ראש השב"כ: הגענו לעסקה טובה

בין המגורשים: רוצחיהם של החיילים החטופים נחשון וקסמן ואבי סספורטס וחלק ממבצעי הלינץ' ברמאללה. שליט ישוב בעוד כשבוע לישראל, כמחצית מהמשוחררים יגורשו לחו"ל ולעזה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש השב"כ ערך הבוקר (רביעי) תדרוך לעיתונאים שבמהלכו חשף חלק מפרטי עסקת שליט שנחתמה אתמול בבוקר עם החמאס בקהיר. על פי ההסכם, במקביל לשחרורו של גלעד שליט הצפוי בעוד כשבוע, ישוחררו 479 אסירים ביטחוניים פלסטינים. מבין האסירים שישוחררו בשלב הראשון, 279 נשפטו למאסרי עולם.

96 אסירים שישוחררו יורשו לשוב לבתיהם ביהודה ושומרון, 14 מתושבי מזרח ירושלים ישובו גם הם לבתיהם וכמו כן 6 אסירים ערבים ישראלים יוכלו לשוב לבתיהם בתוך גבולות ישראל. 131 אסירים תושבי עזה ישובו גם הם לרצועה. בנוסף לאסירים אלה, 27 אסירות שביצעו עבירות ביטחוניות ישוחררו, שתיים מהן יגורשו לרצועת עזה ולירדן.

כמחצית מהמשוחררים, 203 במספר, לא יורשו לשוב לבתיהם: 40 יגורשו למדינות זרות והיתר יועברו לרצועת עזה. בעוד כשנה תאפשר ישראל חזרה של 18 מתוכם ליהודה ושומרון, ובעוד 3 שנים תאפשר ישראל את חזרתם של 18 נוספים. ל-165 המגורשים הנוספים יתאפשר לחזור רק לאחר תקופות ארוכות בהרבה, בין 10-25 שנים, כשלשליש מתוכם לא יתאפשר לחזור לעולם לגדה.

ראש השב"כ יורם כהןצילום: סלמן אמיל

בין האסירים שיגורשו לעזה או לחו"ל נמנים רוצחיהם של החיילים החטופים נחשון וקסמן, אבי סספורטס, אילן סעדון ושחר סימני. כמו כן ישוחרר המחבל שביצע את הפיגוע בקו 405 מתל אביב לירושלים ב-1989, המחבל שרצח 10 ישראלים בפיגוע בוואדי חרמיה מצפון לרמאללה ב-2002, המחבלת שהובילה את המחבל המתאבד לפיגוע במסעדת סבארו בירושלים ביולי 2001, רוצחיו של איש השב"כ נועם כהן ב-1994 וכמה ממבצעי הלינץ' ברמאללה באוקטובר 2000.

ראש השב"כ אמר היום כי במשך חמש שנים מאז נפילתו של גלעד שליט בשבי היה פער בלתי ניתן לגישור בין דרישות החמאס למה שמדינת ישראל היתה מוכנה להסכים אליו. לדבריו, מצב זה החל להשתנות לפני כשלושה חודשים, כשהתברר שבחמאס מוכנים להתגמש בזהותם של המשוחררים, וכן בדרישה שינתן להם לשוב לבתיהם בגדה.

"אם היתה חלופה טובה יותר, מבצעית או באמצעות משא ומתן, אולי היינו בוחרים בה", אמר כהן, "אך לדעתי הגענו לעסקה הטובה ביותר מבחינת הפרמטרים הביטחוניים. זאת עסקה קשה לעיכול מבחינה מדינית, ביטחונית ומוסרית, אבל בשביל להביא את החייל שלנו הביתה בלוח הזמנים הרלוונטי הזה, היה צורך במשא ומתן, והצד השני ירד בדרישותיו בכל ההיבטים באופן משמעותי".

השלב האחרון של המגעים לשחרורו של שליט החל ביום רביעי שעבר, כשראש השב"כ והאחראי על המשא ומתן דוד מידן נפגשו בקהיר עם המתווכים המצריים, בעוד שנציגי החמאס ישבו בבניין סמוך. המגעים התחדשו ביום ראשון בבוקר, מיד לאחר יום כיפור, וביום שלישי בשעה 8:00 בבוקר נחתם ההסכם שהועבר מיד לאחר מכן לאישור הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ