רשימת האסירים המשוחררים תפורסם עד יום ראשון

שמותיהם של 450 האסירים ו-27 האסירות יפורסמו באתר האינטרנט של השב"ס. יומיים לאחר מכן תתאפשר הגשת התנגדויות לבג"ץ

ברק רביד
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
יוסי מלמן

משרד המשפטים ושירות בתי הסוהר נערכים לביצוע עסקת שליט. לדברי גורמים במשרד המשפטים רשימת 450 האסירים ו-27 אסירות שישוחררו תפורסם עד יום ראשון בבוקר לכל היאוחר. הרשימה תפורסם באתר האינטרנט של שירות בתי הסוהר, כדי לאפשר לציבור לעיין בה ולהביע התנגדויות בפני ערכאות שיפוטיות. העברת ההסתייגויות לשחרורים תתאפשר כ-48 שעות לאחר פרסום הרשימות.

על פי כל מיני סימנים, ובהם דיווחים שמגיעים מקהיר, השלב הראשון של העסקה יתחיל להתבצע בשבוע הבא. ההערכה היא ששליט עשוי לחזור לישראל ביום שלישי או חמישי, בכפוף להסרת המכשולים החוקיים והעובדה שבשל חג הסוכות והשבת נוצר עיכוב בלוח הזמנים, מרגע פרסום רשימת האסירים על ידי השב"ס, צריכות לחלוף שתי יממות מלאות שבהן הציבור יוכל להגיש עתירות לבג"ץ והתנגדויות לעסקה. עד שהליך זה לא מתבצע, אין לעסקה נפקות משפטית. מרגע זה העסקה מתחילה לצאת לפועל.

הן לישראל והן לחמאס אינטרס מובהק לסיים את העסקה בהקדם, משום שככל שהזמן נוקף חוסר הודאוות גובר וקיים חשש שגורמים קיצוניים בשני המחנות ינסו לסכל את העסקה באמצעות אלימות. על פי הערכות, השלב הראשון בעסקה יהיה מהלך סימולטני בו גלעד שליט יועבר לקהיר ובמקביל, תשחרר ישראל מספר אסירים כצעד ראשון בעסקה.

משפחות שכולות שאיבדו את יקיריהם בפיגועים במהלך השנים הביעו תחושות קשות בעקבות האישור המסתמן של העסקה. רון קרמן שאיבד את בתו טל בפיגוע בקו 37 בחיפה ב-2003 אמר בשיחה ל"הארץ" כי "אני שמח בשמחת המשפחה אבל חרד לביטחון אזרחי מדינת ישראל. זה מחריד לשמוע את השמות שעולים מהרשימה הידועה זה חמש שנים".

לדברי קרמן, "מצער מאוד שראש הממשלה מכנס את הקבינט לאישור העסקה ולא לדיון בפרטיה". לשאלה אם המשפחות השכולות שוקלות לעתור לבג"ץ בכדי לסכל את העסקה אמר קרמן שניסיון העבר מלמד שבג"ץ לא מתערב בהחלטות ממשלה מסוג זה ולכן יהיה מיותר להגיש עתירה כזו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ