יומיים לאחר החתימה על עסקת שליט, נראה היום (חמישי) כי היא עשויה לתת זריקת עידוד משמעותית ליחסים בין ישראל למצרים, שתיווכה בעסקה. היום התקיימה שיחה חמה בין ראש הממשלה נתניהו לבין השליט הזמני של מצרים, הפילדמרשל מוחמד חוסיין טנטאווי, במהלכה הודה לו נתניהו על סיועו בגיבוש העסקה.

"השקעתם מאמץ אינטנסיבי ומוצלח בחודשים האחרונים והסיוע שלכם מחמם את ליבם של כל אזרחי ישראל", אמר נתניהו לטנטאווי, בשיחה השנייה שמתקיימת בין האישים מאז ההפיכה במצרים, בחודש ינואר.

הדברים שאמר נתניהו באופן אישי לטנטאווי מצטרפים לתודה המיוחדת ששלח לממשלת מצרים בפתח ישיבת הממשלה המיוחדת שבה אושרה העסקה. הדברים מצטרפים גם לתודות מהשליח המיוחד דוד מידן ומראש השב"כ יורם כהן.

עסקת שליט - סיקור מיוחד: כל העדכונים והפרשנויות

העסקה משפיעה גם על מערכת היחסים הסבוכה בין פתח וחמאס. ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל שוחח עם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) ועדכן אותו בפרטי העסקה. בשיחה הסכימו השניים גם להיפגש בקרוב כדי לדון בהסכם הפיוס בין פתח לחמאס. אבו מאזן אף שוחח בטלפון אתמול עם ראש ממשלת חמאס איסמעיל הנייה‬.

בשעות הצהריים (חמישי) פרסם חמאס רשימות של רבים מהאסירים העתידים להשתחרר במסגרת עסקת חילופי השבויים. באתר האינטרנט של הארגון הוזכרו בין השאר שמותיהם של יחיא סנוואר, אחיו של מוחמד סנוואר שנחשב לאחד מראשי הזרוע הצבאית של חמאס בעזה והיה מחוטפיו של גלעד שליט, זהאר ג'אברין, ממקימי הזרוע הצבאית של חמאס בגדה ונאיל ברגותי, האסיר הוותיק ביותר בכלא הישראלי הכלוא כבר 34 שנים.

בנוסף, פורסמו שמותיהם של ששת האסירים מקרב ערביי ישראל שישראל הסכימה לשחרר וביניהם ג'יהאד יע'אמר, אחד מחוטפיו של נחשון וקסמן וכן מחבלים שהיו שותפים לחטיפתו של נסים טולדנו.

הבוקר פורסם באל-קודס אל-ערבי כי בשלושת החודשים הציעו המצרים לישראל ולחמאס 20 הצעות שונות בטרם הסכימו הצדדים על המתווה הנוכחי. בנוסף, דיווח העיתון כי ישראל הסכימה לשחרר 40 מתוך 70 אסירים אותם לא הסכימה לשחרר בעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ