השובים יפיצו סרט שמוכיח שהעניקו "יחס הוגן"

בצל הביקורת הגוברת ברחוב הפלסטיני על התפשרות חמאס, מפרסם הארגון את שמות המשוחררים בעסקה - בהם זהאר ג'אברין, מבכירי חמאס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חמאס פרסם בשעות הצהריים (חמישי) רשימות של רבים מהאסירים העתידים להשתחרר במסגרת עסקת חילופי השבויים. באתר האינטרנט של הארגון הוזכרו בין השאר שמותיהם של יחיא סנוואר, אחיו של מוחמד סנוואר שנחשב לאחד מראשי הזרוע הצבאית של חמאס בעזה והיה מחוטפיו של גלעד שליט, זהאר ג'אברין, ממקימי הזרוע הצבאית של חמאס בגדה ונאיל ברגותי, האסיר הוותיק ביותר בכלא הישראלי הכלוא כבר 34 שנים.

בנוסף, פורסמו שמותיהם של ששת האסירים מקרב ערביי ישראל שישראל הסכימה לשחרר וביניהם ג'יהאד יע'אמר, אחד מחוטפיו של נחשון וקסמן וכן מחבלים שהיו שותפים לחטיפתו של נסים טולדנו.

הבוקר פורסם באל-קודס אל-ערבי כי בשלושת החודשים הציעו המצרים לישראל ולחמאס 20 הצעות שונות בטרם הסכימו הצדדים על המתווה הנוכחי. בנוסף, דיווח העיתון כי ישראל הסכימה לשחרר 40 מתוך 70 אסירים אותם לא הסכימה לשחרר בעבר.

בבוקר פורסמה רשימת האסירות שישוחררו בעסקה. ברשימה נכללות שתי נשים ערביות ישראליות: לינא ג'רבוני - שסייעה לפעילי חמאס, ו-ורוג קאסם שתכננה לבצע פיגוע בתל אביב. השתיים נכללות ברשימת הנשים שישוחררו ולא ברשימת הערבים ישראלים שישוחררו, על כן מספרם של אזרחי ישראל שישוחררו מבתי הכלא בישראל יעמוד למעשה על שמונה ולא על שישה כפי שפורסם בתחילה.

הרשימות פורסמו לאחר שביממה האחרונה גברה הביקורת ברצועת עזה ושטחי הגדה על כך שחמאס מיאן למסור את שמות האסירים הפלסטינים הכלולים בעסקה. גורם פלסטיני בעזה אמר ל"הארץ" כי בחמאס חששו מפרסום הרשימה בשל הביקורת על כך שראשי הפלגים ואסירים בכירים לא ישתחררו בעסקה.

מוקדם יותר הדפו בחמאס את הביקורת וטענו שאי פרסום הרשימה נובע משיקולים טכניים ומתוך רצון להבטיח את שחרור האסירים. בנוסף, בכירים בחמאס אמרו שהביקורת המופנית אליו על כך שמרוואן ברגותי ואחמד סאדעת לא ישוחררו אינה מוצדקת מאחר וגם ראשי פלגים וזרועות של הארגון כמו עבדאללה ברגותי וחסן סלאמה ישארו במאסר בישראל.

בחמאס הסבירו את ויתורם על האסירים "הכבדים" בכך שגם הם הבינו שהתעקשות על שמותיהם עלולה לפוצץ את העסקה.

משפחות אסירי חמאס בעזה, היוםצילום: אי–פי

שוביו של שליט טוענים כי ישחררו סרט המתעד את היחס ההגון שקיבל

הבוקר אמר דובר גדודי א-נסאר סאלח א-דין, אבו מוג'אהד, בראיון לרדיו האזורי א-שמס כי הגורמים שמחזיקים בחייל החטוף ברצועת עזה הכינו סרט המתעד את מערכת היחסים שנרקמה בין שליט לחוטפיו מאז נחטף לפני חמש שנים והפעולות שננקטו כדי לשמור על חשאיות מקום החזקתו.

לדברי אבו מוג'אהד, המייצג את אחד הארגונים שהשתתפו במבצע החטיפה, הסרט ישודר כמה ימים לאחר סיום העסקה והבטחת הגעת האסירים הפלסטינים לבתיהם. הוא טען כי הסרט יוכיח שגלעד שליט זכה ליחס הוגן מצד חוטפיו לאורך השנים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ