כרוניקה של עסקה: מהישיבה הסודית בקהיר עד הוויתור על הקווים האדומים

פרטים חדשים על גלגולה של העסקה לשחרור גלעד שליט החל מימי אולמרט שהפתיע את החמאס ועד לשינוי בהחלטת נתניהו

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

במרץ 2009, בשלהי כהונתו של אהוד אולמרט כראש הממשלה, ישבה בבניין בקהיר, במתחם של מפקדת המודיעין הכללי המצרי, קבוצה של אנשי ביטחון ישראליים. היו שם עופר דקל, נציגו האישי של ראש הממשלה למשא ומתן, ראש השב"כ יובל דיסקין וקציני מודיעין נוספים מהיחידות לשבויים ונעדרים במוסד, באמ"ן ובשב"כ. בבניין אחר במתחם נמצאו אחמד ג'עברי, מפקד הזרוע הצבאית של החמאס (גדודי עז א-דין אל קאסם) וכמה מעוזריו. ג'עברי ואנשיו הגיעו לקהיר בגלוי דרך מעבר הגבול ברפיח. ראש הלשכה המדינית של החמאס ומי שנחשב למנהיג הארגון, חאלד משעל, לא השתתף בדיונים וכך גם מחמוד א-זאהר, ממנהיגי החמאס בעזה.

גם המתווך גראהרד קונרד, איש הב.נ.ד. נעדר מהמפגש. הוא לא היה מעורב אז במגעים וישראל נעזרה בו אך ורק לצורך העסקה עם החיזבאללה להחזרת גופותיהם של אלדד רגב ואודי גולדווסר. מטרת הדיונים הייתה לסכם את הפרטים הסופיים של עסקת החלפתו של גלעד שליט. הגורם המרכזי שניהל את שיחות הקירבה בין נציגי ישראל לחמאס והעביר בין הבניינים במתחם רשימת שמות היו קציני ביון מצריים. הבולטים בהם היו סגן נשיא מצרים והממונה על שירותי המודיעין, הגנרל עומר סולימן וסגנו, גנרל עומר קינאווי.

המשא ומתן בקהיר נחשב לשיאו של תהליך שהחל ב-2007, זמן קצר לאחר שגלעד שליט נפל בשבי החמאס. בתהליך בו מילאו קונרד והמצרים תפקיד מרכזי החלו להתגבש ההסכמות בין ישראל לחמאס. תחילה דרש חמאס מישראל לשחרר 1400 מחבלים. דקל וצוות המשא ומתן קיבלו הנחיה מראש הממשלה להוריד את מספר המשוחררים עד כמה שאפשר, ולהגביל אותו ללא יותר מ-450.

בהנחיית הדרג המדיני קבע צוות המשא ומתן כמה עקרונות לניהולו. דרישת החמאס לשחרור ערבים ישראלים הוגדרה  "קו אדום"; סוכם כי רוב המחבלים "הכבדים" תושבי יהודה ושומרון לא יורשו לחזור לבתיהם ויגורשו לעזה או לחוץ לארץ ונקבעו עוד כמה קריטריונים שלפיהם ייקבע את מי תסכים ישראל לשחרר. הקריטריונים היו דם על הידיים, בכירותו של המחבל בארגון ואם היה בתפקיד פיקוד ושלח מתאבדים לפיגועים, חומרת המעשה והתוצאה (כמה ישראלים נהרגו כתוצאה ממעורבותו), כמה שנים ישב בכלא ונסיבות מיוחדות כמו מצב בריאותו.

במהלך המגעים נקבע העיקרון כי כל צד יוכל לערער על הרשימות של הצד השני. חמאס הגיש רשימה של שמות מחבלים שאת שחרורם דרש. ישראל עברה על השמות, דחתה רבים מהם והגישה רשימה משלה. החמאס דחה את הרשימה הישראלית. בהדרגה הלכה הרשימה והצטמצמה ל-450 אסירים שישוחררו, כולל מחבלות.

מחשש ששחרור מחבלים יהווה הישג לחמאס ופגיעה ביוקרתה של הרשות הפלסטינית והעומד בראשה מחמוד עבאס (אבו מאזן), התערב נשיא מצרים, חוסני מובארק, במגעים. הוא וגנרל סולימן ביקשו מראש הממשלה, אהוד אולמרט, שיעשה מחווה לעבאס וישחרר 550 מחבלים. אולמרט, שניהל אז משא ומתן קדחתני ומתקדם עם אבו מאזן על הסדר שלום, הסכים. נקבע כי שחרור 550 המחבלים יעשה בשלב מאוחר יותר אם תהיה עסקה מול החמאס וכי השחרור לא יהיה חלק מהעסקה עם החמאס.

מרוואן ברגותי. החמאס לא שש לשחררוצילום: סיני אוריאל

ישראל התעקשה כי בכל מקרה הרשימה תורכב בידי ישראל בלבד ועל פי שיקול דעתה. גורמי הביטחון בישראל ובראשם השב"כ - שהיה הגוף הדומיננטי בכל המשא ומתן - סיכמו כי במכסה זו לא ישוחררו רוצחים. כך הגיעו הצדדים למשוואה של עסקה לשחרור 1000 מחבלים פלסטינים תמורת חייל ישראל אחד.

בסופו של דבר, לאחר משא ומתן שארך שנתיים, הגיעו נציגי החמאס וישראל לקהיר למה שהיה אמור היה להיות השלב האחרון והמכריע לגיבוש העסקה, עם רשימה מוסכמת של 325 מחבלים שישראל הסכימה לשחרר. על 125 נוספים ניטש ויכוח עז. עמם נמנו המחבלים שהיו קשורים לייזום, פיקוד, תכנון, שיגור סיוע וביצוע בכל מעשי הטרור המזעזעים ביותר של האינתיפאדה השנייה כמו מלון פרק בנתניה, מסעדת סבארו בירושלים, הדולפינריום בתל אביב, מסעדת מקסים בחיפה ועוד.

על רקע עמידה תקיפה של ישראל כי אלו לא ישוחררו פוצץ המשא ומתן. נציגי החמאס סברו כי על רקע ההפגנות בישראל לביצוע העסקה וימיו הספורים של אולמרט בשלטון העסקה תאושר, ובכך הביאו למעשה לפיצוץ המשא ומתן. בניגוד לפרסומים, נציגי החמאס לא כללו ברשימת הדרישות את שמו של מרוואן ברגותי - מהמנהיגים הבולטים של הפתח שנחשב ליורש פוטנציאלי של אבו מאזן.

נתניהו מודיע על חתימת העסקה. הושפע מהמחאה החברתיתצילום: אבי אוחיון, לע"מ

"גם אם העלו מעת לעת את שמו, היה ברור לנו שהם אינם מעוניינים בשחרורו מהכלא הישראלי משום שידעו כי הדבר יחזק את אש"ף", הדגיש מקור ישראלי. בכל מקרה ישראל לא הייתה מסכימה לשחרור כמו שהיא מסרבת גם עתה לשחרר את אחמד סאדאת מנהיג החזית העממית לשחרור פלסטין, שאנשיו התנקשו בחיי השר רחבעם זאבי.

לאחר פרישתו של אולמרט והקמת ממשלת נתניהו, נותק לזמן מה המשא ומתן. נתניהו הבהיר כי הוא לא יסכים להתגמש וכי לשיטתו כל משא ומתן הוא בעצם כניעה לטרור. על רקע זה פרש עפר דקל מתפקידו והוחלף באיש המוסד לשעבר חגי הדס שחידש באמצעות המצרים את המשא ומתן. הדס החליט להעזר גם בקונראד, ושיתף גם אותו במגעים.

מתכונת הדיונים והמגעים נמשכה על פי המתווה שקבע עופר דקל. לפני חצי שנה הגיע הדס להבנות עם החמאס אך ראש הממשלה נתניהו דחה אותן. הדס המאוכזב פרש והוחלף בידי איש מוסד אחר, דוד מידן.

ביום חמישי שעבר חתם מידן על הסכם בראשי תיבות עם החמאס לביצוע העסקה. עקרונותיה די דומים למה שכבר גיבש הדס. שני הצדדים הגמישו עמדתם ועשו כמה ויתורים, אך אלה באו בעיקר מצד ישראל. מסגרת אלף המחבלים נפרצה והוגדלה ל-1027. ישראל הסכימה שבעסקה יכללו ערבים ישראליים. ישראל הסכימה לשחרר כמה עשרות מחבלים מרשימת 125 המחבלים שנחשבה לקו אדום, בהם כלולה גם אמנה מונה, שבגלגולים הקודמים של המשא ומתן נחשבה גם היא כקו אדום נוסף שאסור לעבור עליו. מספר המגורשים לעזה ולחו"ל קטן.

אם כן מה קרה באותו פרק זמן של חצי שנה שגרם לתפנית בעמדתו של נתניהו? נראה כי הוא הונע מכמה שיקולים בענייני פנים וחוץ. ראשית, מעמדו הציבורי מבית נחלש בשל גל המחאה החברתית-כלכלית ששטף את ישראל, שביתת הרופאים והתפטרות המתמחים.

מצבה של ישראל בדעת הקהל בעולם הידרדר בשל מה שמצטייר כסירובו של ראש הממשלה לנהל משא ומתן עם הרשות הפלסטינית. בקשת הרשות להתקבל כחברה באו"ם ולזכות בהכרה בינלאומית במדינה הוא הביטוי המובהק לבידוד הבינלאומי ההולך וגובר של ישראל.

המצב הוחמר עוד יותר ככל שהדברים אמורים ביחסי ישראל וארצות הברית. נראה כי על רקע כל אלה ומתוך תקווה לשפר את מעמדו הציבורי הסכים בנימין נתניהו לבצע את העסקה עם החמאס. מה עוד שהוא גם לא יזיל דמעה אם אגב אורחה הדבר יחליש את אבו מאזן. למרות כל זאת יש לברך על העסקה שתשים קץ לחמש שנות השבי של גלעד שליט. מה שנדרש עתה הוא גיבוש של עקרונות וקווים מנחים שעל פיהם תנהג ישראל בכל משא ומתן עתידי לשחרור מחבלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ