עסקת שליט: הדיון הגורלי בממשלה |

ישי הציע לשחרר אסירים יהודים, ברק קרא לקבוע מדיניות לעתיד

במהלך החג נביא את הדיונים והלבטים שקדמו להצבעה על אישור העסקה. כמה מהשרים קראו להטיל עונשי מוות על מחבלים להגברת ההרתעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ישיבת הממשלה הגורלית שהתקיימה שלשום (שלישי), בה הוחלט על שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט, ארכה למעלה מארבע שעות. השרים דנו בעסקה עד שאישרו אותה ברוב גדול. כל ראשי מערכת הביטחון, וכמעט כל שרי הממשלה, התבטאו במהלך הדיון המרתק והדרמטי. "הארץ" מביא את הפרטים המלאים של מה שהתנהל באותו לילה בחדר הישיבות שבקומה השנייה של משרד ראש הממשלה.

מלבד הדיון בשאלה האם להצביע בעד או נגד העסקה לשחרור גלעד שליט, העלו שרים שונים שורה של הצעות לפעולות שיש לבצע ביום שאחרי השחרור. הבולטים מכולם היו שר הפנים ויושב ראש ש"ס אלי ישי ועמיתו למפלגה השר משולם נהרי שהציעו להעניק כעת חנינה לאסירים ביטחוניים יהודים שביצעו פיגועים נגד פלסטינים.

עסקת שליט - כל הפרשנויות והדיווחים

"זה דבר נכון לעשות כחלק מהאיזונים בחברה הישראלית", אמר ישי. "זה לא פתרון לשחרור מאות האסירים, אבל זה עשוי להמתיק את הגלולה המרה".

כמה מהשרים הציעו בישיבה לשנות את החקיקה בצורה שתאפשר להטיל עונש מוות על מחבלים שרצחו ישראלים וכך להגביר את ההרתעה. השר דן מרידור יצא נגד ההצעות הללו. "אני לא מציע לרוץ עכשיו לרעיונות קיצוניים", אמר מרידור.

ישי בתום הישיבה. הציע את הצעד כדי "להמתיק את הגלולה"צילום: פתאל מיכל

שר הביטחון אהוד ברק, שדחף לביצוע העסקה בכל כוחו בשבועות האחרונים, קרא לקבוע מדיניות ממשלתית להתמודדות עם חטיפות עתידיות. "צריך לשנות את הכללים מהיסוד", אמר ברק. "האמריקאים, הבריטים ואחרים גיבשו כללים למקרים כאלה ובטח חלק מזה גם מתאים לנו. הקמתי בעבר ועדה בראשות השופט שמגר שהמליצה על כללים ויש מקום לטפל בעניין הזה ביום שאחרי ביצוע העסקה".

שר התחבורה ישראל כץ, שתמך גם הוא בעסקה, הסכים עם ברק. "צריך למנוע דינמיקה כזו בעתיד", אמר. "החטיפות יעילות נגדנו לא פחות מטנקים או טילים. תראו כמה מחבלים אנחנו משחררים עכשיו". המשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון, שהתנגד לעסקה, קרא גם הוא לקבוע כללים להתמודדות עם חטיפות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ