למד ערבית בדמשק ונחשב אחד הבודדים בארגון הדוברים את השפה. הכשרה זו ייעדה אותו לשרת במחלקת המזרח התיכון של הארגון, וב-1998 הוא נשלח לשמש כנציגו הרשמי כדיפלומט בשגרירות בדמשק. מתוקף תפקידו הכיר את ראשי החמאס ובראשם חאלד משעל. מלבד זאת, היה אחראי על לבנון ונפגש עם בכירי החיזבאללה, בהם מזכ"ל הארגון חסן נסראללה.

עופר דקלצילום: עופר וקנין

במרוצת שירותו ערך מסעות דילוגים רבים בין דמשק, עזה, קהיר, תל אביב וערים באירופה. מדי פעם נשלח גם לניו יורק, כששימש כשליח מזכ"ל האו"ם לטיפול בהחזרת גופות החיילים החטופים בידי החיזבאללה. גם אשתו משמשת כקצינת ביון בשירות הביון הגרמני.

קונרד ממשיך מסורת של אנשי ביון גרמניים, שמאז אמצע שנות ה-90 מסייעים לישראל במאמצי תיווך לקראת עסקאות לשחרור שבויים או החלפת גופות. שני קודמיו היו ברנרד שמידטבאואר, ששימש כמתאם בין הקנצלר לשירותי הביון הגרמניים, וכן מחליפו ארנסט אורלאו, שמונה לאחר מכן לתפקיד ראש הב-נ-ד.

חגי הדס. פרש משום שלא קיבל גיבוי מהממשלהצילום: תצלום: תומר אפלבאום

בישראל ניהלו את המגעים עם קונרד והמצרים, שלושה מתווכים ישראלים: עופר דקל, חגי הדס וכיום דוד מידן. הם הוגדרו כנציגי ראש הממשלה למשא ומתן להחלפת שבויים. דקל היה בעברו סגן ראש השב"כ, ומשלא קודם לתפקיד ראש הארגון פרש לעסקים פרטיים. ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, הכיר אותו מתקופת כהונתו כראש מרחב ירושלים בשב"כ וביקש ממנו למלא את התפקיד. דקל היה זה שגיבש את עסקת החזרת הגופות מהחיזבאללה וגם את מתווה העסקה הנוכחית. העסקה הנוכחית, למעשה, כמעט זהה למתווה שהציג דקל.

לאחר פרישתו של אולמרט, מינה ראש הממשלה בנימין נתניהו את איש המוסד חגי הדס כמחליפו של דקל. הדס, ששימש בין היתר כראש אגף המבצעים "קיסריה" במוסד, פרש לפני כמה חודשים מתפקידו כמתווך לאחר שהבין כי הממשלה לא תעניק לו גיבוי פוליטי לקידום העסקה.

דוד מידן. יהנה מפירות ההצלחהצילום: ללא קרדיט

מי שמונה כמחליפו של הדס היה איש המוסד דוד מידן, ששימש במשך שנים כקצין איסוף באגף להפעלת סוכנים "צומת", ובתפקידו האחרון כראש "תבל", האגף לתיאום וקישור בין המוסד לשירותים חשאיים עמיתים. מתוקף תפקידו הוא הכיר את ראשי המודיעין המצרי, עובדה שסייעה לו לנהל את המגעים לשחרור שליט. למעשה, מידן הוא הגורם שנהנה מפירות ההצלחה, שניטעו בראשונה על ידי עופר דקל.

במצרים סייעו שורה של אנשי ביון וקציני מודיעין בראשות הממונה לשעבר על שירותי המודיעין, עומר סולימאן. סולימאן נפגש לא אחת עם בכירים בישראל ואף ביקר בירושלים. עם פרוץ המהומות במצרים הוא נאלץ לפרוש מתפקידו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ