בחמאס חגגו |

משעל: היסטוריה, אלף אנשים תמורת חייל

ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל הדגיש בנאומו כי העסקה, במסגרתה ישוחררו כאלף אסירים ואסירות, היא ביטוי לאחדות הפלסטינית

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, הודיע אתמול כי הושלם המשא ומתן סביב עסקת חילופי האסירים, במסגרתה ישחורר החייל השבוי גלעד שליט, והיא תצא לפועל בתוך כשבוע. הוא תיאר את העסקה כהישג היסטורי לאומי. "הצלחנו להגיע להסכם שיביא לשחרור של אחינו ואחיותנו בעבור לוחם אחד, תמורת אלף אנשים שנחטפו ונעצרו ללא סיבה", אמר.

לפי משעל, בתמורה לשחרור שליט תשחרר ישראל 1,000 אסירים ועוד 27 אסירות, ולמעשה, לא ייוותרו אסירות פלסטיניות בבתי הכלא הישראליים. יתרה מכך, משעל ציין כי ישוחררו אסירים תושבי מזרח ירושלים, שעד כה סירבה ישראל לשחררם וכן מקרב ערביי ישראל ותושבי רמת הגולן. לפי דיווחים בכלי התקשורת הערביים, ישוחררו 45 פלסטינים ממזרח ירושלים ועוד שישה מקרב ערביי ישראל.

משעל הוסיף כי 315 אסירים מתוך 1,000 המשוחררים נידונו למאסר עולם. בתקופת כהונתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, סירבה ישראל לשחרר אסירים ממזרח ירושלים וערבים ישראלים, והסכימה לשחרורם של 325 אסירים בלבד מתוך 450. עם זאת, לא ברור מה יהיה מספר האסירים שיגורשו מבין 450 האסירים שישוחררו מבתי הכלא בישראל.

ככל הנראה, בשלב הראשון יועבר גלעד שליט לקהיר, כבר בשבוע הבא. לאחר מכן, יוטס שליט לישראל, או לגרמניה ומשם לישראל. במקביל, ישוחררו 450 אסירים בהתאם לרשימה שסוכמה מראש בין חמאס לישראל באמצעות המתווכים המצרים, ולאחר חודשיים ישוחררו עוד 550 אסירים שישראל תקבע את זהותם. חלק מהאסירים המשוחררים יועברו לרצועת עזה ולא יותר להם לשוב לגדה.

משעל. הבטיח להמשיך ולפעול עד לשחרור כל האסיריםצילום: אי-פי

משעל הדגיש בנאומו כי הוא "רוצה לבשר את הבשורה הזו לכל העם הפלסטיני... זהו ביטוי לאחדות הלאום הפלסטיני. זהו עם אחד, דם אחד, הקרבתו אחת, ואחריותנו ככוח לוחם הוא לאחד את העם הפלסטיני. אנו מקדישים את ההישג הזה לאמהות, לנשים, לילדים, לכל אלה שיש להם קרובים בבתי הכלא".

עם זאת, משעל התנצל בפני המשפחות שבניהן יישארו בבתי הכלא בישראל: "אנו עדיין כואבים מאחר שלא הצלחנו להביא לשחרורם של כל האסירים - כל 8,000 האסירים. רצינו לשחרר עוד, אך לא הצלחנו לאחר יותר מחמש שנים של משא ומתן", אמר. "אחי ואחיותיי, אל ההסכם הזה לא הגענו בקלות. ליוו אותו מערכות גדולות. האויב ניסה לשבור את רוחנו. זוהי העסקה הגבוהה ביותר עבור חייל אחד", הוסיף. משעל הבטיח בנאומו לשחרר את כלל האסירים הפלסטינים, ואמר כי "אנו נמשיך במאמצים עד לשחרור כולכם. כפי ששחררנו 1,027 נשחרר את כולם. הנהגת ההתנגדות הפלסטינית מבטיחה, וזו הבטחה שנמלא. אני מבטיח לאמהות ולאבות שבניהם לא ייכללו בעסקה: גם אתם תחגגו בקרוב".

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) בירך אתמול על השלמת העסקה, על אף שמדובר במכה פוליטית קשה עבורו. גם בכירים פלסטינים אחרים, בחמאס ובארגונים האחרים ברכו על "ההישג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ