עסקת חייו של נתניהו

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

בנימין נתניהו הכריע. אחרי 30 חודשים ועוד עשרה ימים בשלטון, התייצב אמש נתניהו מול שרי הממשלה - וקודם לכן מול מצפונו, ערכיו והאידיאולוגיה שלו - וקיבל את ההחלטה הקשה ביותר שזימנה לו כהונתו השנייה כראש ממשלה. עסקת שליט היא עסקת חייו. לפי שעה, זוהי גם ההחלטה המשמעותית ביותר שקיבל נתניהו מאז כונן את ממשלתו לפני שנתיים וחצי. הוא לא יצא למלחמה. הוא לא עשה שלום. בינתיים הוא גם לא הרגיע את המחאה החברתית. אבל הוא ייזכר לתמיד כמי שהחזיר את גלעד שליט הצעיר משבי אכזרי של למעלה מחמש שנים.

לא פעם נאמר על נתניהו שהוא פוליטיקאי של מלים ונאומים, פחות של מעשים. הפעם הוא נהג כמנהיג. הוא עשה מעשה, לטוב ולרע. וכנראה שאחרי הטוב, יגיע הרע. אם היינו בצופים, היינו אומרים עליו: "יצא גבר".

אמש בישיבת הממשלה, נתניהו נראה עייף ומותש. האיפור על פניו לא הצליח לכסות על השקיות מתחת לעיניים. תוצאה של לילות ארוכים ללא שינה, לילות של דיונים סודיים וישיבות חשאיות, ומן הסתם גם חיבוטי נפש וקרקורי בטן. תפקיד ראש הממשלה הינו עתיר כיבודים והטבות ותענוגות למיניהם. לא מעט פוליטיקאים משתוקקים אליו. החלטה מן הסוג שנתניהו נאלץ לקבל בימים האחרונים אינה נמנית עם הצ'ופרים הללו. זו החלטה הופכת קרביים, שכרוכה גם בהתגמשות, שלא לומר התקפלות, בסיבוב פרסה ובהפניית עורף להצהרות ונאומים קודמים.

בשתי הכהונות שלו הגורל זימן לנתניהו עסקאות שכאלה: בכהונה הראשונה הוא הוכרח לשחרר את השייח אחמד יאסין, כדי להחזיר הביתה את שני סוכני המוסד שניסו להתנקש בחייו של משעל בירדן. הפעם, הוא נאלץ לשחרר 1,000 מחבלים, בהם הגרועים והמסוכנים ביותר, בתמורה לחייל אחד. נתניהו מוכיח לא בפעם הראשונה, שהוא יותר פרגמטיסט מאידיאולוג.

בימים הקרובים ישראל תשמח בשמחתה של משפחת שליט (בהנחה שהעסקה אכן תצא לפועל), אבל בעוד כחודשיים, שלושה, אולי ארבעה מי יודע, הלך הרוח עשוי להשתנות. אם יתממשו נבואות הזעם ופיגועים ישטפו את ערי ישראל, גם התומכים בשחרור יפנו אצבע מאשימה לעבר נתניהו.

נתניהו בישיבת הממשלה, הערבצילום: אבי אוחיון

נתניהו ספג ביקורת קשה בימים האחרונים מצד התקשורת בשל מעורבותו המועטה במשבר המתמחים. אתמול התבררה הסיבה: הוא היה עסוק בתפירת העסקה לשחרור שליט. אולי עכשיו הוא יתפנה למשבר הרפואה.

מוקדם מאוד להעריך איזו השפעה תהיה לצעד הדרמטי הזה על מעמדו הפוליטי של נתניהו, ועל יציבות ממשלתו. מן הסתם, בתקופה הקרובה הוא יזכה לתמיכה ציבורית ולהכרת תודה מצד רוב הציבור שמייחל לשחרורו של שליט. מה יקרה בעתיד? אין לדעת. לפחות גלעד שליט יהיה אתנו כאן, חלק מאתנו, חלק מהחוויה הישראלית, שאין בה רגע דל.

תגובות