המשפחה

"העניין יסגר כשנראה את גלעד חוזר"

מיד לאחר אישור העסקה בממשלה, אמרו הוריו של החייל החטוף כי הם שומרים על איפוק עד שגלעד יחזור אליהם הביתה. השניים בירכו את ראש הממשלה והודיעו כי מאהל המחאה יפורק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"מבחינתנו העניין יסגר כאשר נראה את גלעד מגיע הביתה, יורד במדרגות אל תוך הבית, אז אנחנו נוכל להגיד שהמעגל נסגר", כך אמרו העלילה (רביעי) נועם ואביבה שליט, לאחר שהממשלה אישרה ברוב גדול את העסקה לשחרור בנם, החייל החטוף גלעד שליט. "השמחה אינה ניתנת לתיאור אבל עד שלא נראה את גלעד אנחנו עדיים מאופקים, עדיין מחכים ולא נותנים לרגשות להתפרץ", אמרה אביבה שליט. בני המשפחה הודיעו כי מאהל המחאה שהוקם מול משרד ראש הממשלה יפורק.

לדברי נועם שליט, "היום ציינה משפחת ארד 25 שנה לנפילתו של רון ארד. המשפחה ציינה את היום העצוב הזה בטייסת והשמחה שלנו מהולה בעצב של משפחת ארד שלא זכתה לראות את רון חזור הביתה לצערנו. העצב הזה שמהול בשמחה הוא יום סמלי שבו ממשלת ישראל הצליחה לאחר למעלה מחמש שנים, 1935 ימים קשים ו-1935 לילות ארוכים, להחזיר את גלעד בננו הביתה.

"אנחנו הערב מבקשים לחזק ולברך את ראש הממשלה על ההחלטה האמיצה ועל המנהיגות שגילה, למרות הזמן הרב שעבר ולמרות שהוא בעצם ראש הממשלה השני מאז שגלעד נפל בשבי", אמרו נועם ואביבה שליט. "בסופו של דבר למרות הזמן הרב הוא הצליח לעשות את זה ועל כך אנחנו מברכים אותו". 

בני משפחת שליט ביקשו להודות לכל הפעילים "שהיו איתנו במשך כל השנים האלה, תמכו בנו והלכו איתנו לאורך כל הדרך, עמדו לצידנו יום ולילה במאבק הקשה הזה, הסיזיפי הזה. אנחנו רוצים גם להודות למיליוני התומכים שליוו אותנו בארץ וגם בעולם" בני המשפחה התייחסו גם לסוגיית שחרור האסירים הפלסטיניים בתמורה לשחרור בנם ואמרו כי מדובר ב"עסקה שממשלת ישראל קבעה. לא אנחנו קבענו את המחיר. לצערנו המחיר אינו קל אבל לא אנחנו אחראים למחיר".

נועם ואביבה שליט, הלילה במאהל המחאהצילום: רויטרס

ברק: מערכת הביטחון מתייצבת באופן מלא מאחורי ההחלטה

לאחר אישור העסקה הגיע שר הביטחון אהוד ברק למאהל המחאה של משפחת שליט, חיבק את השניים ובירך אותם. ברק ביראת את ראש הממשלה "על גילוי של אומץ, מנהיגות ולקיחת אחריות בהחלטה קשה. מערכת הביטחון מתייצבת באופן מלא מאחורי ההחלטה ונפעל בכל יכולתנו כדי שהסיכונים שכולנו חוששים מהם לא יתממשו".

גם יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, בירכה על ההחלטה. בהודעה שפרסמה, אמרה לבני, כי היא "מכבדת את החלטת הממשלה לשחרור חייל צה"ל גלעד שליט . אני מברכת את משפחת שליט ביום הזה, ויחד איתה את כל עם ישראל, שרואה בגלעד בן משפחה. כשם שאבן גדולה נגולה מלב כולנו, עלינו לחבק ביום הזה את משפחות נפגעי הטרור שעוברות גם הן רגעים קשים".

לדברי לבני, "בצד מצוות פדיון שבויים, האתוס של צה"ל והמחוייבות להשיב את חיילנו הביתה, מדובר בהחלטה עם השלכות בטחוניות מורכבות לעתיד. חילוקי הדעות בעניין הזה לא היו ואין להעבירן למגרש הפוליטי או המפלגתי .אחרי שגלעד ישוב, עלינו כחברה וכמדינה לערוך דיון רציני ומעמיק ביחס למקרים עתידיים אם חס וחלילה ישנו. מי יתן ולא נזדקק להם".

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ, אמרה כי "אם הפרסומים על שחרור שליט נכונים, לא תהיה אופוזיציה וקואליציה וראש הממשלה יקבל את הגיבוי המלא של מפלגת העבודה". לדברי יחימוביץ',  שחרור גלעד הכרחי וחיוני לא רק למשפחתו, אלא לחוסנה של החברה הישראלית ולביטחון ישראל. בין ההורים השולחים את ילדיהם לצבא ובין המדינה יש ברית עמוקה בלתי כתובה המחייבת אחריות מוחלטת של המדינה לשבוייה. את הברית הזו יש לקיים ועל גלעד לשוב במהרה למשפחתו".

הרבנים הראשיים לישראל, שלמה עמאר ויונה מצגר פרסמו הודעה ובה נכתב, כי הם "מתרגשים ושמחים על הבשורה הגדולה, על הגאולה והישועה". השניים קראו להתפלל עבור גלעד בן אביבה "ועבור כל אחינו בית ישראל הנמצאים בצרה ובשביה שהשמחה תהיה שלמה ולא מלווה בשום צער ונזק מביצוע העסקה ותוצאותיה. בזכות מצוות פדיון שבויים שהיא הגדולה שבמצוות הקב״ה ישמע תפילותינו ויקרב גאולתינו בשובה ונחת".

עמאר ומצגר פנו למשפחות השכולות ואמרו כי "עם ישראל זוכר ונוצר בליבו את יקיריכם בשעה קשה זו ומתפלל לה׳ שתזכו לראות בנחמת ציון וירושלים. לגלעד ומשפחתו, נעם ואביבה והסבא צבי שליט אנו תפילה לה׳ שישלים השמחה במעונכם ותזכו לשמחת עולם".

"החזירו את הצבע ללחיים"

אמש, טרם אישור העסקה, חגגו במטה המאבק למען שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט את העסקה המתהווה והגדירו אותה כניצחון במאבק על ערך החיים. אחדים מהם אף יצאו בקריאה מיידית למשפחה לפרק את המאהל מאחר והמחאה הסתיימה עם חתימת העסקה.

שמשון ליבמן, יו"ר מטרה המאבק אמר בשיחה ל"הארץ" כי "בימים שאחרי חשבון נפש ולקראת שמחת תורה אין יותר משמח מהעובדה שאנו מתקרבים לנצח ולהחזיר את הצבע לחיים במאבק על ערך החיים שהוא מקור הכוח האמיתי שלנו". לדבריו, "זו מתנה לא רק למשפחת שליט אלא לכל מדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ