לאחר שנים |

ישראל הסכימה לשחרר ערבים-ישראלים

במסגרת עסקת שליט ישוחררו 6 אסירים מתוך הקו הירוק ועוד 14 ממזרח ירושלים. פעיל למען האסירים: "חבל שישראל התעקשה לא לשחררם"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

התרגשות רבה נרשמה הלילה (רביעי) בקרב הורי האסירים הערבים-ישראלים, לאחר שדווח על הכללת בני משפחתם בעסקה לשחרורו של גלעד שליט. ההורים המתינו בקוצר רוח במהלך הלילה לפרסום רשימת האסירים, בתקווה למצוא בה את שמות בניהם.

על פי דיווחים בתקשורת הפלסטינית, ישוחררו 6 אסירים שהתגוררו בתוך הקו הירוק ועוד 14 אסירים ממזרח ירושלים. בסך-הכול, בישראל כלואים 132 אסירים ביטחוניים מקרב ערביי ישראל.

במשך שנים סירבה ישראל לכלול אסירים ערבים-ישראלים בעסקאות לחלופי שבויים. לאחר חתימת שתי העסקאות עם החיזבאללה, בהן לא שוחררו אסירים מתוך הקו הירוק, נרשמה אכזבה גדולה בקרב משפחותיהם.

חגיגות בעזה, אמשצילום: אי–פי

ב-1982 שוחררו 9 אסירים ערבים-ישראלים במסגרת חילופי שבויים, ובשנת 1985 שוחררו 41 אסירים בעסקת ג'יבריל. מוניר מנסור, פעיל מרכזי למען האסירים ששוחרר בעסקת ג'יבריל, אמר כי העסקה הנוכחית מהווה שמחה גדולה לאסירים שישתחררו ולבני משפחותיהם. עם זאת, הוא הוסיף כי "מצער שלא כל האסירים ישוחררו, וחבל שממשלת ישראל התעקשה לא לשחררם במשך 5 שנים. זו היתה אחת הסיבות לעיכוב העסקה. היה עדיף שהממשלה תפעל לקצוב את עונשם של האסירים וכך רובם המכריע היה משתחרר ללא קשר לעסקה".

בעבר דיווח "הארץ" על פניות מטעם משפחות האסירים הערבים-ישראלים לחמאס, בבקשה לכלול גם את בניהם בעסקה. זאת, בדגש על אסירים שנידונו למאסרי עולם וכאלה שנאסרו לפני החתימה על הסכמי אוסלו. על פי הנתונים באגודה למען האסיר, הפעילה בקרב ערביי ישראל, בבתי הסוהר בארץ שוהים 20 אסירים ביטחוניים שנעצרו ונשפטו לפני הסכמי אוסלו, ועוד 10 שנשפטו למאסרי עולם אחרי ההסכמים. האסירים הוותיקים ביותר הם קרים וסאמי ומאהר יונס, תושבי הכפר ערערה, הכלואים 29 שנים בישראל. האסיר המבוגר ביותר הוא סאמי יונס בן ה- 82.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ